پ

نقش ایران در پیمان شانگهای چیست؟

به نظر می رسد یکی از دستور کارهای مهم این جلسه بررسی موافقت اعضا برای شروع بررسی روند عضویت ایران در این سازمان مهم منطقه ای به عنوان یک عضو دائمی است.

سید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور ایران ، به دعوت امامعلی رحمان ، رئیس جمهور تاجیکستان و رئیس سازمان همکاری شانگهای ، قرار است در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی برای شرکت در اجلاس و سفر رسمی به کشور همسایه در روز پنجشنبه ، ۲۶ شهریور ، قرار گیرد.
سران جمهور ایران و تاجیکستان در این سفر با اشاره به سفر سه روزه رئیس جمهور ایران به این کشور که در واقع اولین سفر خارجی ابراهیم رئیسی به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور است ، در امور خارجه تاجیکستان ، سفری ویژه انجام می دهند. وزارت امور خارجه روز سه شنبه در بیانیه ای رسمی اعلام کرد. و با مشارکت هیئت های رسمی دو کشور ، درباره طیف وسیعی از مسائل بحث و مشورت خواهند کرد.

وزارت امور خارجه تاجیکستان افزود ، انتظار می رود در پایان این دیدار بیانیه مشترکی در مورد روابط دوجانبه و بسته ای از اسناد جدید همکاری امضا شود.
طبق برنامه ، احتمالاً رئیس جمهور ایران در حاشیه این نشست با برخی از روسای جمهور شرکت کننده در این دیدار دیدار و مشورت خواهد کرد.

ایران و سازمان همکاری شانگهای

سازمان همکاری شانگهای (SCO) در سال 2001 توسط رهبران چین ، روسیه ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان و ازبکستان با هدف ایجاد تعادل در همکاری های چند جانبه امنیتی ، اقتصادی و فرهنگی با هدف ایجاد تعادل بین نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه تاسیس شد. به
مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران ، پاکستان ، هند و افغانستان در سال 2005 و بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان پیوستند. هند و پاکستان نیز در سال 2017 به عضویت دائمی این سازمان درآمدند. بنابراین ، سازمان همکاری شانگهای در حال حاضر هشت عضو دائمی دارد ، یعنی هند ، قزاقستان ، چین ، قرقیزستان ، پاکستان ، روسیه ، تاجیکستان و ازبکستان و چهار کشور افغانستان ، بلاروس ، ایران و مغولستان به عنوان اعضای ناظر و شش کشور آذربایجان. ارمنستان ، پادشاهی کامبوج ، نپال ، ترکیه و سریلانکا نیز شرکای مذاکره کننده آن هستند.
کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ، بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی در جهان هستند ، با مساحتی در حدود یک چهارم سطح زمین و حدود نیمی از جمعیت جهان ، با پتانسیل قوی برای توازن قدرت در جهان چندقطبی.
به نظر می رسد مرور آخرین تحولات در افغانستان به عنوان یکی از اعضای ناظر این سازمان یکی از مهمترین دستور کار این اجلاس است ، اگرچه افغانستان هیچ نماینده ای در این اجلاس ندارد و بعید است که طالبان برای شرکت در این اجلاس دعوت شده باشند.
آنچه این دوره از اجلاس سران را برای ایران از سایر دوره های قبل متمایز می کند ، آغاز مطالعه درباره عضویت دائمی ایران در این سازمان است. در صورت موافقت همه اعضا با این حضور ، روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را اعلام و آغاز کنید. فرآیندی که ممکن است چندین سال به طول انجامد ، مانند درخواست هند و پاکستان برای پیوستن به این سازمان در سال 2014 ، و حدود سه سال طول کشید تا دو کشور عضو دائم اجلاس شوند.

بنابراین باید توجه داشت که فرآیند پذیرش در این سازمان یک مرحله ای نیست و رویه خاصی در اسناد سازمان همکاری شانگهای پیش بینی شده است. در حقیقت ، رأی مثبت همه اعضا به معنای آغاز روند مذاکره الحاق قانونی و قراردادی به سازمان همکاری شانگهای است.

به نظر می رسد ایران طی رایزنی های خود توانسته است رضایت کشورهای عضو ، به ویژه کشور با نفوذ در این سازمان منطقه ای ، را برای عضویت دائمی ایران در اجلاس شانگهای جلب کند. ایران از توافقنامه شانگهای حذف شده و عضویت ایران از طریق تشریفات فنی نهایی می شود.
علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی ، ماه گذشته پس از مذاکره با نیکولای پاتروشف ، دبیر شورای امنیت روسیه در توئیتی نوشت: “موانع سیاسی بر سر راه عضویت ایران در توافقنامه شانگهای برداشته شده و عضویت ایران از طریق تشریفات فنی نهایی می شود.” به
لوان جاگاریان ، سفیر روسیه در ایران ، اخیرا به ریانووستی گفته است که مسکو از درخواست ایران برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند زیرا مواضع ایران و روسیه نزدیک است و در برخی مسائل منطقه ای و بین المللی. مسابقات.
وی گفت که مسکو انتظار دارد رهبران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در مورد آغاز روند پیوستن تهران به اجلاس دوشنبه پایتخت تاجیکستان تصمیم گیری کنند.
به نظر می رسد که نظام تاجیکستان که از سال 2020 ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده دارد ، برخلاف سال 2017 ، نظر مثبتی نسبت به عضویت ایران دارد ، همانطور که نظام الدین زاهدی ، سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران گفت. وی در یک کنفرانس خبری گفت: “تاجیکستان یکی از اولین روسای کشورهای عضو OIC است که در سال 2012 با وجود شباهت های فرهنگی بین دو کشور انتخاب شد.” ، 2013 و 2014 پیشنهاد اصلی عضویت ایران در سازمان شانگهای را داد ، اما پذیرش این موارد و تصمیمات در سازمان با هماهنگی سایر کشورها و موافقت همه کشورها پذیرفته می شود.
وی خاطرنشان کرد که اصل پذیرش در سازمان شانگهای رضایت عمومی است. بنابراین ، این موضوع در برنامه های سازمان ، یعنی پیوستن ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی ، وجود دارد و اگر سایر کشورهای عضو سازمان آمادگی پذیرش ایران را داشته باشند ، تاجیکستان از رضایت عمومی مردم در این موضوع حمایت می کند.
از سوی دیگر ، سراج الدین مهرالدین وزیر خارجه تاجیکستان اخیراً در یک نشست خبری در دوشنبه پایتخت گفت که تاجیکستان از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت خواهد کرد.
مهرادین گفت: “تاجیکستان آماده حمایت از تصمیم ایران برای پیوستن به این سازمان با توافق کشورهای عضو است.”

همکاری برد-برد بین ایران و سازمان شانگهای

حضور ایران به عنوان عضو دائمی در این سازمان ، با توجه به فعالیتها و همکاری گسترده اعضای آن در زمینه های سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی ، تجاری ، پولی-بانکی ، انرژی و فرهنگی ، قطعاً فضای مناسب تری برای تعاملات بین المللی کشورمان فراهم خواهد کرد. به از نظر شرقی و ایران ، به دلیل منابع غنی انرژی و نفت و گاز ، به طور طبیعی مهره و وزن مهمی در سازمان همکاری شانگهای خواهد بود و افزایش این همکاری برای همه طرف های عضو ، به عنوان برخی از آنها ، مفید خواهد بود. آنها آن را مشارکت برد-برد می نامند.

موانع پیش رو

همانطور که گفته شد ، توافق اعضای اصلی این سازمان مبنی بر شروع عضویت دائمی ایران در این سازمان منطقه ای مطابق با نگاه ویژه دولت سیزدهم به منطقه شرقی می تواند یک موفقیت دیپلماتیک باشد ، اما موانعی برای بهره برداری از این موفقیت وجود دارد. ارتباط می تواند به تروریسم اقتصادی آمریکا و تحریم های آمریکا علیه ایران ، امتناع برخی از کشورهای عضو از برقراری روابط اقتصادی گسترده با ایران به دلیل ترس از تحریم های آمریکا ، عدم پیوستن ایران به FATF و لیست سیاه این مکانیسم باشد. وی گفت: یکی از موانع جدی پیش روی ایران در زمینه مبادلات پولی و بانکی است.
در این زمینه ، برخی از کارشناسان معتقدند که در عرصه داخلی ، همراه با اقداماتی مانند مذاکرات وین برای احیای شورای امنیت سازمان ملل و لغو تحریم ها ، باید تصمیمات هوشمندانه ای برای لغو تحریم گرفته شود تا روند ایران تسریع شود. عضویت در سازمان و ایران بهتر می تواند از این فرصت برای منافع اقتصادی و سیاسی خود استفاده کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x