رهبر طالبان کیست؟ + عکس

رهبر طالبان کیست؟ + عکس

بی بی سی در گزارشی نوشت : مولوی هبت الله آخوندزاده متولد 1961 در قندهار رهبر طالبان است که از 26 مه 2016 رهبری طالبان را بر عهده دارد. او جایگزین اختر محمد منصور ، رهبر سابق این جنبش شد که از سوی شورای طالبان تعیین شده بود و با القاعده بیعت کرد.

رهبر طالبان کیست؟

تحت رهبری آخوندزاده ، طالبان دو موضوع متناقض را گرد هم آورده اند. این جنبش در تاریخ 29 فوریه 2020 یک توافقنامه صلح تاریخی با ایالات متحده امضا کرد و آن را یک پیروزی بزرگ برای جنبش خواند.

پس از بیش از یک سال ، در 1 مه 2021 ، طالبان عملیات نظامی خود را علیه نیروهای دولتی افزایش داده و با بهره گیری از خروج شتابزده آمریکا از افغانستان ، کنترل مناطق وسیعی از افغانستان را در دست گرفتند.

رهبر طالبان کیست؟ + عکس

آخوندزاده در تعهدی غیرقابل درک ، بیانیه ای به مناسبت عید قربان در 28 جولای 2020 صادر کرد و اعلام کرد که این گروه در آستانه ایجاد یک دولت شفاف اسلامی است. این امر عدم اطمینان در مورد آینده نامعلومی را که در سایه کنترل جنبش بر کابل در انتظار افغانستان است ، افزایش داد.
“زنده کشته”

جالب اینجاست که یک سال پیش خبر مرگ او منتشر شد ، اما او همچنان به اداره طالبان و صدور دستورات ادامه می دهد.

در 14 فوریه ، خبرگزاری حزب الله گزارش داد که هبت الله آخوندزاده و ملا مطیع الله ، مدیر اطلاعات طالبان و حافظ عبدالمجید ، مدیر امور مالی ، همگی در انفجار در کویته پاکستان کشته شده اند.

اما آخوندزاده در 24 فوریه 2021 با صدور فرمانی از اعضای طالبان خواست از مجازات افراد بدون حکم دادگاه خودداری کرده و از گرفتن فیلم یا تصاویر این گونه مجازات ها خودداری کنند.

وی همچنین در وب سایت “صدای جهاد” به اعضای طالبان درباره افتخار به دستاوردهای اخیر خود هشدار داد.
“تاریخ افراط گرایی”

آخوندزاده یک شورشی معمولی نیست ، اما سابقه طولانی در درگیری های خیابانی و افراطی دارد و یکی از بنیانگذاران طالبان است.

او که در 19 اکتبر 1967 متولد شد ، از قبیله پشتون ، به ویژه قبیله نورزایی در قندهار است و از نزدیکان ملا عمر ، بنیانگذار طالبان بود.

وی در درگیری های مورد حمایت روسیه علیه دولت افغانستان به رهبری محمد نور ترقی شرکت کرد که در آوریل 1978 به قدرت رسید ، اما سرانجام به پاکستان گریخت و در اردوگاه پناهندگان در بلوچستان مستقر شد. او در اواخر دهه 1980 با نیروهای روسی جنگید و در جنگ با شوروی در افغانستان افراد مسلح را آموزش داد.

رهبر طالبان کیست؟ + عکس

در سال 1996 ملا عمر آخوندزاده را به عنوان رئیس دادگاه نظامی در کابل منصوب کرد. به گفته طالبان ، وی با اعمال “مرزهای مذهبی” موفق به برقراری نظم و قانون در کشور شد.

پس از ورود واشنگتن به افغانستان در سال 2001 ، آخوندزاده نقش م effectiveثر و پیشتازی در احیای جنگ علیه ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در افغانستان ایفا کرد.

در 30 جولای 2005 ، آخوندزاده به عنوان رهبر جدید ملا اختر محمد منصور منصوب شد. مه 2016 اختر محمد منصور در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در جنوب غربی پاکستان کشته شد و آخوندزاده رهبر جدید نام گرفت.
بیعت با القاعده

در سال 2017 ، شاخه القاعده در قاهره ، هند ، سندی را منتشر کرد که ایدئولوژی های آن را مشخص کرده و اعلام کرد که ایمن الظواهری ، رهبر القاعده ملزم به بیعت با آخوندزاده است.

شاخه القاعده می گوید هدف اصلی این گروه حمایت از طالبان است.

در این سند آمده است: القاعده در خارج از افغانستان با دشمنان طالبان می جنگد و از گروه های دیگر خواسته است که با آخوندزاده بیعت کنند.

20 مارس 2020 القاعده در بیانیه ای سه صفحه ای از “علمای مسلمان” و مردم افغانستان خواست تا از طالبان در تأسیس دولت اسلامی حمایت کنند. وی همچنین از تروریست های سراسر جهان خواست تا از طالبان الگو بگیرند.

در حال حاضر ، طالبان در 50 کیلومتری کابل به سرعت در حال پیشروی است و آینده نامشخصی برای افغانستان در نظر دارد که شاید بدتر از گذشته خونین و وحشیانه آن باشد. »