پ

سیلابی بی سابقه بشریت را تهدید می کند!

تحقیقات دانشمندان ناسا و دانشگاه هاوایی که در مجله Nature Climate Change منتشر شده هشدار می دهد که زمین ممکن است در اواسط دهه 2030 سیل بی سابقه ای را به دلیل تغییر در مدار ماه تجربه کند.

آوی لوب ، ستاره شناس و استاد دانشگاه هاروارد گفت: “تغییرات آب و هوایی باعث بالا آمدن سطح دریا می شود که به نوبه خود باعث افزایش سطح سیل می شود.” نیروی جاذبه ماه آب را به اقیانوس ها می کشاند. “نیروی جاذبه ماه سال به سال تغییر می کند ، زیرا ماه در مدار خود حرکت می کند و در یک چرخه منظم سالانه 18.6 درجه کمی نسبت به زمین تغییر موقعیت می دهد.”

سیلابی بی سابقه بشریت را تهدید می کند!

لوب توضیح داد: «در نیمی از چرخه خود، نیروی ماه بر زمین باعث افزایش جزر و مد خفیف و کاهش جزر و مد بزرگ می‌شود. در نیمه دیگر این چرخه، جزر و مد بزرگ عظیم‌تر و جزر و مد خفیف فروکش می‌کند.»

لوب گفت: “در حال حاضر ، ما شاهد تقویت كننده جزر و مد هستیم و تقویت جزر و مد بعدی از اواسط دهه 2030 آغاز می شود.” تا آن زمان سطح آب دریا به اندازه کافی بالا رفته و باعث ایجاد جزر و مدی بیش از حد معمول برای انسان شده است.

اگرچه مدار ماه چیزی نیست که بشر به راحتی بتواند آن را کنترل کند ، اما تغییرات اقلیمی ساخت بشر نیمه دیگر این معادله است.

فرانک والتر اشتاین مایر ، رئیس جمهور آلمان گفت: “فقط در صورت شروع قاطعانه مبارزه با تغییرات آب و هوایی می توانیم از آب و هوای شدید فعلی جلوگیری کنیم.”

وزیر محیط زیست آسونیا شولز گفت: “تغییرات آب و هوایی به آلمان رسیده است.”

نخست وزیر راین شمال و وستفالن و نامزد جایگزینی مرکل گفت: “ما بارها و بارها با چنین حوادثی روبرو خواهیم شد ، به این معنی که اقدامات حفاظت از آب و هوا باید در سطح اروپا ، فدرال و جهانی انجام شود.” “تسریع کنید ، زیرا تغییرات آب و هوا فقط به یک کشور محدود نمی شود.”

در حالی که میزان تأثیر تغییرات آب و هوا بر سیل تاریخی مشخص نیست ، اما هشدار جسد قابل بحث نیست. در حقیقت ، دانشمندان اقلیم می گویند طوفان بزرگی از متغیرهای آب و هوایی در شهرهای ساحلی در معرض خطر وجود دارد.

کوین ترنبرت ، دانشمند اقلیم گفت: “تغییرات آب و هوایی به طور مداوم سطح دریا را افزایش می دهد و همین امر باعث ایجاد سیل آزار دهنده و همچنین موج طوفان و فرسایش سواحل می شود.”

“اما بیشترین تأثیر وقتی است که همه چیز با هم اتفاق بیفتد.” جزر و مد ، طوفانی بزرگ با ترکیبی از بادهای شدید رو به ساحل که در امتداد ساحل آب جمع شده و امواج بزرگ را به سمت بالا هدایت می کند. “این فرایند بسیار غیرخطی است و تأثیرات آن بر روی امواج جزر و مدی بسیار زیاد است.”

کن کالدرا از دپارتمان کارنگی محیط زیست گفت: “وقتی نوبت به دوره های گرم یا سرد ، دوره های مرطوب یا خشک می رسد ، یک تنوع طبیعی دارد و این شرایط جوی شدید است که ما را به خود جلب می کند ، نه تغییر شرایط.” . متوسط. سفید شدن مرجان ها هنگامی اتفاق می افتد که موج گرما در اقیانوس با گرم شدن زمین تشدید می شود. “آنها رویدادی را رقم می زنند که مرجان ها با چیزی سازگار شده اند که آماده مقابله با آن نیستند.”

کالدرا ابراز امیدواری کرد که دانش ما در مورد فاجعه قریب الوقوع شهر ساحلی ، سیاست گذاران را مجبور به اقدامی برای ایجاد تعادل در برابر تغییرات آب و هوایی کند. متأسفانه دریاها در چرخه های طبیعی بالا و پایین می روند ، اما دخالت انسان در سیستم اقلیمی باعث می شود که دریاها فقط در یک جهت حرکت کنند و این جهت به سمت بالا است.

وی افزود: ممکن است حداقل دهها هزار سال طول بکشد تا طبیعت تأثیر انسان را بر سطح دریا کاملاً معکوس کند.

کلیدواژه : سیل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید