رویدادهای خارجی

جزئیات گفتگوی تلفنی بایدن و رئیس جمهور چین

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که روسای جمهور آمریکا و چین از ضرورت اجتناب از رقابت بین دو کشور صحبت کرده اند. وی گفت: “بایدن یک تماس تلفنی ۹۰ دقیقه ای با همتای چینی خود داشته است.”

به گزارش رویترز ، روابط واشنگتن و پکن در پایین ترین سطح خود در چند دهه گذشته قرار دارد و این دومین تماس تلفنی بین جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین از زمان به قدرت رسیدن بایدن در ژانویه است. بعد از میلاد محسوب می شود.

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است که دو طرف در مورد موضوعات مختلفی از جمله منافع ، ارزشها و چشم اندازهای مشترک دو کشور گفت وگوی استراتژیک گسترده ای داشته اند.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین گفت که دو طرف در مورد مسائل اقتصادی ، تغییرات آب و هوایی و کرونا صحبت کردند.

رسانه های دولتی چین نیز گزارش دادند که این گفتگو عمیق و موثر بوده است و در عین حال ، رئیس جمهور چین گفت که سیاست آمریکا در قبال چین مشکلات زیادی در روابط دو کشور ایجاد کرده است.

رسانه های چینی همچنین گزارش دادند که دو طرف همچنین بر حفظ تماس منظم با یکدیگر توافق کردند و همچنین خواستار تشکیل تیم های کاری برای افزایش ارتباطات شدند.

ملاقات های سطح بالا بین دو کشور از اولین گفتگوی تلفنی روسای جمهور چین و ایالات متحده در فوریه امسال منجر به پیشرفت های متعددی در زمینه تغییرات آب و هوایی ، حقوق بشر و شفافیت در زمینه منشاء کرونا شده است.

در بیانیه کاخ سفید نیز همچنین آمده است بایدن به منافع آمریکا درباره صلح و ثبات و پیشرفت منطقه هند- پاسیفیک و سطح جهانی تاکید کرد و دو طرف همچنین درباره مسئولیت پذیری دو کشور برای تضمین این مساله که رقابت بین دو طرف نباید به درگیری منجر شود گفتگو کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا