پ

ثبت واکسن اسپوتنیک لایت روسی در ایران + میزان اثربخشی

 واکسن اسپوتنیک لایت Sputnik Light روسی در ایران به ثبت رسید.

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد واکسن کرونا روسیه با نام “اسپوتنیک لایت” توسط جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

بر اساس بیانیه صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه در وب سایت خود ، ایران که Sputnik V را در فوریه سال گذشته ثبت کرد ، واکسن Sputnik Light را نیز تأیید کرد.

اسپوتنیک لایت اولین جزء واکسن اسپوتنیک وی محسوب می شود.

این صندوق هدف از استفاده از واکسن های تک مرحله ای را سرعت بخشیدن به واکسیناسیون و افزایش ایمنی جمعی عنوان کرد.

مجله پزشکی Lancet ، نتایج مطالعه ای را در Sputnik Light در میان 40،000 سالمند در آرژانتین منتشر کرده است. این واکسن اثربخشی78.6-83.7٪ در برابر Covid نشان داد ، که به طور قابل توجهی بالاتر از اکثر واکسن های 2 جزء است.

اولین و دومین مرحله آزمایش بالینی واکسن ضد کرونا Sputnik Light در اوایل ژانویه سال جاری با مجوز رسمی وزارت بهداشت روسیه آغاز شد و توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت روسیه انجام شد.

کریل دمیتریف ، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (که پروژه واکسن Sputnik V را تأمین مالی می کند) ، قبلاً اعلام کرده بود که Sputnik Light ، نوع جدیدی از واکسن Sputnik V ، در کشورهای دیگر در دسترس خواهد بود.

درخواست سفیر ایران برای ثبت واکسن اسپوتنیک لایت Sputnik Light

اظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اوایل ماه جاری با بیان اینکه واکسن “اسپوتنیک وی” از دو جزء تشکیل شده است که تولید جزء دوم مشکلاتی دارد و روس‌ها از روی جزء اول واکسنی را به نام اسپوتنیک لایت ساختند و ۸۰ درصد مصونیت دارد ،افزود: مدتی است که طرف‌های روسی اصرار می کنند که واکسن لایت را در ایران ثبت بکنید و بنابراین از وزارت بهداشت خواسته بود که هر چه سریعتر برای ثبت این واکسن تعیین تکلیف کند.

جلالی تاکید کرد: آنچه در ایران به عنوان تولید مشترک انجام می‌شود، تحت لیسانس روسیه است و قراردادها به گونه‌ای است که شرکت‌ها زیر نظر روسیه باید اینها را به فروش برسانند. بنابراین درخوست ما این است که وزارت بهداشت در حداقل زمان برای ثبت اسپوتنیک لایت تعیین تکلیف کند و اگر مورد پذیرش هست و حتی شرکت داخلی ما هم در حال تولید آن است، زودتر تصمیم‌گیری شود.

 

کلیدواژه : کروناواکسن
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x