مهمترین تغییرات لایحه رتبه بندی معلمان چیست؟

index
ب

بر اساس آخرین خبر رتبه بندی معلمان جلسات کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از اول تیر ماه بررسی مواد لایحه رتبه بندی معلمان را آغاز کرد و اواخر هفته گذشته نسخه ویرایش شده آن منتشر شد. بر این اساس در ماده ۲ این لایحه مشمولان رتبه بندی معلمان مشخص شد، در ماده ۳ تعداد و نام رتبه های ونحوه طبقه بندی معلمان جدید الاستخدان پس از تصویب لایحه مشخص شد. در ماده ۴ مدت انتظاردریافت رتبه و تعجیل نخبگان ، در ماده ۵ نحوه رتبه بندی شاغلان کنونی مطرح شده است. در ماده ۷ که مهترین بخش اسن لایحه بود مشخص شد که افزایش حقوق ناشی از رتبه بندی در هر رتبه ،کمتر از ۸۰ درصد حقوق و مزایای هیات علمی متناظر در همان رتبه در دانشگاه ها نباشد. در ماده ۸ موضوع رتبه بندی بازنشستگان ، ماده ۹ تمام وقت شدن همه معلمان و در ماده ۱۰ به مهلت یک ماهه برای تهیه آیین نامه اجرایی اشاره شده
توقف در هر رتبه به ۵ سال رسید،تعجیل منطقه محروم اضافه شد و توقف نخبه ها به ۳ سال رسید.

سابقه برای کسب رتبه های ۴ و ۵ به ترتیب ۱۵ و ۲۱ سال شد.

محدودیت هر رتبه حذف شد.

سه سال زمان برای اجرای کامل حذف شد، اجرای رتبه بندی در سال اول صورت گیرد.

تبصره ۳ ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه مبنی بر همترازی حداقل ۸۰٪ حقوق معلم با همسطح خود در هیات علمی دانشگاه لحاظ گردید.

زمان برای تدوین آئین نامه اجرایی حداکثر ۱ ماه است.

علاوه بر این بر اساس آخرین تغییرات لایحه رتبه بندی معلمان آموزگار ، دبیر ، هنر آموز، مربی امورتربیتی ، مشاور واحد آموزشی ، مراقب سلامت ، مدیر و معاون و معلمانی که در ادارات آموزش و پرورش کار می کنند شامل رتبه بندی معلمان می شوند. در این میان سوال برخی از فرهنگیان این است که آیا زیر لیسانس ها هم شامل رتبه بندی می شوند یا نه. بر اساس پیگیری های کانال فرهنگیان طی آخرین تماسی که یکی از نمایندگان معلمان با منادی رییس کمیسیون آموزش مجلس داشته است، او اعلام کرده است معلمان با مدرک پایین تر از لیسانس نیز مشمول رتبه بندی خواهند شد و نحوه اعمال سابقه و … بر عهده وزارت آموزش پرورش است.

رامین کریمی نیا نماینده سازمان معلمان در مورد تغییرات لایحه رتبه بندی در کمیسیون آموزش مجلس گفته است: بر اساس تغییرات جدید در لایحه رتبه بندی معلمان رتبه بندی شامل افراد زیر می شود: آموزگار ، دبیر ، هنر آموز، مربی امورتربیتی، مشاور واحد آموزشی ، مراقب سلامت، مدیر و معاون و معلمانی که در ادارات آموزش و پرورش کار می کنند. تغییر دوم این است که معلمان در رتبه های زیر قرار می گیرند:

آموزشیار معلم معادل رتبه ۱

مربی معلم معادل رتبه ۲

استادیار معلم معادل رتبه ۳

دانشیار معلم معادل رتبه ۴

استاد معلم معادل رتبه ۵

دیدگاه ها

  • یک معلم جولای 21, 2021 :: 1:07 ق.ظ

    هزینه یک هفته موشک پرانی حماس و حوثی ها به معلم ها پرداخت کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.