رویدادهای خارجی

بیانیه طالبان درباره اولویت برنامه هایش در افغانستان

سخنگوی دفتر سیاسی جنبش طالبان در بیانیه ای اعلام کرد که اولویت این جنبش تنظیم امور داخلی افغانستان قبل از برقراری روابط بین المللی است.

محمد نعیم ، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در مصاحبه با الغد در دوحه گفت: “هیچ نیرویی در خاک افغانستان به جز طالبان وجود ندارد و جامعه بین المللی باید واقعیتی را که این کشور در حال تجربه آن است درک کنند.”

وی گفت: طالبان به دنبال تشکیل یک دولت فراگیر سازگار با مردم افغانستان در اسرع وقت است تا بتوانیم در امنیت و به دور از جنگ هایی که ۴۰ سال کشور درگیر آن بوده است زندگی کنیم.

محمد نعیم ادامه داد: “طالبان با هدف برقراری امنیت در افغانستان با جامعه بین المللی در تماس هستند تا زندگی به حالت عادی برگردد ؛ به خصوص که ما در شرایط استثنایی و اضطراری زندگی می کنیم.

وی گفت: “اولویت طالبان در حال حاضر مدیریت امور داخلی افغانستان است و هنگامی که این هدف محقق شد ، ما بر روابط بین المللی تمرکز خواهیم کرد.”

نعیم تأکید کرد که طالبان در حال آماده سازی یک طرح جامع برای ایجاد یک سیستم جدید شامل همه فرقه های جامعه افغانستان با هدف خدمت به مردم است.

وی همچنین در مورد دوره مورد انتظار برای تشکیل دولت جدید در افغانستان تصریح کرد: یک دولت فراگیر در یک “دوره کوتاه” تشکیل می شود.

این مقام طالبان به انتشار صحنه هایی از فرار برخی افغان ها از فرودگاه کابل و سقوط از هواپیما واکنش نشان داد و از این حادثه ابراز تاسف کرد.

وی گفت: “آمریکایی ها و متحدان آنها مسئول این امر هستند.” زیرا آنها افغانها را تشویق به فرار می کنند و اعلام می کنند که کسانی را که ۲۰ سال با آنها کار کرده اند با خود خواهند برد. طالبان بیانیه ای از بالا صادر کرده اند و ما به آمریکایی ها گفته ایم اگر می خواهید عقب نشینی کرده و فرار کنید این کار را انجام دهید. ما ۲۰ سال برای این هدف با شما جنگیدیم ، اما افغانها فرزندان وطن هستند. همه ما فرزندان یک ملت هستیم. ما برادر هستیم و بارها به آنها اطمینان داده ایم ، حتی مترجمان آمریکایی و کسانی که در ۲۰ سال گذشته با آمریکایی ها کار کرده اند.

محمد نعیم در مورد هویت افراد در فرودگاه کابل نیز تأکید کرد: “ما اطلاعات دقیقی از این افراد نداریم ، اما شنیده ایم که آمریکایی ها اعلام کرده اند کسانی که ۲۰ سال با آنها کار کرده اند از افغانستان اخراج می شوند. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا