میمون ها مانند انسان ها سلام می کنند و خداحافظی می کنند!

میمون ها مانند انسان ها سلام می کنند و خداحافظی می کنند!

نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می دهد که شامپانزه ها و بونوبوها بدون خداحافظی درست مانند انسان ها از یکدیگر جدا نمی شوند.

محققان در مطالعه خود ، که در مجله iScience منتشر شد ، دریافتند که میمون ها به طور هدفمند از علائم و نشانه ها برای شروع و پایان تعاملات خود استفاده می کردند ، رفتارهایی که تا کنون فقط در انسان مشاهده شده است.

با تجزیه و تحلیل بیش از 1200 نوع تعامل گروهی شامپانزه ها و بنوبوها در باغ وحش ها ، محققان دریافتند که آنها اغلب دیدگاه ها یا رفتارهای خود را برای به اشتراک گذاشتن اهداف خود در معاشرت تغییر می دهند. این رفتارها شامل لمس یکدیگر ، دست گرفتن از یکدیگر و نگه داشتن سر یکدیگر است.

طبق مطالعه انجام شده ، بنوبوها در 90 درصد مواقع از نمادهای “سلام” و 69٪ از شامپانزه ها قبل از بازی استفاده می کنند. این مطالعه همچنین نشان داد که خداحافظی با چنین حیواناتی بیشتر رایج است.

دانشمندان بر این باورند که توانایی میمون ها برای سلام و خداحافظی فراتر از ادب است. این رفتار نشان می دهد که شامپانزه ها و بونوبوها می توانند احساس تعهد متقابل نسبت به یکدیگر داشته باشند.

نتیجه یک مطالعه: حیوانات شیوع بیماری فاصله اجتماعی را به موقع مشاهده می کنند
رافائلا هاین ، محقق در دانشگاه دورهام در انگلستان می گوید: “احساس تعهد متقابل در انسان ها گواهی بر تعهد مشترک آنها است.” وی در مصاحبه با سیوان ، از تعهد متقابل بین انسانها به عنوان پیوند بین آنها یاد کرد که در بنوبوها و شامپانزه ها نیز وجود دارد.

به همین دلیل هایسن فکر می کند ارتباط میمون ها با یکدیگر زمانی که می خواهند یک بازی را مانند یک بازی شروع و پایان دهند ، بسیار مهم است. محققان در مطالعه خود درباره زندگی میمون ها دریافتند که آشنایی حیوانات با یکدیگر در نحوه “خوش آمدگویی” یا “خداحافظی” آنها نقش دارد.

به گفته هایسن ، این حیوانات هنگامی که با یک دوست خوب معاشرت می کنند ، سلام کوتاهتر و خداحافظی می کنند و حتی گاهی اوقات در پایان معاشرت رفتار خاصی از خود نشان نمی دهند. او می گوید: “ما این رفتار را در زندگی روزمره خود نیز می بینیم ، یعنی هنگام معاشرت با یک دوست خوب رفتار رسمی چندانی نداریم.”

هایسن می گوید: “ما تصور می کردیم که انسانها تنها گونه هایی هستند که مراحل اولیه و پایانی معاشرت را انجام می دهند.” به گفته وی ، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا گونه های دیگر پایان ارتباط خود را اعلام می کنند یا خیر.

هایسن گفت: “ما می دانیم که مراحل اولیه اجتماعی شدن در گونه های مختلف حیوانات رایج است.”

کلر ردفرن ، نگهبان باغ وحش Bonobo در بریتانیا ، که در این مطالعه شرکت نکرد ، همچنین گفت که کارکنان باغ وحش از مدت ها قبل می دانستند که میمون ها به یکدیگر سلام می کنند ، اما تحقیقات جدید درک آنها از رفتار حیوانات را افزایش داده است.

ردفرن به سیانان می گوید: “رفتار بونوبوس بسیار ظریف تر از شامپانزه ها است که حرکات واضح تری را انجام می دهند ، بنابراین ممکن است برخی از حرکات ظریف تر را مشاهده نکنید ، زیرا آنها بسیار سریع اتفاق می افتند.”

ردفرن با اشاره به اینکه بونوبوها از اندام خود برای انتقال پیام در تعاملات خود استفاده می کنند ، گفت: “تماس چشمی و خیره شدن به رفتار بونوبوها بسیار مهم است ، که به افراد اجازه می دهد تا ارتباط نزدیک تری با یکدیگر داشته باشند.”

محققان این مطالعه علمی معتقدند هنوز تحقیقات بیشتری برای یافتن منشأ رفتارهای رایج در انسان و سایر گونه های جانوری مورد نیاز است.