ساخت یک ساعت هوشمند که با عرق بدن شارژ می شود!

ساخت یک ساعت هوشمند که با عرق بدن شارژ می شود!

یک باتری انعطاف پذیر ساخته شده توسط محققان سنگاپوری که تنها 2 میلی لیتر عرق بدن را برای تغذیه دستگاه های پوشیدنی کم مصرف تأمین می کند.

این باتری 0.8 اینچی مربعی توسط مهندسان دانشگاه صنعتی نانیانگ در سنگاپور طراحی شده است و به پارچه ای کشیده شده برای جذب عرق متصل شده است تا دور مچ دست یا بالای بازو پیچیده شود. همچنین می توان آن را به ساعت های هوشمند متصل کرد.

پارچه جاذب می تواند عرق فرد را در خود نگه دارد تا حتی در صورت تعریق کم نیز باتری شارژ شود. این بسیار مهم است؛ زیرا میزان تعریق در بدن فرد نه تنها به موقعیت بدن و شرایط محیطی بستگی دارد ، بلکه به زمان نیز بستگی دارد.

برخلاف باتری های معمولی ، از مواد شیمیایی سمی یا فلزات سنگین که برای سلامتی مضر هستند و به محیط زیست آسیب می رسانند استفاده نمی کنند.

ماه گذشته ، محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا ، دستگاهی مشابه ساختند که برای شارژ تلفن همراه روی نوک انگشتان قرار می گیرد.

محققان ابتدا پتانسیل دستگاه را با تزریق عرق مصنوعی به بدن انسان آزمایش کردند و دریافتند که این دستگاه 3.57 ولت برق تولید می کند.

سپس این دستگاه روی یک داوطلب آزمایش شد. مرد با دستگاه روی مچ دستش به مدت 30 دقیقه دوچرخه سواری کرد.

این دستگاه قادر به تولید 4.2 ولت قدرت و توان 3.9 مگاوات بود که برای شارژ سنسورهای دمای تجاری موجود در بازار مناسب است.

Pooi See Lee ، دانشمند مواد در دانشگاه صنعتی نانیانگ و نویسنده مقاله می گوید: “دستگاه ما از سایر فناوری های مشابه دوام بیشتری دارد زیرا می تواند فشار و عرق را تحمل کند.” نازکی آن مشکلات دستگاه های قبلی را نیز برطرف می کند.

به گفته محققان ، این باتری ضایعات الکترونیکی مضر برای محیط زیست را کاهش می دهد. آنها اکنون در حال بررسی تأثیر عواملی مانند حرارت بدن بر عملکرد باتری و سایر اجزای عرق بدن هستند.