پ

اندازه گیری میزان آلودگی رادیواکتیو با مارها !

ده سال پس از فاجعه فوکوشیما ، دانشمندان کشف کردند که می توان از مارهای موش خوار برای اندازه گیری میزان آلودگی رادیواکتیو در منطقه استفاده کرد.

در سال 2011 ، یک سونامی با امواج 15 متری به سه راکتور هسته ای در فوکوشیما ، ژاپن آسیب رساند و در نهایت منفجر شد. رتبه بندی این حادثه 7 در مقیاس رویدادهای بین المللی هسته ای و رادیولوژی است که بالاترین سطح است.

اکنون تیمی از محققان دانشگاه جورجیا دریافته اند که درست مانند قناری ها در معدن ذغال سنگ ، مارهای بومی منطقه نیز به میزان رادیواکتیویته موجود در محیط حساس هستند و می توانند به عنوان یک شاخص زیستی برای تعیین سلامت اکوسیستم محلی آنها عمل کردن

مارهای گوشتخوار به راحتی نسبت به سایر گونه های این حیوانات قابل نگهداری هستند. چون نیش آنها سمی نیست.

جیمز بیسلی ، عضو تیم گفت: “این مارها شاخص های خوبی برای میزان آلودگی محیط زیست هستند زیرا زمان زیادی را در خانه و زمین می گذرانند.”

اندازه گیری میزان آلودگی رادیواکتیو با مارها !

این تست چگونه انجام شد؟

دانشمندان فرستنده ها را به 9 مار متصل کردند و با استفاده از دستگاهی که یک سیستم موقعیت یابی GPS با یک ردیاب محلی با فرکانس بالا را ترک می کرد ، حرکت آنها را کنترل می کردند.

پس از یک ماه رصد مارها ، آنها توانستند 1718 مکان را در ارتفاعات ابو کوما ، حدود 24 کیلومتری شمال غربی نیروگاه هسته ای فوکوشیما شناسایی کنند.

دانشمندان دریافته اند که مارهای مارخوار مسافت بسیار کمی را طی می کنند ، گاهی اوقات فقط 65 متر است. مارها همچنین در زمستان به دنبال پناهگاه در زیر زمین هستند و آنها را بیش از هر زمان دیگری در معرض آلودگی خاک قرار می دهند.

این مارها همچنین شکارچیان اصلی اکوسیستم هستند و طول عمر آنها نسبتاً طولانی است. این بدان معنی است که آنها سطوح بالایی از “رادیونوکلئیدها” یا عناصر شیمیایی ناپایدار را جمع آوری می کنند که می تواند برای تعیین سطوح مختلف آلودگی در منطقه کوچکی که مارها از آن عبور کرده اند ، استفاده شود.

تیم تحقیقاتی می گوید مارها نسبت به سایر گونه های جانوری مانند گرازهای وحشی یا پرندگان شاخص های بهتری برای میزان آلودگی محلی هستند و رفتار آنها به شدت تحت تأثیر محیط زندگی آنها است. به همین دلیل ، آنها به وضوح قرار گرفتن در معرض تابش را نشان می دهند.

دانشمندان امیدوارند برای درک بهتر تأثیرات زیست محیطی رویدادهای مهم هسته ای مانند فوکوشیما و چرنوبیل ، مطالعات خود را گسترش دهند.

کلیدواژه : فوکوشیمامار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید