پ

آخرین سفر آنگلا مرکل به آمریکا

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ، نوزدهمین و احتمالاً آخرین دیدار خود را روز پنجشنبه به عنوان میهمان رئیس جمهور آلمان به ایالات متحده انجام خواهد داد.

جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده چهارمین ساکن کاخ سفید است که میزبان نخست وزیر فعلی آلمان است. آنگلا مرکل ، که در سال 2005 روی کار آمد ، سابقه ملاقات و گفتگو با جورج دبلیو بوش ، باراک اوباما و دونالد ترامپ را دارد.

صدراعظم 67 ساله آلمان اعلام کرد که برای پنجمین دوره متوالی نامزد نخواهد شد و قصد دارد پس از انتخابات پارلمانی 26 سپتامبر کناره گیری کند.

آخرین سفر آنگلا مرکل به آمریکا

یکی از به یادماندنی ترین لحظات روابط آنگلا مرکل با روسای جمهور آمریکا در سال 2006 و در جریان نشست G8 در روسیه اتفاق افتاد.

رئیس جمهور جورج دبلیو بوش گردن آنگلا مرکل را در حضور سایر رهبران G8 جلوی دوربین ماساژ داد. واکنش ناگهانی و تند رئیس وقت آلمان در آن زمان سوژه کاربران اینترنت شد.

چهل و سومین رئیس جمهور ایالات متحده از آنگلا مرکل در سال 2007 در مزرعه اختصاصی خود در تگزاس استقبال کرد.

روابط کاری آنگلا مرکل با باراک اوباما ، جانشین جورج دبلیو بوش در کاخ سفید ، گرم و صمیمی بود. در سال 2011 ، چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده در ضیافت کاخ سفید مدال آزادی ، بالاترین نشان غیرنظامی در ایالات متحده را به آنگلا مرکل اهدا کرد.

با این وجود رسوایی شنود آنگلا مرکل توسط آژانس امنیت ملی آمریکا که در سال 2013 فاش شد ، روابط رهبران آلمان و ایالات متحده را تحت الشعاع قرار داد. در واکنش به گزارش ها ، صدراعظم آلمان گفت كه “جاسوسی در میان دوستان” برای وی “غیرقابل قبول” است.

به گزارش یورونیوز ، باراک اوباما پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود از آنگلا مرکل به عنوان “یکی از شرکای مورد علاقه خود” در مدت حضور در کاخ سفید نام برد.

نخست وزیر آلمان در پیام تبریک خود به دونالد ترامپ در مورد پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا ، از لزوم احترام به کرامت انسانی ، صرف نظر از نژاد ، جنسیت و مذهب صحبت کرد. این اظهارات نوعی انتقاد دیپلماتیک از رئیس جمهور جدید ایالات متحده و مواضع وی در جریان مبارزات انتخاباتی بود.

آنگلا مرکل به دعوت دونالد ترامپ در سال 2017 به واشنگتن رفت. تلاش آنگلا مرکل برای دست دادن با چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده در دیدار با وی و سکوت دونالد ترامپ در برابر این درخواست بازتاب زیادی در رسانه ها داشت.

بسیاری از تحلیلگران این رویداد را نشانه سردی روابط بین رهبران ایالات متحده و آلمان توصیف کردند. دونالد ترامپ در طول چهار سال حکومت خود سفری رسمی به آلمان نداشته و فقط در سال 2017 برای شرکت در اجلاس G20 به شهر هامبورگ در شمال آلمان سفر کرده است.

در جریان نشست G7 2018 ، دفتر صدراعظم آلمان عکسی از آنگلا مرکل منتشر کرد که به نظر می رسد وی در حال بحث و جدال با رهبران کشورهای دیگر با دونالد ترامپ است.

آنگلا مرکل در واکنش به پیروزی جو بایدن بر دونالد ترامپ گفت 46 امین رئیس جمهور ایالات متحده فردی با “آشنایی زیاد با آلمان و اروپا” است. صدراعظم آلمان همچنین دیدارهای خود با جو بایدن را در طول هشت سال معاون معاون باراک اوباما به یاد آورد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید