خواندنی هامطالب داغ

توفند ایدا چیست + عکس و تاریخچه

توفند یک سیستم جوی بسیار آشفته است که با یک مرکز فشار کم همراه با بارندگی شدید همراه با باد شدید و سیل مشخص می شود.
از نظر قدرت ورزشی ، توفند ها را می توان به پنج دسته تقسیم کرد. دسته ۱ دارای ضعیف ترین بادها و گروه ۵ قوی ترین بادها را دارد.

شعاع توفند می تواند از زیر ۲۲۰ کیلومتر تا بیش از ۸۰۰ کیلومتر باشد. عمر توفند حدود یک هفته است.

با توجه به ساختار هیدرودینامیکی توفند ها ، این سیستم های جوی (بر خلاف گردباد) در خشکی دوام زیادی ندارند و بنابراین تنها در مناطق گرمسیری و مرطوب به وفور یافت می شوند.

23512363223 - توفند ایدا چیست + عکس و تاریخچه

توفند کاترینا

توفند کاترینا را می توان یکی از مشهورترین توفند های دوران اخیر دانست.

توفند کاترینا یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی در ایالات متحده است. این توفند که در سال ۲۰۰۵ رخ داد.

بخشی از سواحل آمریکا در خلیج مکزیک از نیواورلئان در لوئیزیانا تا موبیل در آلاباما تخریب شد. توفند کاترینا در ۲۹ آگوست ۲۰۰۵ به دریا برخورد کرد و ۱۸۳۶ نفر را کشت و یک میلیون نفر را آواره کرد. چنین فاجعه انسانی از زمان جنگ داخلی آمریکا در ایالات متحده مشاهده نشده است. سرعت این توفند ۲۸۰ کیلومتر گزارش شده است.

katrina7 - توفند ایدا چیست + عکس و تاریخچه

توفند ایدا

با نزدیک شدن توفند قدرتمند از خلیج مکزیک ، ده ها هزار نفر در ایالت لوئیزیانا در جنوب آمریکا سعی می کنند منطقه را ترک کرده و به پناهگاه های امن برسند.

انتظار می رود توفند ایدا عصر یکشنبه با وزش باد تا ۲۲۰ کیلومتر در ساعت و امواج خطرناک دریا فرود آید.

جان بل فرماندار لوئیزیانا هشدار داده است که آیدا می تواند یکی از قوی ترین توفند ها در ۱۵۰ سال اخیر باشد.
او روز شنبه به مردم هشدار داد که فرصت خروج از منطقه “بسیار محدود” است.

در حالی که بسیاری از مردم پس از دریافت دستور تخلیه در حال تلاش برای فرار هستند ، در حال حاضر ترافیک سنگینی در مسیرهای خروجی لوئیزیانا وجود دارد.

KXN7ZZYEP5DBPKUBFS4LFFWDVE - توفند ایدا چیست + عکس و تاریخچه

فرماندار ایالت همسایه می سی سی پی نیز وضعیت فوق العاده اعلام کرده است و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است که ایدا “به یک توفند بسیار بسیار خطرناک تبدیل می شود”. وی گفت که دولت فدرال آماده ارائه کمک است.

کارشناسان آب و هوا می گویند توفند ایدا حتی می تواند قوی تر از توفند کاترینا باشد که نیواورلئان را در سال ۲۰۰۵ ویران کرد.

پیش از این ، شهردار نیواورلئان ، با نزدیک شدن توفند به ساحل لوئیزیانا ، از ساکنان خواست تا محله هایی را که نمی توانند توفند را تحمل کنند ، ترک کنند.

شهردار نیواورلئان ، لتویا کانترل ، در یک کنفرانس خبری برای کسانی که در مناطق پرخطر زندگی می کنند ، گفت: “اکنون زمان فرار است.”

مرکز ملی توفند های آمریکا (آژانس) می گوید آیدا روز یکشنبه به بدترین وضعیت خود می رسد.

این توفند در حال حاضر باعث بارش شدید باران و وزش باد شدید در غرب کوبا شده است.

هنوز مشخص نیست که تغییرات آب و هوایی چقدر بر تعداد توفند ها تأثیر می گذارد ، اما می دانیم که افزایش دمای دریا باعث گرم شدن هوا و تولید انرژی بیشتر برای ایجاد توفند های قوی و در نتیجه توفند های شدیدتر و باران های سیل آسا شده است. این دارد.

پیش بینی می شود که توفند ایدا رتبه ۴ را داشته باشد و تا روز یکشنبه به سواحل شمالی خلیج مکزیک برسد.

بنجامین شوت ، هواشناس سرویس هواشناسی ملی آمریکا می گوید: “توفند زندگی کسانی را که آمادگی ندارند را تغییر خواهد داد.”

بیش از ۸۰ دکل نفتی در خلیج مکزیک اکنون به طور کامل تخلیه شده اند و نیمی از تولید نفت و گاز این منطقه به حالت تعلیق درآمده است.

آیدا روز جمعه از طریق غرب کوبا و جزیره Isla de la Khobantud با وزش باد تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت پرواز کرد.

یکشنبه شانزدهمین سالگرد توفند کاترینا است که در سال ۲۰۰۵ نیواورلئان را ویران کرد و در آن زمان در رتبه ۳ قرار داشت. توفند کاترینا ۸۰ درصد شهر را زیر آب گرفت و بیش از ۱۸۰۰ نفر را کشت.

hurricane ida 15 - توفند ایدا چیست + عکس و تاریخچه

پیش بینی می شود که توفند ها همزمان در ایالات متحده و کوبا رخ دهد و کارشناسان می گویند اگر توفند با جزر و مد همزمان شود ، آب دریا ممکن است به سطح نیواورلئان برسد.

خاکریزهای کم ارتفاع برای محافظت در برابر سیل در نیواورلئان ساخته شده اند که از زمان توفند کاترینا در سال ۲۰۰۵ تقویت شده اند.

به گفته مرکز ملی توفند ایالات متحده ، آبهای گرم در سراسر خلیج مکزیک توفند ایدا را تشدید کرده است و سیل ممکن است برخی از ایالت های همسایه مانند می سی سی پی و آلاباما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

در بیانیه آناچی روز جمعه آمده است: “انتظار می رود که آیدا به طور مداوم با حرکت از جنوب شرقی و مرکز خلیج مکزیک در آخر هفته افزایش یابد و با نزدیک شدن به سواحل شمالی خلیج فارس با توفند بزرگی روبرو خواهیم شد. . ”

بل ادواردز فرماندار لوئیزیانا وضعیت فوق العاده اعلام کرده و از همه کسانی که در خط ساحلی این ایالت هستند خواسته است از عصر شنبه پناهنده شوند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که دولت فدرال برنامه های کمک اضطراری را آماده کرده است.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا