رویدادهای خارجی

بیانیه تروئیکای اروپا درباره توافق برجام

وزرای خارجه ایالات متحده ، فرانسه ، انگلیس و آلمان با صدور بیانیه ای از ایران خواستند به برجام پایبند باشد و از کاهش تعهدات هسته ای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد. سه کشور اروپایی و آمریکا تاکید کردند که اگر ایران به تعهدات خود در شورای امنیت سازمان ملل بازگردد ، آمریکا نیز به توافق هسته ای باز خواهد گشت.

آلمان ، فرانسه و انگلیس روز پنجشنبه بیانیه مشترکی صادر کردند: در مورد ایران ، سه کشور اروپایی و ایالات متحده منافع اصلی خود را در حفظ رژیم عدم اشاعه هسته ای به اشتراک گذاشتند. از این نظر ، برجام سرانجام دستاوردی در دیپلماسی چند جانبه بود. سه کشور اروپایی از عزم ایالات متحده برای بازگشت به دیپلماسی و از سرگیری مذاکرات عمیق و معتبر بین تروئیکای اروپایی و آمریکایی استقبال کردند.

این بیانیه می افزاید: “سه کشور اروپایی بر هدف مشترک خود مبنی بر بازگرداندن ایران به تعهدات خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کردند. آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که به گفته جو بایدن ، اگر ایران به پایبندی دقیق خود بازگردد. تعهدات شورای امنیت سازمان ملل متحد ، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد و مایل است با ایران وارد گفتگو شود.

در این رابطه ، سه کشور اروپایی و ایالات متحده از ایران خواسته اند از انجام اقدامات بیشتر ، به ویژه در تعلیق پروتکل الحاقی و محدود کردن فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خودداری کند. گفت. سه کشور اروپایی و ایالات متحده در تأکید بر ماهیت خطرناک تصمیم برای محدود کردن عضویت در آژانس بین المللی انرژی اتمی متحد هستند و ایران می خواهد عواقب چنین اقدامات خطرناکی را در نظر بگیرد ، به ویژه در شرایطی که اقدام جدیدی صورت می گیرد. فرصتی برای دیپلماسی آنها بر حمایت کامل خود از آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و نقش بی طرفانه مدیرکل آن در پیگیری حقیقت ، انجام آزمایش های لازم و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران تحت برجام تاکید کردند.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کردند که سه کشور اروپایی و ایالات متحده نیز نگرانی های خود را در مورد اقدام اخیر ایران برای تولید اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد و اورانیوم فلزی به اشتراک گذاشتند. این فعالیت ها هیچ توجیه غیرنظامی قابل توجیهی ندارد. تولید اورانیوم فلزی گامی کلیدی در توسعه سلاح های هسته ای است.

در این بیانیه آمده است: “سه کشور اروپایی از چشم انداز بازگشت ایران و ایالات متحده به پایبندی به برجام استقبال کردند. سه کشور اروپایی و ایالات متحده بر عزم خود برای تقویت شورای امنیت سازمان ملل و رسیدگی به نگرانی های امنیتی جامع تر در مورد برنامه موشکی ایران و فعالیت های منطقه ای و همچنین فعالیت های منطقه ای و بین المللی.سه کشور اروپایی و ایالات متحده متعهد به همکاری برای دستیابی به این اهداف هستند.

این چهار کشور همچنین از “وضعیت حقوق بشر در ایران” ابراز نگرانی کردند و خواستار آزادی زندانیانی شدند که به گفته آنها “خودسرانه” بازداشت شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا