پزشکی

واکسن ایدز مدرنا در مرحله آزمایش قرار گرفت

مدرنا ، یکی از سازندگان برجسته واکسن های کرونا بر اساس فناوری mRNA ، اکنون می خواهد از بیماری کشنده ایدز جلوگیری کند. این شرکت دو واکسن برای HIV ایجاد کرده است که مرحله اول آن آزمایشات بالینی را آغاز کرده است.

مرحله اول آزمایشات انسانی بر ایمنی واکسن متمرکز است و همچنین واکنش بدن به سیستم ایمنی و آنتی بادی ها را اندازه گیری می کند.

اگر واکسن در مرحله اول آزمایشات ایمن باشد ، محققان مرحله دیگری را انجام می دهند تا ببینند آیا کار می کند یا خیر.

شرکت کنندگان در این مطالعه افراد ۱۸ تا ۵۰ ساله هستند که به HIV آلوده نشده اند. مدرنا به دنبال ۵۶ نفر برای شرکت در مرحله اول آزمایشات بالینی است.

در کنار این شرکت ، چندین دانشگاه و موسسه تحقیقاتی مانند تگزاس در سان آنتونیو ، جورج واشنگتن و  ” مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون ” همکاری دارند .

این برنامه همچنین توسط استراتژی واکسن بین المللی ایدز پشتیبانی می شود. انتظار می رود آزمایش ها در سال ۲۰۲۳ به پایان برسد.

ایجاد واکسن برای HIV دشوار است زیرا سیستم ایمنی بدن واکنش متفاوتی به ویروس های دیگر نشان می دهد.

واکسن ها باعث می شوند سیستم ایمنی بدن به یک عامل بیماری زا واکنش نشان داده و به ویروس حمله کند. با این حال ، بدن انسان در برابر HIV کور است.

اکنون که واکسن mRNA در برابر Covid-19 م isثر است و شرکت های فایزر و مدرنا واکسن های خود را در کشورهای مختلف راه اندازی کرده اند ، شاید این فناوری بتواند بشریت را از بیماری کشنده دیگری نجات دهد.

فناوری MRNA متفاوت از سایر واکسن ها عمل می کند و باعث واکنش متفاوت بدن به عامل بیماری زا می شود.

مدرن تنها شرکتی نیست که می خواهد واکسن ایدز را بسازد ، جانسون و جانسون و آکسفورد نیز به دنبال همین کار هستند.

با این حال ، مدرنا می خواهد از فناوری mRNA برای مبارزه با این بیماری استفاده کند.

از سال ۲۰۲۰ ، تقریباً ۳۷.۷ میلیون نفر در سراسر جهان با ایدز زندگی می کنند که ۱.۳ میلیون نفر از آنها در ایالات متحده زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا