پ

ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی چیست + عکس

ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی چیست؟

گاهی اوقات تصاویر و ویدیو هایی را می بینیم که با دیدنش در ابتدا به قول معروف «چشم هایمان چهارتا می شود» و در ادامه سری تکان می دهیم و تأسف می خوریم.

چند شبی است که فضای مجازی درگیر رد و بدل کردن ویدیویی یک دقیقه و ۴۵ ثانیه ای است که کاربران از آن به عنوان «ویدیو قمه کشی هلیا» یاد می کنند.

وقتی حرف از قمه کشی، کتک کاری و جروبحث می شود، در وهله ی اول شاید در ذهنمان افرادی را تداعی کند که دارای جثه های بسیار بزرگ و زور های زیاد هستند تا بتوانند چنین اعمالی را انجام دهند اما در واقع همیشه آنطور که ما فکر می کنیم، نیست.

گاهی اوقات تصاویر و ویدیو هایی را می بینیم که با دیدنش در ابتدا به قول معروف «چشم هایمان چهارتا می شود» و در ادامه سری تکان می دهیم و تأسف می خوریم.

اما همه چیز به تأسف ما ختم نمی شود چرا که در پشت و روی ویدیویی که ما از یک صحنه ی درگیری و قمه کشیدن دیدیم، افرادی هستند که دیدنشان برایمان عادی نیست یا شاید دیدن چنین تصاویری هنوز برایمان عادی نشده است؛ چون مهره های اصلی این درگیری ها را افرادی تشکیل می دهند که علی القاعده باید الان پای درس و تحصیلشان باشند و یا کلا ذهنشان درگیر کلاس های اوقات فراغت و ورزش و هنر و امثال آن باشد، نه آن چیزی که ما دیدیم.

ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی
ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی

چند شبی است که فضای مجازی درگیر رد و بدل کردن ویدیویی یک دقیقه و 45 ثانیه ای است که کاربران از آن به عنوان «ویدیو قمه کشی هلیا» یاد می کنند.

در این ویدیو نشان داده می شود که در ابتدا دو گروه از دخترانی که 15-16 سال بیشتر سن ندارند درگیری لفظی را باهم دارند و ناگهان تنش میان آنها به برخورد شدید از نوع کشیدن مو و لگد زن دو نفره تبدیل می شود و در ادامه یکی از این دخترها، دختر دیگری را چنان پرتاب می کند که بخشی از کتف و سرش به ناحیه سیمانی کنار باغچه برخورد می کند.

در این نقطه از این ویدیو، بینندگان متوجه می شوند که دختری که در باغچه افتاد «هلیا» نام دارد. اما باز مشاهده می شود که او از باغچه بلند می شود و درگیری دوباره ادامه پیدا می کند. نکته قابل توجه آن است که افرادی که از این صحنه در حال فیلم برداری هستند و تا حدودی با حرف هایشان به این درگیری ها دامن می زنند، چند پسر هم سن و سال همین دخترانند. البته در لا به لای این فیلم صدای فحاشی ها و واژه های بالای ۱۸ سال هم به گوش می رسد.

ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی
ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی

در ادامه این فیلم می بینیم که پس از آرام شدن نسبی دعوا، یکی از حاضران متوجه «چاقو»یی می شود که هلیا پنهان کرده و وقتی به آن اشاره می کند، دخترک یک قمه ۵۰ سانتیمتری را از شلوارش بیرون می کشد. در این لحظه صداهایی به گوش می رسد که عنوان می کند « شر می شه» و انگار برای آن که این شر نشود هلیا از این قمه استفاده چندانی نمی کند و تمام ماجرا انگار به نشان دادن آن قمه به دوستانش تمام می شود و دختران دیگر می آیند و هلیا را از این صحنه ی درگیری دور می کنند.

برای بررسی چندین عمل و اقدامی اولین سوالاتی که در ذهنمان ایجاد می شود این است که مگر این نوجوانان به اصطلاح دهه هشتادی خانواده ندارند که آن ها را نظارت کنند؟ و چرا خشم و نفرت آنقدر زیاد شده است که یک نوجوان می تواند با خودش چنین سلاحی را حمل کند؟ و سوالاتی که ممکن است از ذهن هر کسی با دیدن چنین صحنه هایی عبور کند.

هشدار؛ حال حوزه اجتماعی خوب نیست

سید حسن موسوی رییس انجمن مددکاری ایران گفت: ویدیویی که پخش شد حامل چند پیام است و این ویدیوها هشداری است که به خودمان بیاییم که حال حوزه اجتماعی خیلی خوب نیست.

او با بیان اینکه این نوع رفتار ها نتیجه ی عدم حال خوب جامعه است، افزود: آن چه که محور این فیلم است، خشونت نام دارد که هر از چندگاهی به شکل های مختلف در کوچه، خیابان و پارک می بینیم. ماجرای هلیا

موسوی چلک ادامه داد: آن چیزی که نگران کننده است این است که سنین این افراد پایین است، عمده افراد تشکیل دهنده ی این درگیری دختر هستند و از اعمال خشونت نسبت به همدیگر عبایی ندارند، درحالی که به ظاهر یک گروه هستند که منجر به اعمال حرکت های خشونت آمیز و درآوردن قمه در محلی می شوند.

رییس انجمن مددکاری ایران افزود: پسرانی در گوشه ی این تصاویر هم بودند که این افراد را یا به دعوا تشویق می کردند یا آن ها را جدا می کردند. و عده ای هم نظاره گر این امر بودند چرا که می ترسیدند و نمی دانستند در صورت جلو رفتن چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد.

او گفت: پیام مهم این اتفاق این است که باید نگران فرزندان خود باشیم، و نگران کسانی باشیم که آینده کشور را باید بسازند و این امر مستلزم این است که ما برای بار آوردن مهارت های بهزیستن اجتماعی، سلامت روان و سلامت اجتماعی، مهارت های ارتباطی و تاب آوری برنامه ریزی کنیم وکار های موثری را انجام دهیم چراکه اگر امری در این خصوص رخ ندهد با موضوع کرونا نگرانی هایمان به مراتب بیشتر افزایش پیدا می کند.

موسوی چلک تصریح کرد: موضوع خانواده و نوجوان بسیار مهم است و چون ما اطلاعات فردی از این افراد نداریم هیچ تحلیلی نمی توانیم داشته باشیم اما زمانی که خانواده صمیمیت و نظارت بیشتری  داشته باشند وقوع چنین رفتار هایی را کمتر شاهد خواهیم بود. ماجرای هلیا

او با بیان اینکه درباره از این دختر خانمی که قمه دارد هیچ اطلاع خانوادگی ای نداریم، افزود: رفتار این دختر نوجوان پیام هایی دارد چرا که چنین رفتاری بخش عمده آن می تواند به داخل خانواده هم بازگردد. باید قبول کنیم که درحال حاضر فرصت های تخلیه هیجانات کمتری وجود دارد چرا که قبلا مدرسه، محیط های بازی و… بود اما کرونا در یک سال و نیم اخیر باعث شد همه ی این فرصت ها کمرنگ تر شود یا نهایتا از بین برود و تأثیرات منفی ای را در رفتار های کودکان و نوجوانان داشته باشد.

موسوی چلک بیان کرد: نگرانی برای بعد از کرونا در حوزه سلامت روانی و اجتماعی، بیشتر از نگرانی موجود در روز های وجود کروناست.

او ادامه داد: خشونت هایی که پزشکی قانونی معاینه و بررسی کرده بود، کمتر از 600 هزار پرونده برای سال گذشته بود و این درحالی است که همه خشونت های منجر به بررسی پزشکی قانونی نشده است.

اختلال شخصیت ضداجتماعی را جدی بگیریم

دراین باره لازم است به برخی ریشه یابی های روانی و عوامل موثر بر ایجاد و بروز چنین رفتار هایی توجه کرد که رضا فریدی، روانشناس بالینی و مدیر موسس مرکز مثبت زندگی گفت: کلیپ اخیر از نوجوانان دختری که در فضای مجازی منتشر شده را باید اینگونه بیان کرد؛ امکان اینکه این افراد دچار اختلال شخصیت ضداجتماعی باشند بسیار بالاست، هر چند نیاز به ارزیابی دقیق تر فردی و اجتماعی دارند و صرف دیدن یک فیلم یا کلیپ نمی شود با قاطعیت اظهار نظر کرد.

او با بیان اینکه اختلال شخصیت ضد اجتماعی که گاهی با نام سایکوپات نیز از آن یاد می شود، به ناتوانی شخص در تن دادن به هنجار های اجتماعی گفته می شود، به طوری که جنبه های متعددی از رفتارهای فرد در نوجوانی و بزرگسالی تحت تاثیر این ناتوانی قرار می گیرد، افزود: همانطور که از این تعریف مشخص می شود، این اختلال از دوران کودکی و نوجوانی نشات می گیرد و شکل و عمق روابط والد-فرزندی در شکل گیری این قبیل اختلالات بسیار تاثیرگذار است.

فریدی تصریح کرد: میزان شیوع اختلال شخصیت ضد اجتماعی بین دو تا سه درصد افراد جامعه است. ماجرای هلیا

او با اشاره به اینکه قابل توجه است که این اختلال بیشتر در نواحی فقیرنشین شهری دیده می شود که دلیل آن می تواند عدم رشد فرهنگی-مذهبی، پایین بودن سطح اقتصاد، فقر محیط آموزشی، عدم دسترسی به اکثر امکانات عمومی شهری، اعتیاد و انحرافات اجتماعی و عواملی از این دست باشد، ادامه داد: بالاترین نرخ شیوع اختلال شخصیت ضد اجتماعی، البته در مردان دیده می شود. این نرخ به ویژه در مردانی که دچار اختلال مصرف الکل یا اختلالات جنسی هستند و نیز در زندانیان بیشتر است ولی به این معنا نیست که در خانم ها دیده نمی شود و وجود ندارد بلکه این اختلال در آنها نیز می تواند شکل بگیرد هر چند تعداد پسربچه هایی که به این اختلال دچار هستند، بیشتر از دختران است.

این روانشناس بالینی تأکید کرد:  دختران معمولا نزدیک به سن بلوغ و پسرها حتی زودتر از بلوغ، علائم این اختلال را از خود نشان می دهند و این اختلال الگویی خانوادگی دارد، به طوری که شیوعش در بستگان درجه اول و همچنین مردان مبتلا به این اختلال پنج برابر بیشتر از سایر گروه های خانواده سالم است.

فریدی با بیان اینکه  اختلال شخصیت ضد اجتماعی با رفتارهای بزهکارانه متفاوت است، گفت: اگر تنها تظاهر وضعیت کسی رفتار ضداجتماعی گونه باشد باید او را به عنوان فرد دچار رفتار بزهکارانه بدون اختلال شخصیت ضد اجتماعی طبقه بندی کرد همچنین معمولا این اختلال قبل از پانزده سالگی شروع می شود و سیر رو به رشدی را طی می کند.

او ادامه داد:  سیر اختلال بدین صورت طی می شود که کودک در ابتدا دچار اختلال بیش فعالی است. تشخیص این اختلال در کودک بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر به موقع تشخیص داده نشود، این اختلال به رشد خود ادامه دهد در ادامه کودک دچار اختلال سلوک خواهد شد.

فریدی با اشاره به اینکه این آغاز خرابکاری های او در اجتماع و خانواده خواهد بود و سپس اگر سلوک کودک کنترل نشود بعد از سن ۱۸ سالگی شخص دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی شده و دایره خرابکاری های او نیز وسیع تر می  شود، گفت: برخی از عوامل ریسک بروز این اختلال را در فرد افزایش می دهند که شامل اختلال سلوک در کودکی، پیشینه خانوادگی اختلال شخصیت ضد اجتماعی و یا سایر اختلالات شخصیت و بیماری های روانی، قرار گرفتن در معرض کودک آزاری و یا بی توجهی در دوران کودکی، زندگی خانوادگی بی ثبات، خشونت بار یا از هم گسیخته در دوران کودکی، نبودن والدین (غفلت)، تنبیه کردن مکرر کودک و بی توجهی، والدین دارای سطح سواد پایین، فقر و گرسنگی کشیدن در زمان کودکی، بیمار بودن والدین در زمان کودکی که باعث می شود کودک روحیه خودش را از دست بدهد، والدین دارای بیماری روانی و مطالب مرتبط  اختلال بیش فعالی-نقص توجه و عوارض آن برای رشد کودک است.

