اخبار داغ

ماجرای طالبان و افغانستان / طالبان چگونه گروهی است؟

ماجرای طالبان و افغانستان به ویژه درگیری های اخیر در این کشور که منجر به اشغال مناطق مختلف افغانستان توسط طالبان شده است ، سوالات زیادی را در مورد تحولات کشور و به ویژه ماهیت طالبان ایجاد کرده است.

ماجرای طالبان و افغانستان / طالبان چگونه گروهی است؟

قدمت طالبان به سال ۱۹۹۴ برمی گردد. این گروه همچنین از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت کرد. تجربه طالبان ، به ویژه در دوران حکومت او در آن سال ها ، با افراط گرایی ، خشونت و افراط گرایی همراه است. مسائلی مانند کشتار یاکاولنگ شامل این موضوع است. خشونت به حدی بود که ایران از آثار خشونت آنها در امان نبود. در ۸ اوت ۱۹۹۸ ، هشت دیپلمات ایرانی و یک روزنامه نگار (شهید صارمی) در مزار شریف به شهادت رسیدند و برخی انگشت اتهام را به سمت طالبان نشانه رفتند. با این حال ، طالبان خود بعداً ادعا کردند که این قتل توسط نیروهای رسمی آنها انجام نشده است و برخی گزارش ها حاکی از آن است که این قتل ممکن است توسط سپاه صحابه وابسته به سرویس های اطلاعاتی و امنیتی پاکستان انجام شده باشد.

در هر صورت ، چه این قتل توسط طالبان انجام شده باشد یا نه ، سابقه افراط گرایی و خشونت این گروه در آن زمان بر هیچ کس پوشیده نیست. رفتار آنها به گونه ای بود که حتی در یک مقطع موضوع درگیری احتمالی نظامی بین ایران و طالبان در مرز شرقی در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد.

اما گروه طالبان اکنون ادعا می کند که درس های زیادی از گذشته آموخته است و طالبان امروز طالبان گذشته نیستند و تغییرات جدی در رفتار و الگوهای خود ایجاد کرده اند. آنها می گویند که به کشتار شیعیان در افغانستان به ویژه اعتقاد ندارند و دیپلمات های دیگر کشورها را هدف قرار نمی دهند و روابط خوبی با همسایگان خود دارند.

ادعایی که اگرچه با گذشته طالبان مطابقت ندارد ، اما قابل بررسی است. با این حال ، طالبان باید این را در عمل ثابت کنند و گفتن چنین تغییری در کلمات به طور کامل کار نمی کند. برخی از اقدامات اخیر طالبان همچنین ممکن است نگرانی هایی را در مورد این تغییر بزرگ ایجاد کند و اگرچه توسط رهبران طالبان تکرار می شود ، اما گفته می شود که بخشی از بدنه طالبان توجه زیادی به عدم خشونت در برخی تحولات در زمینه های مختلف نکرده است. به

در هر صورت ، ایران طالبان را به عنوان یک واقعیت در افغانستان به رسمیت شناخته است و این گروه اکنون بخش مهمی از جغرافیای افغانستان را اشغال کرده است. ایران به همزیستی مسالمت آمیز و مسالمت آمیز همه گروه ها ، قومیت ها و اقلیت ها در افغانستان معتقد است و طالبان را بخش مهمی از این امر می داند.

ایران به شدت بر ضرورت امنیت کامل در افغانستان برای همه گروه ها و امنیت مرزهای شرقی خود و همچنین نیاز به یک دولت قوی در افغانستان تاکید می کند و این مهمترین سیاست آن است. سیاستی که همه گروه ها در افغانستان ، از جمله دولت فعلی و همچنین طالبان و دیگر گروه ها ، می دانند که با سیاست های تقریباً همه کشورهای درگیر در افغانستان صادق است و در راستای منافع ملی همه اقوام افغان است.

پیش شرط بزرگ این امر تغییر واقعی طالبان نسبت به گذشته است. این همان چیزی است که آنها اکنون ادعا می کنند و باید در عمل ثابت کنند که طالبان به دنبال صلح همه جانبه در افغانستان ، همزیستی همه اقوام ، حضور همه گروه های قومی در اداره کشور و امنیت برای همه ، از جمله مرزهای همسایه است. کشورها.

کمی پیش از تشدید درگیری و سقوط پی در پی مناطق مختلف در افغانستان ، طالبان با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که این گروه نماینده تمام گروه های قومی است و بر ضرورت تأمین امنیت مردم در سرزمین های اشغالی تاکید کردند.

طالبان با انتشار بیانیه ای مدعی شد: “از آنجا که اعضای طالبان از اقوام ، اقوام و مناطق مختلف کشور هستند ، نماینده همه قومیت ها ، قبیله ها و اقشار در سراسر کشور هستند و به همه هموطنان اطمینان می دهند که علیه هر کسی تبعیض قائل می شوند.” نه انتقامی وجود خواهد داشت و نه غروری و نه خصومت. ”

این گروه همچنین از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خواسته است که تسلیم شوند و به آنها اطمینان داد که آنها امن شده و به خانه بازگردانده می شوند.

