پزشکی

روش جدید برای درمان ام اس کشف شد

محققان دانشگاه آلبرتا در یک مطالعه جدید سعی کرده اند بیماری التهابی روده را با کمک یک مولکول درمان کنند.

بر اساس وب سایت رسمی دانشگاه آلبرتا ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک مولکول به نام “فراکتالکین” می تواند تولید سلول های مغزی تولید کننده “میلین” را افزایش دهد. میلین یک عامل کلیدی در بیماری هایی مانند التهاب است.

میلین به عنوان یک لایه عایق در اطراف اعصاب عمل می کند که به دلیل التهاب ناشی از بیماری التهابی روده و بیماری های مشابه به تدریج از بین می رود. فقدان این لایه می تواند منجر به مشکلات عصبی شود.

اگرچه درمانهایی وجود دارد که علائم بیماری را کنترل کرده یا پیشرفت بیماریهای عصبی را کند می کند ، اما درمانهای موثر مستلزم ترمیم میلین از دست رفته است. یافتن راه هایی برای شروع یک فرآیند میلین سازی با سرعت بالا یک گام مهم در یافتن درمان است.

“سلول های عصبی بنیادی انواع سلول های مغزی ، از جمله الیگودندروسیت ها را تولید می کنند که نوعی سلول در سیستم عصبی مرکزی و” سیستم عصبی محیطی “(PNS) هستند. الیگودندروسیت ها تنها سلول های مغزی هستند که میلین تولید می کنند.

وی گفت: “این سلول های بنیادی عصبی مغز را همزمان با رشد می سازند.” بخشی از دلیل وجود این سلول های بنیادی عصبی در مغز بزرگسالان ، جایگزینی سلول های آسیب دیده یا از دست رفته ، از جمله الیگودندروسیت ها است. با این حال ، جایگزینی الیگودندروسیت ها ، به ویژه در انسان ، بسیار ناکارآمد است. هدف آزمایشگاه من شناسایی مولکول هایی است که می توانند سلول های بنیادی عصبی را در مغز بیدار کرده و خالی الیگودندروسیت ها را پر کنند.

تحقیقات ورونوا و تیمش نشان داد که فراکتالکین می تواند به طور قابل توجهی تبدیل سلول های بنیادی عصبی به الیگودندروسیت ها را تحریک کند. ورونوا می گوید: “مولکول و گیرنده فراکتالین برای ایجاد سیگنالینگ در سلول با هم کار می کنند.”

ورونوا و تیمش در حال بررسی تکرارپذیری فراکتالکین در نمونه ای از موشهای مبتلا به بیماری التهابی روده هستند. آنها در تلاش هستند تا دریابند که آیا فراکتالکین می تواند بر تولید میلین در سایر اختلالات عصبی تأثیر بگذارد یا خیر. تیم تحقیقاتی معتقد است که فراکتالکین برای توسعه داروهای آینده مفید خواهد بود.

این مطالعه در مجله Stem Cell Reports منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا