پ

سرقت در تهران به لباس‌های روی بند رسید!

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت می‌‌گوید: «با توجه وضعیت اقتصادی جامعه و افزایش قیمت کالا طی یک سال گذشته، آمار سرقت‌های خرد افزایش یافته است.»

روایت مردم از سرقت‌های خرد زیاد است. از کابل روی پایه برق تا لباس‌های روی بند در بالکن! یکی از شهروندان می‌گوید: «آیفون ساختمان را دزیدند، دوباره نصب کردیم اما این بار با محافظ فلزی!» پیمان هم می‌گوید دستگیره در ساختمانمان را حداقل سه بار دزدیده‌اند. مریم می‌گوید کفشش را از پشت در خانه برده‌اند و آن یکی می‌گوید لباس‌های روی بند را برده‌اند. اینها روایت‌های مردم از افزایش سرقت‌های خرد است. روایت‌هایی که زیاد شده و پلیس پیشگیری پایتخت هم تایید می‌کند که سرقت‌های خرد افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

علیرضا ناصری‌نژاد، جانشین پلیس پیشگیری پایتخت با تایید افزایش سرقت‌های خرد می‌گوید:

* «عوامل مختلفی روی افزایش سرقت اثرگذار است. یکی از عوامل اثرگذار روی افزایش سرقت‌ها، وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع است. طی یک سال گذشته با توجه به گرانی و افزایش قیمت کالا به ویژه کالاهای اساسی شاهد افزایش آمار سرقت‌های خرد بوده‌ایم.»

* «یکی دیگر از دلایل افزایش سرقت‌های خرد این است که این کالاها «سهل‌الفروش» هستند. قبلا سارق باید به فکر خریدار کالای سرقتی هم بود. محله‌های مشخص و معروفی برای خرید و فروش کالای دست دوم در تهران بود که پلیس این بازارها را جمع کرد. ولی اکنون با توجه به گسترش فضای مجازی، سایت‌ها و برنامه‌های خرید و فروش کالای دست دوم، سارقان به راحتی با ثبت آگهی کالای سرقتی را می‌فروشند.»

* برخی از این سرقت‌های خرد مثل سرقت دریچه‌های فاضلاب هر چقدر هم پیش‌پا افتاده است ولی برای شهروندان مخاطراتی به همراه دارد.

* در سال‌های گذشته که سرقت از دستگیره‌های ساختمان و آیفون‌ها زیاد بوده، برخی از شهروندان سعی کردند که از کالاهایی استفاده کنند که کمتر برای سارقان ارزش دارد. مثلا دیگر از دستگیره‌های برنجی و برنز استفاده نمی‌کنند.»

* «قبلا نوع نصب دریچه‌های فاضلاب به‌گونه‌ای بود که سارقان به راحتی می‌توانستند آن را باز کنند. اما حالا شرکت آبفا و مهندسان طراح ساختمان‌ها طوری دریچه‌ها را طراحی می‌کنند که در حیاط ساختمان باشد.»

* «در مناطق پایین شهر، سرقت از دریچه‌های فلزی فاضلاب و در مناطق بالاتر سرقت از اماکن بیشتر است.»

* هر چقدر جمعیت ساکن‌ یک منطقه بیشتر باشد سرقت موبایل کمتر می‌شود.«نوع سرقت با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی هر محله متفاوت است. به طور مثال در یافت‌آباد و شهرک ولیعصر سرقت موبایل کم است زیرا جمعیت این محله‌ها عمدتا ساکن هستند. اما در محله‌هایی مثل فردوسی یا شهید قرنی چون جمعیت شناور بالاست، سرقت موبایل زیاد است.»«در محله‌هایی که جمعیت شناور بیشتر و مراکز تجاری و خرید زیادتر باشد، سرقت از لوازم خودرو و موبایل بیشتر است.» مرکز پژوهش‌های مجلس سال ۹۷ در گزارشی فقیر شدن خانواده‌ها و بیکاری را دلیل افزایش سرقت دانسته بود.

کلیدواژه : تهرانسرقت
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x