پزشکی

تولید مغز مینیاتوری مبتلا به پارکینسون!

مغزهای کوچکی که ویژگی های اصلی آسیب شناسی بیماری پارکینسون را تقلید می کنند ، ابتدا در آزمایشگاه توسعه یافتند.

این یافته ها ، توسط دانشمندان آژانس علم ، فناوری و تحقیقات موسسه ژنوم سنگاپور ، موسسه ملی علوم اعصاب و دانشکده پزشکی Duke-NUS ، در Annals of Neurology منتشر شد. این تحقیق روش جدیدی را برای مطالعه نحوه پیشرفت بیماری های مغزی و جستجوی درمان های جدید ارائه می دهد.

بیماری پارکینسون ، یک اختلال عصبی شایع مرتبط با سن است که از هر ۱۰۰۰ نفر بالای ۵۰ سال در سنگاپور سه نفر را مبتلا می کند. اختلالات عصبی یکی از عوامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است و بیماری پارکینسون سریعترین رشد را دارد.

مطالعات قبلی ، بیشتر روی موش ها ، ویژگی های اصلی آسیب شناسی پارکینسون را در بیماران نشان نداد.

پروفسور نگ هاک هوی ، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: “بازسازی بیماری پارکینسون در مدلهای حیوانی دشوار است زیرا آنها یکی از ویژگیهای اصلی بیماری پارکینسون را نشان نمی دهند ، که از بین رفتن سلولهای عصبی تولید کننده دوپامین است.” علاوه بر این ، موش ها گروهی از پروتئین های غیر طبیعی به نام “بدن لوی” را که معمولاً در سلول های مغزی افراد مبتلا به پارکینسون یافت می شود ، تولید نمی کنند. بنابراین محققان تصمیم گرفتند به مغزهای کوچک آزمایشگاهی روی آورند.

دکتر جونگیون جو می گوید: “ما این سلول ها را ارگانوئیدهای مشابه در مغز انسان می نامیم.” آنها ساختارهای سه بعدی چند سلولی مشابهی در مغز انسان هستند.

این ارگانوئیدهای کوچک که از سلول های بنیادی انسان تشکیل شده اند ، به دانشمندان امکان می دهد نحوه رشد و ارتباط مغز را مطالعه کنند.

هیونسو شاون جی ، یکی از نویسندگان اصلی ، می گوید: “در این آزمایش ، برای اولین بار ، ویژگی های متمایز بیماری پارکینسون ، که فقط در انسان یافت می شود ، بازسازی شد.” ما یک مدل آسیب شناسی جدید ایجاد کرده ایم که به ما امکان می دهد پیشرفت بیماری را ردیابی کنیم تا بتوانیم پیشرفت بیماری پارکینسون را کنترل یا متوقف کنیم.

با دستکاری سلول های بنیادی اولیه ، دانشمندان توانستند ارگانوئیدهایی تولید کنند که دارای “بدن جریانی” بودند که در آنها فرآیند تخریب نورون های تولید کننده دوپامین قابل مشاهده بود.

پروفسور تان انگ کینگ ، یکی از نویسندگان مقاله می گوید: “این تحقیق یک مدل انسانی ارائه کرده است که بر اساس آن می توان داروهای مربوط به پارکینسون و زوال عقل را مطالعه کرد.”

استفاده از ارگانوئیدها به بررسی بیماری پارکینسون و سایر بیماریهایی که در مدلهای حیوانی امکان پذیر نبود کمک می کند. محققان در حال حاضر از این ارگانوئیدها برای درک علت “بدن مالیات” استفاده می کنند و داروهایی را بررسی می کنند که ممکن است در جلوگیری از پیشرفت بیماری مفید باشد./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا