چین: حجم بالایی از واکسن سینوفارم در راه ایران است

چین: حجم بالایی از واکسن سینوفارم در راه ایران است

وانگ یی ، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین ، در گفتگوی تلفنی امروز (جمعه) با حسین امیرعبداللهیان ، مراسم تحلیف وزیر امور خارجه کشورمان را تبریک گفت.

وزیر امور خارجه چین با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورش به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور اسلامی ایران، بر نقش سازنده و کلیدی کشورمان در تحولات منطقه تاکید کرد.

وانگ یی با تاکید بر اینکه جهت گیری چین توسعه همه جانبه روابط دوجانبه است ، بر تلاش جدی رئیس جمهور چین برای توسعه روابط دوجانبه تاکید کرد و افزود: ما معتقدیم هیچ تغییر یا مانعی در سطح بین المللی نمی تواند منجر به روابط پایدار بین دو کشور شود. ایجاد مزاحمت.

وزیر امور خارجه چین بر آمادگی کشورش برای اجرای توافق های قبلی بین دو کشور از جمله سند مشارکت راهبردی 25 ساله و همچنین پیگیری توافقات صورت گرفته در مکالمه تلفنی دو رئیس جمهور تاکید کرد.

وانگ یی همچنین تاکید کرد که جامعه بین المللی چاره ای جز مبارزه با یکجانبه گرایی و زورگویی جهانی ندارد.

وزیر خارجه چین در ادامه خبر داد که حجم زیادی از واکسن سینوفارم در ماه سپتامبر و در روزهای آینده به کشور ما ارسال می شود.

امیر عبداللهیان ، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی بر روابط راهبردی دو طرف و دوستی دیرینه دو کشور تأکید کرد و از حمایت چین از پیوستن کشورمان به سازمان همکاری شانگهای تشکر کرد.

وزیر خارجه کشورمان یکجانبه گرایی آمریکا را تهدیدی برای صلح و ثبات جهان توصیف کرد و بر سیاست قاطع ایران در مخالفت با دخالت برخی قدرتها در امور داخلی دیگر کشورها از جمله چین تاکید کرد.

امیرعبداللهیان روابط ایران و چین را بر اساس دوستی استراتژیک و مشارکت قدیمی ارزیابی کرد و با توضیح اولویت های دولت سیزدهم از جمله سیاست خارجی آسیایی ، اراده ایران برای توسعه کامل روابط با چین را روشن کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر تلاشهای ویژه وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران برای اجرای توافقنامه مشارکت راهبردی و پیگیری برنامه توسعه روابط تاکید کرد.

امیرعبداللهیان ضرورت تسریع در دریافت واکسن ها را در چارچوب توافق بین روسای جمهور دو کشور ذکر کرد و بر نقش آن در غلبه بر اپیدمی کنونی در ایران تاکید کرد.

در تبادل نظر وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین ، همچنین ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستان ، مبارزه با تروریسم و ​​مواد مخدر به عنوان یک اولویت مهم ، ارسال کمک های بشردوستانه بدون وقفه و تلاش برای باز بودن. بر عبور و مرور مرزی تاکید شد. دو طرف همچنین تاکید کردند که ایالات متحده مسئول وضعیت کنونی افغانستان است و نقش آن در دو دهه گذشته غیر سازنده بوده است.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین توافق کردند در حاشیه اجلاس شانگهای دیدار کنند.

امروز جمعه ، بسته ای حدود پنج میلیون دوز واکسن سینوفارم از چین وارد شد و قرار است پنج میلیون دوز دیگر روز یکشنبه 14 شهریور وارد ایران شود.