رویدادهای خارجی

احمد مسعود : ما به خاطر افغانستان ایستاده ایم

احمد مسعود ، فرمانده سابق نیروهای مردمی و دولتی در پنجشیر در مصاحبه اختصاصی با بی بی سی تأیید کرد که در حال مذاکره با نمایندگان طالبان است.

مسعود مقاومت پنجشیر در شمال افغانستان را موضعی نمادین برای کل افغانستان توصیف کرد.

احمد مسعود به همراه گروهی از نیروهای مردمی و دولتی از جمله امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور که به پنجشیر پناهنده شده اند ، از حرکت مقاومت علیه طالبان خبر داده اند.

پنجشیر تنها ولایت افغانستان است که خارج از طالبان باقی مانده است. طالبان اصرار دارند که مشکل پنجشیر را از طریق گفتگو حل کنند.

احمد مسعود گفت که در پنجشیر تجهیزات نظامی و تجربه نظامی کافی برای دفاع وجود دارد. اما وی تأکید کرد که “ما فقط برای دفاع از جغرافیای پنجشیر نمی جنگیم … بلکه ما برای تمامیت ارضی و ارزشهای اسلامی و ملی در جغرافیایی به نام پنجشیر می جنگیم.”

وی افزود که همه افغانستان در کنار ارزش های خود خواهند ایستاد.

مسعود گفت که آنها سخت تلاش می کنند تا دولتی در افغانستان “با خودش و با جهان خارج صلح کند و منزوی نباشد”.

وی افزود: “تلاش ما این است که طالبان را برای ایجاد نظامی با طرز فکر مخالف برای جامعه بین المللی و منطقه و مردم افغانستان تشویق کنیم.”

وی هشدار داد که هنوز فرصتی برای جلوگیری از بحران بزرگ وجود دارد.

احمد مسعود افزود که وی به صراحت به نماینده طالبان گفته است که “آنچه ما می گوییم نیز به نفع تحریک طالبان است”.

او گفت که طالبان از آنها خواسته است به این گروه بپیوندند که مسعود گفت که این مشکل را حل نمی کند.

احمد مسعود گفت که منصبی برای خود نمی خواهم و تاکید کرد که اشتباهات تاریخی نباید تکرار شود.

وی در مورد دولت قبلی نیز گفت: چیزی به نام رژیم جمهوری اسلامی اشرف غنی وجود ندارد که رفت.

مسعود تأیید می کند که طالبان از او خواسته اند “بیعت کند” و به آنها بپیوندد ، اما او می گوید که آرزوی ما “بزرگ و به خاطر تمام افغانستان” است. ما معتقدیم که “ساختار حکومت باید به گونه ای باشد که همه مردم افغانستان خود را در آن ببینند.”

احمد ماسو همچنین روز گذشته به این شبکه روسی گفت که روسیه می تواند میان او و طالبان میانجیگری کند. وی بر ضرورت تبدیل منطقه به منطقه امن تاکید کرد.

دیروز ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان به رسانه ها گفت که یک مشکل کوچک در پنجشیر وجود دارد که معتقد است ۸۰ درصد آن از طریق گفتگو حل خواهد شد. مجاهد در مورد جزئیات این مذاکرات توضیحی نداد.

احمد مسعود در روزهای اخیر به نمادی از مقاومت در برابر طالبان تبدیل شده است. او ۳۲ ساله است و در بریتانیا تحصیل کرده است ، اما مانند پدرش سابقه جنگ ندارد.

احمدشاه مسعود ، فرمانده نیروهای مقاومت در برابر طالبان ، معروف به جبهه شمال ، از کنترل کامل طالبان بر افغانستان در دهه ۱۹۹۰ جلوگیری کرد.

احمد ۱۲ ساله بود که پدرش در حمله انتحاری در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط دو تن از اعضای القاعده کشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا