رویدادهای خارجی

انفجار کابل / تاریک ترین روز ریاست جمهوری بایدن

نیویورک – ایرنا – انفجار روز پنجشنبه در فرودگاه کابل که منجر به کشته و زخمی شدن نیروهای آمریکایی در افغانستان شد ، بدترین ، تاریک ترین و غم انگیزترین لحظه برای رئیس جمهور جو بایدن بود.

بمباران فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل در حالی صورت گرفت که دولت بایدن در ۳۱ آگوست یعنی پایان حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان به مهلت اعلام این خبر نزدیک شده بود.
بایدن در ماه آوریل از طرح خروج ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی که هنوز پس از ۲۰ سال جنگ و اشغال در افغانستان بودند ، خبر داد اما با سقوط دولت محمد اشرف غنی در ۱۵ اوت و تسلط طالبان، او مجبور شد هزاران نفر دیگر را به کابل بفرستد تا افراد در معرض خطر را تخلیه کند.

روند عجولانه ، نامنظم و خطرناک تخلیه افراد از میدان هوایی کابل در روزهای اخیر موجی از انتقادات جهانی را برانگیخته است و سیاست های خارجی ، دفاعی و امنیتی دولت بایدن مورد انتقاد گسترده جامعه بین المللی قرار گرفته است.
شاید به همین دلیل است که ویلیام برنز ، رئیس سیا ، روز دوشنبه با عبدالغنی برادر ، رهبر طالبان در کابل ملاقات کرد ، این بالاترین مقام از زمان تصرف طالبان بر کابل است.
در حالی که نیروهای آمریکایی و متحدانش تجهیزات خود را برای تخلیه در روزهای منتهی به مهلت تخلیه جمع آوری کردند ، سرعت تخلیه اجباری شد و مقامات امنیتی ، دفاعی و سیاست خارجی کاخ سفید از تصرف سریع طالبان بر افغانستان شوکه شدند. آنها برای توجیه و توضیح ابعاد این بحران ، روزانه در کانال های تلویزیونی ظاهر می شدند و می گفتند که کابل دیگر سایگون برای ایالات متحده نخواهد بود.

63247432 - انفجار کابل / تاریک ترین روز ریاست جمهوری بایدن

سکوت وحشتناک کاخ سفید در اولین لحظات انفجار

اما انفجار روز پنجشنبه فرودگاه کابل ، کاخ سفید را در شوک قرار داد و با وجود گزارش لحظه به لحظه رسانه های بین المللی ، آمریکایی و محلی ، تنها مقام رسمی که این انفجارها را تأیید کرد ، جان کربی ، سخنگوی وزارتخانه بود. این دفاع (پنتاگون) بود که ابتدا این انفجار را در حساب توئیتر خود تأیید کرد و سپس اعلام کرد که نیروهای آمریکایی بدون ارائه هیچ آماری کشته و زخمی شده اند.
همه برنامه های کاخ سفید تحت تأثیر این انفجار قرار گرفت و دیدار بایدن با نفتالی بنت ، نخست وزیر اسرائیل ، که در واشنگتن است ، در ابتدا به روز بعد موکول شد.

روایاتی از تلفات آمریکایی ها

به گزارش الجزیره ، شامگاه پنجشنبه دو مهاجم انتحاری و چند فرد مسلح به جمعیت زیادی در مقابل فرودگاه کابل حمله کردند.
ABC News و Fox News ابتدا گزارش دادند که در این حمله دست کم سه سرباز آمریکایی زخمی شده اند.

وال استریت ژورنال بعداً به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که سفیر آمریکا در کابل گفته است که در پی انفجار در فرودگاه کابل ، چهار تفنگدار آمریکایی کشته و دست کم سه سرباز زخمی شده اند.
لحظاتی بعد ، فاکس نیوز گزارش داد که حداقل ۱۰ تفنگدار و سرباز آمریکایی در یک بمب گذاری انتحاری در فرودگاه کابل کشته شده اند و آسوشیتدپرس بعداً گزارش داد که ۱۱ تفنگدار دریایی و یک پزشک نیروی دریایی آمریکا و تعدادی از نیروهای آمریکایی کشته شده اند. سربازان مجروح شده اند.

6347324 - انفجار کابل / تاریک ترین روز ریاست جمهوری بایدن

تأیید کشته و زخمی شدن نیروهای آمریکایی توسط پنتاگون

سرانجام جان کربی ، سخنگوی پنتاگون که در توئیتر خود تأیید کرد که بمب گذاری در فرودگاه کابل را تایید کرده است ، در بیانیه ای گفت که “ما می توانیم تأیید کنیم که تعدادی از نیروهای آمریکایی در حمله پیچیده امروز کشته شدند و دیگران در بمباران فرودگاه کابل زخمی شدند.”

سخنگوی پنتاگون اما تعداد کشته ها یا زخمی ها را اعلام نکرد.

ایندیپندنت گزارش می دهد که بوریس جانسون ، نخست وزیر بریتانیا تأیید کرده است که تفنگداران آمریکایی از جمله قربانیان بمب گذاری انتحاری عصر امروز در خارج از فرودگاه کابل هستند.
وی گفت: “من می توانم تأیید کنم که یک حمله تروریستی وحشیانه رخ داده و تعدادی از سربازان آمریکایی جان خود را از دست داده اند.”

فرمانده سنتکام سکوت کاخ سفید را شکست

سرانجام سکوت کاخ سفید شکست و کنفرانس مطبوعاتی جان کربی ، سخنگوی پنتاگون برگزار شد ، اما او صحبت نکرد و فرمانروایی را به ژنرال کنت مک کنزی ، فرمانده سنتکام سپرد.
مک کنزی از طریق ویدئو کنفرانس در این جلسه شرکت کرد و تأیید کرد که ۱۲ سرباز آمریکایی در حمله تروریستی به فرودگاه کابل کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.
وی افزود که این حملات شامل دو حمله انتحاری و سپس تیراندازی افراد مسلح بود.

فرمانده سنتکام افزود: بگذارید صریح بگویم ، در حالی که ما از جان باختن چه در میان آمریکایی ها و چه در افغان ها ناراحت هستیم ، این عملیات را ادامه می دهیم.
ساعاتی بعد ، بیل اوربان ، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ، از افزایش تعداد کشته ها و زخمی های آمریکایی خبر داد و گفت ۱۳ سرباز آمریکایی در این انفجار کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.
به نوشته واشنگتن پست ، با کشته شدن ۱۳ آمریکایی در روز پنجشنبه ، تعداد آمریکایی های کشته شده در افغانستان در ۲۰ سال گذشته به ۲۴۶۱ نفر رسیده است.
ارتش آمریکا آخرین روزهای حضور خود را برای کمک به تخلیه دیپلمات ها ، آمریکایی ها و افغان هایی که دو دهه با آمریکایی ها کار کرده بودند ، سپری می کرد.

63434 - انفجار کابل / تاریک ترین روز ریاست جمهوری بایدن

داعش عامل بمباران فرودگاه کابل است

در همین حال ، سایت خبری پولیتیکو گزارش داد که این انفجار توسط داعش در خارج از فرودگاه کابل انجام شده است.
آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک مقام آمریکایی گفته است که این حمله پیچیده توسط داعش انجام شده است.
مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشده به آسوشیتدپرس گفتند که این حمله توسط دو عامل انتحاری و افراد مسلح انجام شده است.
وزیر امور خارجه یک روز قبل از انفجار در بیانیه ای گفت: “ما در محیطی خطرناک در کشوری که تحت کنترل طالبان است کار می کنیم.” احتمال حمله داعش بسیار واقعی است.
گروه تروریستی داعش رسما مسئولیت حملات تروریستی در فرودگاه کابل را در حساب تلگرامی خود به عهده گرفت.

بایدن جلوی دوربین اخم می کند

سرانجام ، رئیس جمهور ایالات متحده از کاخ سفید و در حضور خبرنگاران در حضور مردم آمریکا ظاهر شد ، در حالی که سخنرانی وی به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد ، با چهره ای گیج و ناراحت برای گفتگو با مردم آمریکا در مورد کابل بمب گذاری و کشته شدن نیروهای آمریکایی توسط گروه تروریستی داعش. حرف بزن.
بایدن در تلاش برای آرام شدن ، در پاسخ به سوالات خبرنگاران مکث کرد و از دوربین مخفی نشد.

رئیس جمهور آمریکا داعش را تهدید کرد و گفت: ما برای حمله به داعش در زمان مناسب برنامه ریزی می کنیم و این دشمن مانع ما نمی شود.
بایدن افزود: من به فرماندهان آمریکایی دستور داده ام که عملیات نظامی علیه مواضع و تجهیزات داعش در افغانستان را برنامه ریزی کنند. تروریست های داعش پیروز نخواهند شد.
وی افزود که ما دلایلی برای یافتن و ردیابی رهبران داعش داریم و می دانیم آنها چه کسانی هستند اما مطمئن نیستیم. ما راه هایی را پیدا خواهیم کرد که آنها را بدون عملیات نظامی وسیع انجام دهیم.

چند نفر را می توان تا پایان ۳۱ آگوست تخلیه کرد؟

برآورد می شود که ۲۵۰،۰۰۰ افغان شامل مترجمان ، رانندگان و دیگر کارکنان که به ایالات متحده کمک کرده اند ، تخلیه شوند.
فرمانده سنتکام روز پنجشنبه پس از بمباران فرودگاه کابل گفت: “کمتر از هزار آمریکایی در افغانستان باقی مانده اند و ما همچنان بر حفاظت از نیروهای خود و نیروهای تخلیه شده تمرکز داریم.”
وزیر امور خارجه همچنین در حساب توئیتر خود نوشت: تا کنون بیش از صد هزار نفر با خیال راحت از افغانستان خارج شده اند.

بلینکن یک روز قبل از بمب گذاری در فرودگاه کابل گفت که برای حدود هزارنفر دیگر که ممکن است آمریکایی باشند و بخواهند افغانستان را ترک کنند ، ما سعی می کنیم هر روز از طریق تلفن ، ایمیل و پیامک با آنها به هر طریقی که ممکن است و به روش های مختلف با آنها تماس بگیریم. راه ها. بخواهند بروند یا نخواهند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز گفت که حذف تمام متقاضیان افغان قبل از مهلت ۳۱ اوت غیرممکن است و هیچ محدودیت زمانی برای خروج هیچ متقاضی آمریکایی از افغانستان حتی پس از پایان حضور نظامیان آمریکایی در این کشور وجود ندارد.

پس از بمباران فرودگاه کابل ، رئیس جمهور آمریکا گفت که ایالات متحده ترسان نخواهد شد و عملیات خروج را ادامه می دهد.
وی افزود: بیش از صد هزار شهروند آمریکایی و افغان تخلیه شده اند که بزرگترین تخلیه هوایی در نوع خود است.

بایدن اما به خبرنگاران گفت که میلیون ها افغان ترجیح می دهند پس از به دست گرفتن کنترل طالبان از این کشور خارج شوند و افزود که او نمی تواند همه آنها را برکنار کند. وی گفت: “من به عنوان دانشجوی تاریخ هیچ درگیری را نمی شناسم که در آن ، با پایان جنگ ، یک طرف بتواند تضمین کند که همه کسانی که می خواهند کشور را ترک کنند ، آنجا را ترک خواهند کرد.”

در روزهای پایانی مهلت ۳۱ آگوست ، باید دید دولت بایدن تا چه میزان به تعهدات خود در قبال افغان هایی که خواهان خروج از افغانستان هستند عمل خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا