طالبان : آموزش مختلط ریشه همه بدی ها در جامعه است

طالبان : آموزش مختلط ریشه همه بدی ها در جامعه است

تنها چند روز پس از آنکه طالبان متعهد به رعایت حقوق زنان افغان شدند ، مقامات این گروه شبه نظامی آموزش مختلط را در دانشگاه های خصوصی و دولتی هرات ممنوع کردند و گفتند که این ریشه همه بدی ها در جامعه است.

به گزارش مجله The Week ، این تصمیم پس از دیدار استادان ، موسسان خصوصی و مقامات طالبان گرفته شد.

این اولین فتوایی است که طالبان پس از تصرف افغانستان ، کابل و 20 سال پس از سقوط این گروه شبه نظامی به دلیل تهاجم آمریکا صادر کرد ، که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان دوباره قدرت گرفت.

سه شنبه گذشته ، ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان ، در اولین حضور خود در مقابل دوربین رسانه ها ، به نگرانی ها پاسخ داد و قول داد که طالبان در چارچوب قوانین شرع اسلامی به حقوق زنان احترام خواهند گذاشت. اقدامی که به نظر می رسید نشان دهنده موضع معتدل تری نسبت به 20 سال پیش است.

ملا فرید ، نماینده طالبان و سرپرست اداره آموزش عالی طالبان ، در ملاقات سه ساعته بین اساتید دانشگاه و صاحبان موسستات آموزشی خصوصی گفت که جایگزینی وجود ندارد و باید آموزش همگانی پایان یابد.

وی همچنین گفت که معلمان زن باید فقط به دانش آموزان دختر آموزش دهند. آموزش همگانی و مختلط ریشه همه بدی های جامعه است.

در دو دهه گذشته ، افغانستان سیستم آموزش مختلط و کلاسهای جداگانه بر اساس جنسیت را در همه دانشگاهها و موسسات اجرا کرده است.

کارشناسان آموزش و پرورش می گویند دانشگاه های دولتی تحت تأثیر این تصمیم قرار نخواهند گرفت ، اما موسسات خصوصی با تعداد کمی از دانشجویان دختر به چالش کشیده خواهند شد.

بر اساس برآوردهای رسمی ، هرات 40 هزار دانشجو و 2000 استاد در دانشگاه ها و کالج های دولتی و خصوصی دارد.