ماجرای طالبان و افغانستان / آمریکا و طالبان در افغانستان ؛ دشمنان خونین روی صفحه یا متحدان مرموز پشت صحنه؟

 

نمی توان انکار کرد که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تشکیل طالبان اساساً به کمک آمریکا و برای مقابله با حضور شوروی بوده است ، اما این نیز واقعیت دارد که طالبان و ایالات متحده مدت هاست در افغانستان جنگیده اند. ایالات متحده یکی از اهداف اصلی خود را در حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ سرنگونی دولت طالبان اعلام کرد. طالبان توسط دولت مرکزی سرنگون شد و ایران با سرنگونی دولت طالبان موافقت کرد.ماجرای طالبان و افغانستان

براساس جلساتی که همزمان در شهر بن آلمان برگزار شد ، قانون اساسی افغانستان نوشته شد. ایران همچنین در مذاکرات به رهبری آمریکا حضور داشت و مهمترین تلاش را برای ایجاد یک افغانستان امن و صلح آمیز برای همه افغان ها انجام داد.

آمریکا ، طالبان و دولت از سال ۲۰۰۳ همواره در افغانستان با یکدیگر جنگیده اند. طالبان می خواهند کنترل افغانستان را به دست آورند و با حضور نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو در این کشور مخالفت کنند. ماجرای طالبان و افغانستان

ایران همچنین تأکید می کند که ایالات متحده باید خروج مسئولانه از افغانستان را بپذیرد. به نوعی ، خروج وی با امنیت در افغانستان همراه خواهد بود ، و نه قیمت این خروج از جیب مردم افغانستان با ناامن ساختن افغانستان و ایجاد یک جنگ داخلی جامع در این کشور گرفته خواهد شد.

اما آمریکایی ها و طالبان در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ توافقنامه ای را در دوحه امضا کردند که برخی تحلیلگران با نگرانی به آن نگاه می کنند. آمریکایی ها و طالبان ادعا می کنند که این توافقنامه منتشر شده است و مهمترین مسئله خروج ایالات متحده از افغانستان در یک بازه زمانی مشخص است.

اما برخی تحلیلگران معتقدند که ایالات متحده و طالبان در واقع نتیجه دوحه را با نتیجه اجلاس بن جایگزین کرده اند. آنها معتقدند که ایالات متحده و طالبان ممکن است به توافقی در پشت صحنه رسیده باشند که منجر به تجارت ایالات متحده با طالبان شد به شرطی که از طالبان به جای تهدید برای ایالات متحده ، بعنوان یک تهدید استفاده شود. ابزاری برای اهداف استراتژیک آمریکا علیه چین روسیه و ایران شود.

طالبان هرگونه توافق محرمانه با ایالات متحده را رد می کند. با این حال ، بی توجهی ایالات متحده به دولت افغانستان ، تحقیر نسبی اشرف غنی در سفر اخیر وی به ایالات متحده ، و برخی نشانه های دیگر نشان می دهد که این شبهه نیز قابل رفع است.

سناریوی دیگر این است که ایالات متحده به دنبال انتقال کامل قدرت در افغانستان به طالبان نیست ، اما با ترک این گروه برای تصرف قلمروهای بیشتر ، قصد دارد سهم بزرگی از دولت آینده افغانستان به آن بدهد. اما به شرطی که طالبان نیز بخشی از سیاست ایالات متحده در افغانستان و منطقه شوند ، همکاری استراتژیک با ایالات متحده را بپذیرند یا دوباره از دولت اخراج شوند!

با این حال ، اینها گمانه زنی هایی است که هیچ کدام به طور قطعی اثبات نشده است. اما مسائلی وجود دارد که باید در جریان مسائل مربوط به تحولات اخیر در افغانستان مورد توجه قرار گیرد. و البته یکی از این احتمالات این است که طالبان ادعا می کند که آنها بخشی از سناریوی ایالات متحده نیستند و تفاوت های جدی با گذشته خود دارند. با این حال ، همانطور که گفته شد ، این موارد باید ثابت شود.

خلاصه: در هر صورت ، هر سناریویی در افغانستان دنبال می شود ، اگرچه درک آن از نظر شناختی برای تحلیلگران در ایران مهم است ، اما از نظر “عملی” تقریباً هیچ تفاوتی نمی کند. علاوه بر این ، موضع ایران در مورد افغانستان موضعی اصولی است.

ایران تأکید می کند که اولاً مشکلات افغانستان دارای راه حل سیاسی است نه راه حل نظامی. گروه های مختلف مذهبی و سیاسی در این کشور باید بنشینند و مشکلات را از طریق توافق سیاسی حل کرده و دولتی قوی تشکیل دهند. ثانیاً ، صلح و امنیت مهمترین ضروریات یک دولت و ملت قوی است. بنابراین ، همه گروه های این کشور باید امنیت و صلح بین خود را در دستور کار قرار داده و به صورت مسالمت آمیز زندگی کنند. تلاش هر گروه برای از بین بردن گروه دیگر از نظر نظامی و فیزیکی و به ویژه جنایات علیه شیعیان این کشور که از نظر مذهبی به مردم ایران نزدیک هستند ، نه تنها به صلح کمک نمی کند ، بلکه آتش ناامنی را نیز دامن می زند. ثالثاً ، افغانستان باید برای همه افغان ها باشد ، نه به ضرر مردم مظلوم و نامشروع دیگر کشورها ، از جمله ایالات متحده. چهارم ، هرگونه مداخله سودجویانه نامشروع سایر کشورها که هزینه منافع خود را از جیب مردم افغانستان خارج می کنند محکوم است. پنجم ، تشکیل یک دولت قوی در افغانستان و امنیت در این کشور باید با امنیت در مرزهای ایران همراه باشد. ایران نمی پذیرد که منافع مردم ایران در اثر ناامنی و ترک مرزهای خود آسیب ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا