فهیم دشتی کیست + ماجرای ترور فهیم دشتی

فهیم دشتی کیست + ماجرای ترور فهیم دشتی

فهیم دشتی کیست + ماجرای ترور فهیم دشتی

محمد فهیم دشتی در زمستان 1351 در ولایت پنجشیر افغانستان متولد شد. در سال 1991 ، او وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی کابل شد.

او در 9 سپتامبر 2001 با مسعود بود ، زمانی که احمدشاه مسعود در یک حمله انتحاری ترور شد. شد.

وی در سال 2021 ، پس از حمله طالبان به افغانستان ، دشتی به عنوان سخنگو به جبهه مقاومت ملی افغانستان پیوست.

در 5 سپتامبر 2021 ، دشتی در جریان حمله طالبان به پنجشیر ترور شد. طالبان ادعا کردند که وی هنگام پیشروی به بازارک ، مرکز ولایت پنجشیر جان خود را از دست داده است.

فعالیت های فهیم دشتی

فعالیت های فهیم دشتی شامل روزنامه نگاری ، دفاع از آزادی بیان ، مسئول مطبوعات و نشریات ، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان ، فعال سیاسی و فرمانده جنبش مقاومت پنجشیر است. مسئولیت های دیگر وی شامل ریاست اتحادیه روزنامه نگاران افغانستان است. ] او همچنین به عنوان یک تحلیلگر سیاسی و مشاور رسانه ای شناخته می شود.

روزنامه نگاری

فهیم دشتی یکی از پیشگامان رسانه در افغانستان بود. وی در مدت کوتاهی کارهای گسترده ای را در زمینه رسانه انجام داده است. دشتی همچنین چندین سال رئیس اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان بود.

از سال 1992 ، وی در مجله ای که توسط احمدشاه مسعود تأسیس شد به نام هفته نامه کابل در رسانه ها فعالیت می کرد. وی بیش از یک دهه پس از سقوط دور اول طالبان ، آن مجله را به عنوان مجله نمونه در کشور منتشر کرد.  در سال 2001 ، پس از سقوط طالبان ، وی مدیریت هفته نامه کابل را بر عهده گرفت. دوره مدیریت هفته نامه کابل توسط فهیم دشتی به عنوان دوره شکوفایی این نشریه توصیف شده است و به سه زبان فارسی ، انگلیسی و پشتو منتشر شده است.

مبارزه کردن

در دهه  70 خورشیدی در کنار احمدشاه مسعود و جبهه مقاومت ملی جنگید. اما او زنده ماند.

همزمان با سقوط کابل و بازگشت طالبان به کابل ، وی به همراه احمد مسعود ، رهبر جبهه مقاومت ملی ، به پنجشیر رفت تا دومین جبهه مقاومت علیه طالبان را در ولایت پنجشیر تشکیل دهد.  فهیم دشتی در پایان عمر سخنگوی جبهه مقاومت بود.
اثرات

محمد فهیم دشتی چندین کتاب درباره افغانستان نوشته است.

یکی از کتاب های دشتی که در سپتامبر 2015 منتشر شد ، “پایان بازی” نام دارد که به تحلیل وضعیت افغانستان و منطقه می پردازد. بر اساس محتوای این کتاب ، افغانستان و منطقه به سمت آینده ای پیش می روند که در آن ثبات امنیتی و توسعه اقتصادی ویژگی های کلیدی خواهد بود.

ترور فهیم دشتی

 

فهیم دشتی در نبرد با طالبان در 14 سپتامبر ترور شد.  او و ژنرال ودود زارا ، برادرزاده احمدشاه مسعود ، در پنجشیر کشته شدند در حالی که پنجشیر تحت حمله شدید طالبان بود.

فهیم دشتی به همراه ژنرال ودود فرمانده پنجشیری در منطقه ای امن مورد حمله پهپادهای پاکستانی قرار گرفتند. گفته می شود این دو با ماشین احمد مسعود در حال تردد بودند. طالبان ادعا کردند که وی هنگام پیشروی به بازارک ، مرکز ولایت پنجشیر جان خود را از دست داده است.

او حمایت طالبان را در درگیری ها در ولایت پنجشیر افغانستان تکذیب کرد.

اما مردم افغانستان به دخالت این کشور در تحولات افغانستان و جبهه مقاومت پنجشیر اعتراض کردند و معترضان شعار “مرگ بر پاکستان” سر دادند.

فهیم دشتی کیست + ماجرای ترور فهیم دشتی

نقش بی بی سی فارسی در ترور

گمانه زنی ها انگشت اتهام را به سمت شبکه بی بی سی فارسی در شناسایی محل مصاحبه و ترور وی نشانه می روند.

پنجشنبه ، چند شب قبل از ترور ، فهیم دشتی در حال صحبت با سرویس بی بی سی فارسی درباره تحولات افغانستان بود. به این ترتیب ، ردیابی مکان با ارائه شماره تلفن همراه در تلویزیون بی بی سی به مهاجمان انجام شد و چند روز بعد ، فهیم دشتی در عملیاتی ترور شد.

برگرفته از ویکی پدیا