فریدی گفت: بیماران دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی یا سایکوپات ها با اینکه ممکن است دارای ظاهری طبیعی و گرم و صمیمی باشند ولی در زندگی شخصی آنها مواردی دیده می شود که اصلا مثبت نیستند، از جمله دروغ گویی، فرار از مدرسه و فرار خانه، دزدی، دعوا، سوءمصرف مواد و اعمال غیر قانونی.

او با بیان اینکه سایکوپات ها با بدخلقی، عصبانیت،پرخاش،غر زدن، گریه و هر روش دیگری سعی می کنند شرایط را به نفع خود در موقعیت های مختلف تغییر دهند، ادامه داد: این دسته بیماران هیچ گونه احساس پشیمانی و گناهی در خود ندارند و بحث را به نحوی مدیریت می کنند که اطرافیان خود را مقصر شرایط بدانند. در بحث با این افراد، آنقدر با تهمت و برچسب های واهی بمباران خواهید شد که حتی خود نیز آنها را باور خواهید کرد.ماجرای هلیا

این روان شناس افزود: عدم وجود همدلی مهم ترین مشخصه رفتاری این دسته بیماران در زندگی با اطرافیان و عزیزانشان است. رفتار آنها ناجوانمردانه است، از شما استفاده می کنند تا به آنچه می خواهند برسند.

شش ماه تا دو سال زندان برای تظاهر و قدرت نمایی با سلاح سرد

البته لازم است برای جلوگیری از بروز چنین رفتار ها و خشونت هایی قوانین موجود در کشور را به طور ویژه بررسی کرد چرا که ممکن است بسیاری از این نوجوانان تصور کنند که قانون برای آن ها جرائمی را در نظر نگرفته است و آن ها بدون داشتن هیچ ترسی می توانند هر عملی را در کوچه و خیابان انجام دهند.

علیرضا طباطبایی، حقوقدان و وکیل جرائم رایانه ای گفت: برای برخورد با چنین اقداماتی اگر نوجوان به 18 سال نرسیده باشد دادگاه اطفال باید به آن رسیدگی کند.

او بیان کرد: دادگاه اطفال معمولا در چنین مواردی مسامحه می کند و سعی می کند تا جایی که ممکن است مجرمین را به زندان معرفی نکند چرا که عاقبت چنین امری برای نوجوانان بدتر خواهد بود چراکه این افراد با ورود به زندان چیز های جدیدی را یاد می گیرد و عوارض بدتری ایجاد می شود،ماجرای هلیا

طباطبایی تصریح کرد: حمل سلاح سرد جرم مختص به خود را دارد و آشکار کردن آن نیز دارای جرم مخصوص به خود است و این فرد حمل قمه و قدرت نمایی با آن وسیله را داشته است.

او درخصوص حمل سلاح سرد گفت: تظاهر و قدرت نمایی با سلاح سرد به استناد ماده ۶١٧ قانون مجازات اسلامی شش ماه تا دوسال حبس و تا ٧۴ ضربه شلاق را به دنبال دارد که البته با توجه به سن، شخص قاضی رسیدگی کننده می‌تواند از اقدامات جایگزین و تخفیف در مجازات استفاده کند.

طباطبایی درباره مجازات فردی که از چنین صحنه ای فیلم برداری کرده است، اظهار کرد: قانون برای این فرد مجازاتی درنظر نگرفته است چرا که پخش فیلم های شخصی افراد عمل مجرمانه است.

والدین به گوش باشند

بهرحال به نظر می رسد در مجموع نظارت والدین بیشترین سهم را در تبیین بزهکاری نوجوان دارد و پیشنهاد می‌شود که والدین کنترل و نظارت بر رفتارهای نوجوانان‌شان، معاشرت‌ها و دوستان آن‌ها را کاملاً جدی بگیرند. همچنین لازم است والدین جوی صمیمانه را برای خانواده‌شان تدارک ببینند تا با شکل‌گیری ارتباطات عاطفی در درون خانواده دلبستگی فرزندان و والدین نسبت به هم‌دیگر افزایش یابد.

ماجرای هلیا دختر دهه هشتادی اصفهانی

منبع
برنا
کلیدواژه : قمه کشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید