پ

بیوگرافی سلیمه مزاری فرمانده زن افغان + عکس

سلیمه مزاری در سال ۱۳۶۱ در محله کن تهران متولد شد. وی که اصالتاً افغانستانی بود ، ده سال پیش در 30 سالگی به سرزمین مادری بازگشت تا فعالیت های سیاسی و ضد طالبان را دنبال کند.

وی همچنین متاهل است.

خانم مزاری تنها زنی نیست که به مقام اجرایی در ولایت بلخ منصوب شده است ، اما در شش ماه گذشته ، دو زن دیگر به عنوان سرپرست اصلاحات اداری مستقل و خدمات ملکی در پست های عالی در مزارشریف مشغول به کار بوده اند. کمیسیون و خانم فریا احمدی از طریق رقابت آزاد به عنوان سرپرست ناحیه پنجم شهرداری مزارشریف انتخاب شده است و این باعث شده است که مقامات دولت محلی بلخ از تلاشها و تمایل خود برای انتخاب و انتصاب زنان در دستگاه اجرایی این دولت است

سلیمه مزاری فارغ التحصیل جامعه شناسی از دانشگاه خوارزمی است

سلیمه مزاری در 37 سالگی به عنوان فرماندار شهرستان چهارکنت در ولایت بلخ افغانستان منصوب شد.

سلیمه مزاری ، والی چارکنت ، یکی از معدود فرمانداران زن در افغانستان است که اکنون به دلیل جنگ مجبور شده است نیروهای تحت فرماندهی خود را برای مبارزه با طالبان بسیج کند.

تشدید فعالیت های نظامی طالبان در افغانستان همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است و همسایه شرقی ایران را دوباره در بحران قرار داده است و اکنون که طالبان افغانستان را به طور کامل اشغال و اشغال کرده اند.

سلیمه مزاری (به قول خودش) تصمیم گرفت برگردد زیرا احساس می کرد افغان ها هرگز نمی توانند در ایران تابعیت بیابند. او می گوید: “از یک روز به بعد احساس کردم که ما هرگز نمی توانیم شخص حقوقی در ایران پیدا کنیم ، زیرا نه تنها نمی توانیم برای خود خانه بخریم ، بلکه حتی نمی توانیم ماشین یا سیم کارت داشته باشیم.”

زندگی در کن ، تهران

البته سلیمه مزاری با ابراز خوشحالی از اینکه بیشتر دوران تحصیلش در دوران جنگ و در اولین سالهای پس از پایان جنگ تحمیلی سپری شده است ، تأکید کرد که در آن روزها هیچ گونه تبعیضی بین ایرانیان و مهاجران افغان وجود نداشت. به همین دلیل ، او توانست در آن محیط نسبتاً مناسب تحصیل کند.

فرماندار همچنین از رفتار مردم ایران با مهاجران افغان ابراز رضایت کرد و گفت: مردم ایران عموماً افراد خوبی هستند و در تمام سالهایی که من در مدرسه تحصیل می کردم ، نه معلمان و نه دانش آموزان هیچ تفاوتی بین ایرانیان و افغان ها قائل نمی شوند. آنها نبودند ، و من هرگز نشنیده ام که تبعیض یا توهین وجود داشته باشد ، البته منطقه ای که ما در آن زندگی می کردیم ، منطقه کن ، دارای افرادی با فرهنگ و نجیب بود و ساکنان آن افراد بسیار ثروتمند بودند.

وی زندگی در محله کن را یکی از بزرگترین موهبت های الهی عنوان کرد و گفت: کان یکی از قدیمی ترین مناطق تهران است که مردمان بسیار فرهنگی دارد. من همچنین در همان محله درس خواندم و بزرگ شدم و مردم روابط بسیار خوبی با ما داشتند و اساتید و معلمان ما بسیار خوب بودند و این باعث شد که من یک دوره بسیار آرام مطالعه بدون استرس را پشت سر بگذارم و شاید بهترین دوره زندگی من همین است یک دوره ای بود.

خط مقدم مبارزه با طالبان

سلیمه که این روزها در خط مقدم مبارزه با طالبان قرار دارد می گوید: “من برای زنده ماندن می جنگم. اگر می بینید که من به دست طالبان افتاده ام ، به من شلیک کنید.”

سلیما مزاری ، به عنوان یک زن ، مدیریت جنگ در منطقه چارکنت را بر عهده گرفته است ، جایی که بسیاری از نیروهای تحت فرماندهی او مرد هستند و سوال مهم این است که مردان زیر دست او چگونه از فرمان فرماندار زن خود در نبرد بین آنها اطاعت کردند. دولت افغانستان و طالبان آیا اطاعت می کنند؟

فرماندار چارکنت در پاسخ به این سوال گفت: نیروهای مرد به این دلیل به من اعتقاد دارند که به من گوش می دهند. این باور طی یک دوره طولانی در طول سه سال شکل گرفته است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که مناطق مختلف افغانستان از فساد رنج می برند و مبارزه من با فساد باعث شد مردم از حضور من در استان استقبال کنند و چون حمایت مردم از کار من حمایت می کرد ، دیگران مجبور به انجام این کار شدند. تسلیم موضوع شوید.

وی در حال حاضر به گفته خودش در آمریکا به سر می برد و از کابل فرار کرده است.

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • اشکان 9 اکتبر 2021 / 12:18 ب.ظ
    0 0

    درد و بلات بخوره تو سر هر چی زن توسری خور ایرانیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید