پ

تغییر وضعیت کرونا از پاندمی به اندمی

دکتر سوجیت سینگ ، مدیر مرکز ملی کنترل بیماری ها (NCDC) می گوید: “همه گیری کووید 19 ممکن است در شش ماه آینده به یک بیماری بومی تبدیل شود.” این بدان معناست که این بیماری هنوز شایع است ، اما شدت آن کمتر است و مدیریت آن آسان تر خواهد بود.

دکتر سینگ گفت: “این همه گیری بسیاری از پیش بینی های ما را شکست ، اما در شش ماه آینده به وضعیت اندمیک ( بومی) بیماری نزدیک می شویم و اگر مرگ و میر و شیوع بیماری کنترل شود ، می توانیم بیماری را مدیریت کنیم.”

لازم به ذکر است که چندین متخصص دیگر پیش بینی های مشابهی در مورد ویروس کرونا داشته اند.

بومی

وقتی گفته می شود که این بیماری بومی است ، به این معنی است که دائمی است اما محدود به جمعیت یا منطقه خاصی است و باعث شیوع مکرر در آنجا می شود. به گفته کارشناسان ، شیوع این بیماری هنوز قابل پیش بینی است و نمونه محلی رایج آن ویروس آنفولانزای فصلی است. نمونه های دیگر شامل آبله مرغان و مالاریا است که در بسیاری از کشورها رایج است.

سازمان بهداشت جهانی

پیش از این ، دانشمند سازمان بهداشت جهانی (WHO) طرحی مشابه را ارائه کرده بود. دکتر سومیا سوامیناتان ، دانشمند ارشد WHO ، گفت: این ویروس مانند ماه های قبل رشد نمی کند.

وضعیت هند

هند طی هفته گذشته شاهد کاهش موارد روزانه کووید -19 بوده است. در زمان نگارش این مقاله ، هند 30 هزار و 570 مورد عفونت جدید و 431 مورد مرگ را گزارش کرده است. عفونت ها بیشتر در ناحیه کرالا گزارش شده و 60 تا 70 درصد از کل موارد روزانه را شامل می شود ، حتی زمانی که اپیدمی در اکثر ایالت ها فروکش کرده است.

واکسیناسیون

از زمان شروع برنامه واکسیناسیون در ژانویه امسال ، هند بیش از 75 کرور روپیه  برای هر دوز تجویز کرده است. تقریباً 42 درصد از افراد حداقل یک دوز واکسن دریافت کردند و بیش از 13 درصدکاملاً واکسینه شدند. با نرخ فعلی ، 43 درصد از جمعیت کشور تا ماه دسامبر تحت پوشش قرار خواهند گرفت. هدف هند این است که تا پایان سال همه بزرگسالان را تلقیح کند.

موج سوم

موج سوم اپیدمی بین سپتامبر و اکتبر وارد هند می شود. با این حال ، کارشناسان می گویند موج دوم ممکن است به همان اندازه ویرانگر نباشد. دکتر سینگ می گوید: “فقط یک گونه جدید می تواند موج سوم را ایجاد کند و ترکیبی از رفتارها و آنتی بادی ها درگیر خواهد شد.”

کلیدواژه : کرونا
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x