رویدادهای خارجی

آخرین وضعیت پنجشیر در مقابله با طالبان

“قاسم محمدی” ، فردی نزدیک به جبهه پنجشیر ، در مورد آخرین تحولات پنجشیر گفت: “دیروز با منطقی بودن فرماندهان پنجشیر ، اعضای طالبان وارد استان شدند و تمام راهها را بستند و نیروهای مقاومت به دره های اطراف رفتند. . ” پس از آن طالبان به دفتر والی و نزدیک آرامگاه احمدشاه مسعود رفتند.

وی افزود: در حالی که طالبان که فکر می کردند پنجشیر تمام شده است ، کوه پشت دهانه منفجر شد و طالبان در آنجا گیر کرده و باعث محاصره طالبان از هر دو طرف شد.

به گفته وی ، جبهه پنجشیر سعی کرد بدون درگیری تسلیم شود تا بعداً برای آزادی آنها تصمیم گیری شود.

وی تاکید کرد: تا کنون پنجشیر تحت کنترل نیروهای مقاومت بوده و بغلان و اندراب از کنترل طالبان خارج شده اند. همه در قیام های شب گذشته فریاد زدند “مرگ بر پاکستان” ، “زنده باد احمد مسعود” ، “زنده باد مقاومت ملی افغانستان “، و این نشان داد که روایت احمد مسعود یک روایت مدنی ، فکری و مبتنی بر ارزش است که بر اساس عدالت اجتماعی و انتخابات است.

وی افزود: مقاومت ملی افغانستان از طالبان دو چیز می خواهد ؛ اول حرکت به سمت دولت موقت ، یعنی شخص بی طرف برای به قدرت رسیدن ، و دوم رفتن به انتخاباتی که همه در آن کاندیدایی دارند. اگر ملت طالبان را بدون زور و اسلحه انتخاب کرد ، ما به آنها تبریک می گوییم ، زیرا ما در دین نیز معتقدیم که هر کسی قدرت را به زور به دست بگیرد و بر مردم حکومت کند حرام است.

محمدی گفت که اگر طالبان بخواهند با زور حکومت کنند ، مردم افغانستان آنها را نمی پذیرند. وی افزود: در واقع آمریکایی ها و پاکستان فضا را برای حضور طالبان فراهم کردند و با همان هواپیمایی که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد ، ملا برادر و تیمش از قطر وارد کابل شدند.

وی گفت: “تظاهرات شب گذشته نشان داد که مردم افغانستان خواهان آزادی هستند.”

به گفته وی ، فرماندهان بزرگ پنجشیر که در رکاب احمدشاه مسعود می جنگیدند ، دیروز منطقی جنگ را در اطراف پنجشیر کشاندند و طالبان را غافلگیر کردند.

وی تاکید کرد: طالبان با حضور در اندراب غذای مردم را هدر داده و تا چند روز از رساندن غذا به مردم منطقه جلوگیری کردند.

وی در مورد حملات هوایی ادعایی بالگردهای پاکستانی گفت: طالبان می خواستند امرالله صالح را هدف قرار دهند ، بنابراین از هلیکوپترهای پاکستانی برای تخریب خانه وی استفاده کردند اما وی به خارج از پنجشیر منتقل شد. رئیس اطلاعات پاکستان که دو روز مخفیانه وارد کابل شد و در روز سوم رسانه ها را پوشش داد ، همچنین جنگ را رهبری کرد.

وی در مورد حملات شب گذشته به مواضع طالبان در جبهه پنجشیر گفت: ۴۰ هواپیما از کابل به پنجشیر منتقل شده و ۴۰ خلبان نیز همراه احمد مسعود هستند. آنها قبلاً می خواستند به مواضع طالبان حمله کنند که مسعود به دلیل انتظار منتظر اجازه از علما با آنها مخالفت کرد.

وی افزود: پس از حضور طالبان در پنجشیر ، برخی از افراد محاصره شده از تانک های خود پیاده نشدند ، بالگردهای پنجشیر حملاتی را در اطراف آنها انجام دادند تا آنها را مجبور به پیاده شدن از خودروهای خود کنند.

محمدی در مورد خبر فرار احمد مسعود از پنجشیر گفت: احمد مسعود کمی از پنجشیر فاصله دارد اما در داخل افغانستان و در مکانی امن و در صورت مناسب بودن تا ساعات آینده به صورت علنی صحبت خواهد کرد.

وی همچنین گفت که خواسته اصلی احمد مسعود این است که طالبان به سمت مشارکت ملی حرکت کند. مشکل اصلی افغانستان ، که در زمان غنی خود نیز بود ، تمرکز قدرت است. قانون اساسی توسط آمریکایی ها به گونه ای بر افغانستان تحمیل شد که تمام قدرت را به یک نفر تقلیل دادند.

محمدی ادامه داد: مسعود می گوید بیایید این خسارت را جبران کنیم ، به تفکیک قوا احترام بگذاریم و قدرت را بین مردم پخش کنیم ؛ فرمانداران باید توسط خود مردم انتخاب شوند. شهرداران باید توسط مردم انتخاب شوند. فرمانده منطقه باید توسط خود مردم انتخاب شود تا قدرت در بین مردم پخش شود. ابتدا به سراغ دولت موقت برویم ، قانون اساسی جدید متناسب با جامعه افغانستان بنویسیم و انتخابات برگزار کنیم. این خواسته همه مردم افغانستان است.

وی افزود که پاکستان از طالبان به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان استفاده می کند.

وی در مورد آخرین وضعیت پنجشیر نیز مدعی شد: جنگ در پنجشیر به پایان رسیده است. مردم به سمت خانه های خود حرکت می کنند و منطقه در دست نیروهای مردمی است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که سخنگویان طالبان مدعی کنترل کامل پنجشیر و سقوط این ولایت هستند.

محمدی ادامه داد: دفاع از جبهه پنجشیر دفاع مشروع است و همه علمای افغانستان آن را تأیید کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا