پ

گاهی قهوه باعث خستگی می شود!

در ذهن ما این است که قهوه خستگی و خواب آلودگی را برطرف می کند. اما آیا می توان با قهوه احساس خستگی بیشتری کرد؟ دانشمندان به این سوال پاسخ می دهند.

بی حالی ، افت قند خون و کم آبی بدن تا حدی اثرات متناقض قهوه را بر سطح انرژی ما توضیح می دهد. کافئین ، اصلی ترین ماده فعال در قهوه ، به عنوان تقویت کننده انرژی شناخته می شود. اما کافئین نیز یک دارو است ، به این معنی که بسته به عادات غذایی و ژن های ما می تواند بر هریک از ما تأثیر متفاوتی بگذارد.

پارادوکس کافئین این است که به هوشیاری در کوتاه مدت کمک می کند ، اما ممکن است در دراز مدت تأثیر عکس داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که اثرات طولانی مدت کافئین در مقابل اثرات کوتاه مدت منجر به زوال عقل می شود. یکی از اثرات کافئین به عنوان “فشار خواب” شناخته می شود. در این حالت مصرف کافئین باعث خواب آلودگی ما در طول روز می شود. ساعت بیولوژیکی بدن ما در این حالت پیام خواب را ارسال می کند و از ما می خواهد در طول روز بخوابیم. محققان هنوز در حال مطالعه نحوه افزایش فشار خواب در بدن هستند. در طول روز ، سلول ها و بافت های ما از انرژی استفاده می کنند و به اصطلاح متابولیسم دارند. مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات یا ATP ، هنگام آزاد شدن انرژی در حین ورزش ، کار و سایر فعالیتها می سوزد و یک ماده شیمیایی کمکی تولید می کند که برای تجمع خواب آلودگی ایجاد می کند.

از نظر شیمیایی ، کافئین در سطح مولکولی شباهت زیادی به آدنوزین دارد ، که باعث می شود همانند آدنوزین به گیرنده های مشابه مغز متصل شود ، بنابراین از اتصال آدنوزین به گیرنده ها جلوگیری می کند. در نتیجه ، کافئین به طور موقت فشار خواب را سرکوب می کند و باعث می شود احساس بیداری بیشتری داشته باشیم. در عین حال ، آدنوزین همچنان در بدن تجمع می یابد و به محض از بین رفتن کافئین به سمت گیرنده ها می شتابد.

گاهی قهوه باعث خستگی می شود!

هنگامی که کافئین حذف می شود ، بدن فشار زیادی را دریافت می کند و باید جبران کند. در این حالت ، تنها راه کاهش و تنظیم فشار خون بالا ، خواب است. پیچیدگی موضوع این است که هرچه کافئین بیشتری مصرف کنیم ، بدن ما در برابر آن مقاومت بیشتری می کند. کبد با ساخت پروتئین هایی که سریعتر کافئین را تجزیه می کنند ، سازگار می شود و گیرنده های آدنوزین در مغز ما تکثیر می شوند ، بنابراین می توانند برای تنظیم چرخه خواب به سطوح آدنوزین حساس باشند. در نهایت ، ادامه یا افزایش مصرف کافئین بر خواب تأثیر منفی می گذارد ، که باعث می شود احساس خستگی بیشتری کنیم.

اگر کمتر می خوابید و استرس دارید و برای بهبود آن به کافئین اعتماد دارید ، این فقط یک راه حل کوتاه مدت است و در دراز مدت اوضاع را بسیار بدتر می کند. مصرف قهوه و کافئین خود را افزایش می دهید ، که باعث افزایش تجمع اندوزین می شود و این امر نیاز شما به خواب را افزایش می دهد.

کافئین همچنین می تواند باعث افزایش قند خون یا کم آبی بدن شود ، که هر دو باعث ایجاد احساس خستگی بیشتر در ما می شود. اگر بعد از ظهر حتی بعد از یک فنجان قهوه احساس بی حسی می کنید ، راه حل ممکن است مصرف کمتر کافئین باشد. یک راه این است که هر روز قهوه نخورید تا بدن شما بتواند هرگونه کافئین موجود در سیستم شما را از بین ببرد و سپس آن را به تدریج به برنامه معمول خود اضافه کنید. در حالت ایده آل ، نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار باید سرگرم کننده و مفید باشد و در مواقع نیاز به ما کمک کند ، و چرخه خواب و بیداری ما را مختل نکند.

کارشناسان توصیه می کنند اگر احساس می کنید که کافئین دیگر به شما انرژی نمی دهد ، چرت بزنید ، کمی ورزش کنید یا خود را در معرض نور طبیعی بیرون قرار دهید. با این کار می توانید انرژی طبیعی خود را افزایش دهید. خواب خود را زیر نظر داشته باشید و مطمئن شوید که خوب می خوابید. خواب کافی و فعالیت بدنی اولین قدم برای غلبه بر مشکل تمرکز و خواب آلودگی است. کافئین مکمل مفیدی است ، اما نباید به آن اعتماد کرد.

کلیدواژه : قهوهکافئین
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x