بروسلی کیست + زندگینامه کامل و علت مرگ بروسلی

بروسلی کیست + زندگینامه کامل و علت مرگ بروسلی

بروسلی متولد 27 نوامبر 1940 و درگذشت در سال  20 ژوئیه 1973 استاد هنرهای رزمی چینی ، بازیگر فیلم های اکشن ، استاد فلسفه ، نظریه پرداز و بنیانگذار روش هنرهای رزمی یعنی جیت کان دو بود.

(جیت به معنای دفاع و کان به معنای حمله است و این دو در واقع بین دفاع و حمله هماهنگ می شوند) یکی از مدرن ترین سبک های کونگ فو یا ووشو آمریکایی و هنگ کنگی بود.

بسیاری او را یکی از تأثیرگذارترین افراد قرن بیستم و نمادی در فرهنگ عامه می دانند. او را بزرگترین رزمی کار تاریخ می دانند. او همچنین پدر دو بازیگر ، براندون لی و شانون لی بود.

فیلم های بروسلی ؛ زندگینامه و علت مرگ بزرگترین رزمی کار تاریخ

لی در محله چینی سانفرانسیسکو کالیفرنیا متولد شد اما در هنگ کنگ بزرگ شد و در سن 18 سالگی برای تحصیل در کالج به سانفرانسیسکو بازگشت. فیلمهای رزمی وی در سینماهای هالیوود و هنگ کنگ سطح فیلمهای رزمی هنگ کنگ را بالا برد و تحسین عمومی را برانگیخت و موجی از علاقه به فیلمهای رزمی (ووشو) چین در جهان غرب را ایجاد کرد. جهت و فضای فیلمهای او هم در هنرهای رزمی و هم در هنرهای رزمی ، چه در هنگ کنگ و چه در سراسر جهان ، تأثیرگذار بود.

بروسلی به ویژه برای چینی ها به نمادی تبدیل شد ، زیرا در فیلم های خود به عنوان افتخار ملی چین و ناسیونالیسم چینی ظاهر شد.

بروسلی در سن 13 سالگی شاگرد وینگ چون کونگ فو شد و پس از ورود به ایالات متحده ، آموزش هنرهای رزمی را با نام جان فن کونگ فو آغاز کرد. اگرچه او در وینگ چون آموزش دیده بود ، اما به پیروی از یک سبک اعتقاد نداشت و معتقد بود که از بهترین تکنیک ها در سبک های مختلف رزمی استفاده می کند.

فیلم های بروسلی ؛ زندگینامه و علت مرگ بزرگترین رزمی کار تاریخ

از آنجا که او انواع مختلفی از سبک های مبارزه را مطالعه کرد ، با تمام سبک های رزمی غرب و شرق آشنایی کامل داشت. “اگر انسانی با چهار دست و چهار پا متولد شود ، می توان گفت که ضربات را می توان به صورت پیچیده تولید کرد ، بنابراین تا زمانی که این کار انجام نشود ، تکنیک های عملی و اساسی یکسان خواهد بود.  بروس این هنر رزمی را ” جیت کان دو ” نامید و آن را بدون پیشوند و پسوند نوشت.

تولد بروسلی

بروس لی در 27 نوامبر 1940 ، بین 7 تا 9 صبح سال اژدها ، طبق تقویم فال چینی ، در یک بیمارستان چینی در محله چینی سانفرانسیسکو به دنیا آمد.  پدرش ، لی هوی چوئن یک چینی بود و مادرش کاتولیک وی ، گریس هو ، نیز یک چینی تبار بود.

وقتی بروس لی سه ماهه بود ، والدینش به هنگ کنگ بازگشتند.

پدر و مادر بروسلی

پدر و مادر بروسلی

نام های بروسلی

نام اول کانتونی بروسلی  جان فان Jun Fan بود. هنگامی که بروس لی متولد شد ، به نظر می رسد نام انگلیسی Bruce توسط پزشک یا پرستار بیمارستان ، ماری گلوور ، به بروس لی داده شده است. اگرچه خانم لی در ابتدا به فکر گذاشتن نام انگلیسی بر روی نوزاد خود نبود ، اما آن را مناسب دانست و با نام دکتر گلوور موافقت کرد.  با این حال ، نام انگلیسی او هرگز با نام خانوادگی او استفاده نمی شد تا اینکه یک مدرسه ابتدایی ، که بخشی از کالج لاسال (دبیرستانی در هنگ کنگ) بود ، در سن 10 یا 12 سالگی و بعداً در یک مدرسه ابتدایی دیگر ثبت نام کرد. (کالج فرانسیس خاویر در کولون) که لی برای نمایندگی تیم بوکس در مسابقات بین مدرسه ای انتخاب می شود.

عکس بچگی بروسلی

هنر و فلسفه بروسلی

بروسلی به عنوان یک هنرمند رزمی شناخته می شود ، اما او در طول زندگی خود درام و فلسفه آسیایی و غربی را مطالعه کرد ، البته در دانشگاه واشنگتن. او سطح مطالعه بالایی داشت و کتابخانه وسیعی از متون فلسفی و البته موضوعات مربوط به هنرهای رزمی داشت.

قلمروهای وی شامل تائوئیسم ، یهودیت و بودیسم بود.  از طرف دیگر ، فلسفه لی به شدت با جهان بینی محافظه کار مورد حمایت کنفوسیوس گرایی در تضاد بود.

جان لیتل می گوید که لی ملحد ( بی دین )  بود. هنگامی که در مورد وابستگی مذهبی خود در سال 1972 سوال شد ، او پاسخ داد: “هیچ کس.” همچنین از او پرسیده شد که آیا به خدا اعتقاد دارد یا خیر ، او پاسخ داد ، “من صادقانه می گویم ، چنین چیزی نیست”.

علاوه بر هنرهای رزمی و فلسفه ، که بر جنبه فیزیکی و آگاهی فردی از صداقت و اصول متمرکز است ، بروسلی همچنین اشعاری را سرود که احساسات آنها منعکس کننده صحنه ای از زندگی او به طور جامع بود.

بازیگری بروسلی

پدر بروسلی هویی ستاره معروف اپرای کانتون بود. بنابراین بروس لی از طریق پدرش وارد سینما شد و در کودکی در چند فیلم کوتاه سیاه و سفید بازی کرد. لی اولین نقش خود را در دوران کودکی در کالسکه بازی کرد. او در 18 سالگی در 12 فیلم بازی کرد.

در ایالات متحده در 1959–1964 ، بروس لی کار فیلمسازی را از سر گرفت و به دنبال هنرهای رزمی رفت.

بروسلی و پدرش

بروسلی و پدرش

یادگیری هنرهای رزی

بروس ابتدا با پدرش ، لی هوی چون ، با هنرهای رزمی آشنا شد. او ابتدا مهارت های اولیه تای چی را از پدرش آموخت. بروس لی ، استاد بزرگ وینگ چون – ییپ من – همکار و دوست پدرش بود. بروس از 13 تا 18 سالگی توسط معلم هنگ کنگی ییپ من آموزش داده شد.

بروسلی و ییپ من

بروسلی و ییپ من

مانند اکثر مدارس هنرهای رزمی چینی در آن زمان ، کلاس های Sifu Yipman من توسط دانش آموزان ارشد اداره می شد. یکی از شاگردان ارشد ییپ من ، وانگ چون لئونگ بود. گفته می شود که او بیشترین تأثیر را در کنگ فو وینگ چون بروس لی داشته است. پس از آنکه تعدادی از دانشجویان ییپ من به دلیل برخی رسوم چینی از آموزش بروس لی امتناع کردند ، ییپ من تدریس خصوصی بروس لی را آغاز کرد. بروس بوکس غربی را نیز آموخت و فینال مسابقات قهرمانی بوکس 1958 را در دور سوم با ناک اوت قهرمان سه گری الم به پایان رساند. قبل از مسابقه نهایی ، بروس سه رقیب قبلی خود را مستقیماً در راند اول ناک اوت کرد. بروس همچنین تکنیک های شمشیربازی غربی را از برادرش پیتر لی ، شمشیرزن زمان خود آموخت و محافظ رزمی خود را با الهام از همان سبک شمشیربازی غربی توسعه داد.

بروسلی

ورود به ایالات متحده آمریکا

بروس لی در سن 18 سالگی برای فرار از جنایتکاران به ایالات متحده سفر کرد و تنها با پرداخت 100 دلار به کمک رئیس رستوران محل کار خود در مدرسه فنی ادیسون ثبت نام کرد. سپس ، به پیشنهاد مشاور خود ، تحصیل فلسفه را آغاز کرد.

بروس لی هنگام ورود به ایالات متحده برای تأمین هزینه تحصیل خود مجبور شد در یک رستوران کار کند ، اما چون سرآشپز رستوران مخالفت می کرد ، مجبور شد آنجا را ترک کند ، روزنامه ها را در سطح شهر توزیع کرد و شبها در دانشگاه واشنگتن تحصیل کرد.

بروسلی

بروس لی در دهه 1960 آموزش هنرهای رزمی را در ایالات متحده آغاز کرد. در ابتدا وینگ چون را آموزش می داد. هنری بر اساس تجربیات و آموزه های او در هنگ کنگ. جان فانگ کونگ فو (به معنای واقعی کلمه به معنی بروس لی کونگ فو) در واقع نامی بود که بروس لی به هنر رزمی خود داد ، که اساساً روش اصلاح شده وی در وینگ چون بود. اولین شاگرد بروس یک جودوکار به نام جس گلوور بود که بعداً دستیار وی شد. لی قبل از حرکت به کالیفرنیا ، اولین مدرسه هنرهای رزمی خود را در سیاتل ، موسسه جان فانگ کونگ فو لی ، افتتاح کرد. لی همچنین تکنیک لگد زدن خود را بهبود بخشید ، که شامل ضربه مستقیم یونگ چون و ضربه قدرت توسط کونگ فو شمالی شائولین بود.

بروسلی

اما پس از مدتی با مخالفت چینی های مقیم ایالات متحده روبه رو شد و آنها از وی خواستند تا به تدریس خارجیان پایان دهد. اما بروس لی در تصمیم خود قاطع بود و برای تعطیلی باشگاه خود ، یک جنگنده ماهر به نام “وانگ جک من” را برای مبارزه با بروس لی فرستادند که در این مسابقه وانگ به شدت شکست خورد.

مبارزه بروسلی و وانگ جک من

بروس لی پس از آموزش تصمیم گرفت در مسابقات کاراته شرکت کند و مهارت های خود را در هنرهای رزمی نشان دهد. به همین منظور ، در سال 1964 ، وی با اجرای یک سری حرکات نمایشی با سرعت و قدرت حیرت انگیز در بدنسازی لانگ بیچ شهرت یافت.

بروسلی

آغاز بازیگری

پس از نمایش لانگ بیچ ، کارگردانی که به طور اتفاقی در سالن حضور داشت به دیدار بروس لی رفت و از او خواست در سریال “زنبور سبز” ایفای نقش کند و بروس پذیرفت و این مقدمه ای بود برای ورود بروس لی به سینما. به (البته ، بروس لی در کودکی در چندین فیلم بازی کرد زیرا پدرش بازیگر هنگ کنگی بود. )

بروسلی

اختراع سبک جیت کان دو.

ایده های جیت کان دو در سال 1965 در ذهن بروس لی متولد شد. مبارزه با One Jack Mann تأثیر عمیقی بر فلسفه مبارزه بروس لی داشت. اگرچه بروس حریف خود را به طرز غم انگیزی شکست داد ، اما او معتقد بود که این مبارزه بیشتر از حد معمول به طول انجامیده است و او نتوانسته است از تکنیک های وینگ چون طبق انتظار استفاده کند ، علاوه بر این او دیگر نمی تواند هنر رزمی وینگ چون را بیاموزد و کامل کند. او باید بپردازد زیرا از ارباب خود دور بود.

او به سیستمی نیاز داشت تا دارایی های خود را تا حد ممکن شکوفا کند. بنابراین ، با تأکید بر “عملی بودن ، انعطاف پذیری ، سرعت و کارایی” ، او سیستم جدیدی را توسعه داد. او شروع به استفاده از انواع روشهای تمرینی کرد: بدنسازی برای افزایش قدرت ، دویدن برای افزایش استقامت ، تمرینات کششی برای انعطاف پذیری و بسیاری از روشهای دیگر که مدام با سیستم خود سازگار بود.

بروسلی

لی تأکید زیادی بر آنچه او “روش بدون روش” نامید ، داشت. ایده خلاص شدن از شر تشریفات بود – همان سبک های سنتی. بروس لی احساس کرد سیستمی که او “جان فانگ کونگ فو” نامید محدود کننده است ، بنابراین او آن را به چیزی که او به عنوان جت کان دو توصیف کرد تبدیل کرد. نامی که بعداً از ذکر آن پشیمان شد ، زیرا نام Jet Kun Do همچنین ویژگی های خاصی را که هر سبک به نوبه خود ادعا می کرد ، منتقل می کرد ، در حالی که ایده هنر رزمی او این بود که از هر گونه عامل محدود کننده خلاص شود.

بازگشت به کشورش و بازی در چند فیلم

بروس لی پس از بازی در چندین سریال و فیلم مانند زنبور سبز ، مارلو ، مجموعه تلویزیونی لانگ استریت و … در ایالات متحده تصمیم گرفت به هنگ کنگ بازگردد و همچنین در چندین فیلم برای هموطنانش بازی کرد که بلافاصله مورد استقبال شرکت های فیلمسازی قرار گرفت و اولین فیلم راهب کوهتنگ به کارگردانی استودیو Golden Harvest و کارگردانی لو وی کارگردان معروف چینی در فیلم های رئیس بزرگ و  خشم اژدها بازی کرد که رکورد فروش همه فیلم های هنگ کنگی را شکست.

پس از این فیلم ها ، همه به این نتیجه رسیدند که بدون شک بروس لی بهترین رزمی کار جهان است. بروس لی سپس تصمیم گرفت فیلم های ” راه اژدها ” و “بازگشت اژدها ” را به کارگردانی خودش بسازد که این فیلم ها دوباره رکورد فروش فیلم های قبلی بروس در هنگ کنگ را شکست.

در این دوره ، بروس لی با موجی از پیشنهادات شرکت های سینمایی روبرو شد و در چهارمین فیلم معروف خود ، بازی مرگ بازی کرد. در این فیلم ، او توسط دشمنانش مجروح شد ، اما به دلیل مرگ ناگهانی بروس لی ، فیلم ناتمام ماند.

بروسلی

پس از موفقیت بروس لی در هنگ کنگ ، هالیوود به سراغ بروس لی آمد و برادران وارنر از او خواستند تا در فیلم “اژدها وارد می شود” ایفای نقش کند ، بنابراین بروس لی فیلم “بازی مرگ” را ناتمام گذاشت و اولین فیلم جهانی خود ( آژدها وارد می شود ) را بازی کرد.

مرگ و علت مرگ بروسلی

 

در سال 1970 ، بروسلی به دلیل ورزش شدید دچار فتق دیسک مهره شد. پزشک او از ادامه ورزش منع کرد ، اما او با تزریق موضعی کورتیزون درد را کنترل کرد.

بروس فقط دو ماه قبل از مرگ در استودیوی Golden Harvest در هنگ کنگ هنگام دوبله برخی از دیالوگ های فیلم اژدها وارد می شود دچار سردرد می شود. در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی مغز (ادم مغزی) تشخیص داده می شود. همین علائم در روز مرگ بروس لی نیز تکرار می شود.

بروس در 20 ژوئیه 1973 ، ساعت 2 بعد از ظهر با تهیه کننده فیلم ریموندجو  قرار داشت.

بروسلی

این دو در ساخت فیلم بازی مرگ مشورت کردند و تا ساعت 4 بعد از ظهر صحبت کردند ، سپس به خانه بازیگر تایوانی بتی تینگچی رفتند ، که نقش اصلی فیلم بازی مرگ را بازی می کرد. یک ساعت بعد ، چو می رود و بروس و بتی با هم شام می خورند.

در آنجا بروس سردرد دارد و بتی به او قرص Eguagesic (آسپرین قوی) می دهد. بروس حدود ساعت 7 بعد از ظهر به خواب می رود. چو به خانه بتی تماس می گیرد تا با بروس صحبت کند ، اما بتی می گوید بروس به شدت خوابیده است و نمی تواند او را بیدار کند. او بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. پزشکان یک معاینه کامل انجام می دهند. او در کما بود و بعد از مدت کوتاهی حتی نفس هم نمی کشید. پزشکان دریافتند مغز او متورم شده است. وزن مغز او از 1400 تا 1575 گرم رسیده بود.

مرگ بروسلی

هیچ یک از رگ های خونی مسدود یا پاره نشده است. تمام اعضای بدن و اندام های بدن مورد بررسی و کالبد شکافی قرار گرفت. در معده اش همان قرص آسپرین قوی وجود داشت که بتی به او داده بود. علاوه بر این ، چندین دانه شاهدانه در معده او پیدا شد ، اما مشخص نشد که چه کسی شاهدانه را خورده است. برخی پزشکان معتقد بودند که شاهدانه مسموم شده است و این دلیل مرگ او است. اما پزشک اصلی او معتقد بود که به دلیل مصرف آسپرین قوی از تورم مغز رنج می برد.

بروسلی

همسرش لیندا می گوید: “او هرگز نمی خواست عمر طولانی کند.” زیرا طاقت از دست دادن قدرت بدنی خود را با افزایش سن نداشت. بروس لی گفت اگر فردا باید بمیرم هیچ شکایتی ندارم. من به آرزوهایم رسیده ام و آنچه را که در جهان می خواستم انجام داده ام. من از زندگی انتظار بیشتری ندارم.  قبر او در خیابان گارفیلد در سیاتل ایالات متحده است. در زمان مرگ بروس لی ، پسرش برندان لی 8 ساله بود که 20 سال پس از مرگ پدرش در 28 سالگی در یک سانحه مشکوک درگذشت. قبرش کنار قبر پدرش است.

سنگ قبر بروسلی

سنگ قبر بروسلی

در مستند 2017 “کالبد شکافی ، پزشک قانونی” ، تولید شده توسط Rails Network ، دکتر مایکل هانتر شواهد کالبد شکافی بروس لی را بررسی می کند تا نشان دهد که بروسلی به دلیل عوارض جانبی مصرف بیش از حد کورتیزون برای تسکین درد ناشی از فتق دیسک مهره ها است. کسی که سه سال خودسرانه تزریق کرد مرده است. در این مستند به نقل از یکی از فیلمسازان فیلم اژدها وارد می شود آمده است که در حین فیلمبرداری ، گاهی چهره بروس لی از قرمز طبیعی به قرمز تیره تغییر می کند که باعث نگرانی اعضای گروه می شود. همچنین شواهدی وجود دارد که بروس لی از گیاه کنترل ماری جوانا برای کاهش استرس کار استفاده کرده است.

فیلم های بروسلی

 

فیلم مارلو در سال 1968 ( بروسلی حضور کوتاهی در این فیلم دارد)

فیلم رئیس بزرگ در سال 1971

فیلم خشم اژدها در سال 1972

فیلم راه اژدها در سال 1972

فیلم بازی مرگ در سال 1973

فیلم اژدها وارد می شود در سال 1973