پ

تورم بالای ۵۰درصد در ۸ استان کشور

همشهری در گزارشی از تورم بالای ۵۰ درصد در ۸ استان کشور خبر داد.

نرخ تورم در ۸استان آذربایجان‌شرقی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان‌شمالی و زنجان از مرز ۵۰درصد هم عبور کرده، این در شرایطی است که ۲استان قم و تهران نرخ تورم حوالی ۴۱درصد را در پایان شهریور تجربه کرده و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه را به‌خود اختصاص داده‌اند. به‌این‌ترتیب شکاف تورم در استان‌ها بین استان قم (کمترین) و استان ایلام(بیشترین) به ۱۱٫۸درصد رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود درصورت ادامه روند صعودی نرخ تورم، دست‌کم نیمی از استان‌های ایران در مهرماه با تورم بالای ۵۰درصدی مواجه شوند. روند صعودی میانگین سطح عمومی قیمت کالاها و تورم با واکنش سیدابراهیم رئیسی همراه شده و او از بانک مرکزی خواسته که با اعمال سیاست‌های پولی جلوی رشد نقدینگی و نرخ تورم را بگیرد.

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم در مناطق شهری استان‌های ایلام، زنجان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کردستان و آذربایجان شرقی از ۵۰درصد عبور کرده و نگران‌کننده‌تر در این گزارش ثبت نرخ تورم بالای ۵۰درصد در مناطق روستایی ۱۷استان ایران شامل استان‌های ایلام، فارس، کرمانشاه، یزد، آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، بوشهر، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، گلستان و آذربایجان شرقی است. تازه‌ترین داده‌ها از شاخص تورم در ۳۱استان ایران نشان می‌دهد که بالاترین نرخ تورم ماهانه شهریور در استان یزد با ۵٫۳درصد و کمترین هم در استان سیستان و بلوچستان با ۲٫۱درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که بالاترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه هم به استان آذربایجان‌غربی با ۵۳٫۷درصد و کمترین هم به استان همدان با ۳۸٫۸درصد اختصاص داشته است.

در‌ماه گذشته که نرخ تورم سالانه منتهی به شهریور۱۴۰۰ در کل ایران به ۴۵٫۸درصد رسیده بود، نرخ تورم دوازده‌ماهه در استان ایلام ۵۳٫۱درصد برآورد شده و در استان‌های قم و تهران به ۴۱٫۳درصد رسیده که نشان از شکاف ۱۱٫۸درصدی بین متورم‌ترین استان ایران یعنی ایلام با استان‌های با کمترین فشار رشد قیمت‌ها یعنی قم و تهران دارد. این گزارش می‌افزاید بالاترین نرخ تورم ماهانه در مناطق شهری و روستایی ایران در شهریورماه به‌ترتیب به استان‌های یزد با ۵٫۵درصد و قم با ۵٫۸درصد اختصاص داشته درحالی‌که کمترین سرعت رشد قیمت‌ها در یک‌ماه در مناطق شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان با ۲٫۳درصد و ۱٫۶درصد مشاهده‌ شده است.

آمارهای رسمی همچنین بیانگر این است که بالاترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در آخرین‌ماه تابستان امسال در مناطق شهری استان آذربایجان‌غربی به میزان ۵۳٫۱درصد و مناطق روستایی استان آذربایجان‌غربی به میزان ۵۵٫۱درصد اختصاص داشته درحالی‌که کمترین میزان رشد قیمت‌ها در شهریور امسال نسبت به شهریور پارسال در مناطق شهری و روستایی استان همدان به‌ترتیب با ۳۸٫۹درصد و ۳۸٫۵درصد ثبت‌شده است.

استان ایلام که به‌تازگی رئیس‌جمهوری به آن سفرکرده، به روایت مرکز آمار ایران بالاترین نرخ تورم را هم در مناطق شهری و هم مناطق روستایی در دوازده‌ماهه منتهی به شهریورماه۱۴۰۰ تحمل کرده است. به‌گونه‌ای که نرخ تورم سالانه مناطق شهری ایران در پایان تابستان امسال به استان قم با ۴۱٫۳درصد اختصاص داشته و در همین مدت ساکنان نقاط شهری استان ایلام با تورم ۵۲٫۴درصدی زندگی کرده‌اند. در مناطق روستایی هم استان ایلام با دمای بالای حرارت قیمت‌ها مواجه بوده به‌نحوی‌که نرخ تورم در مناطق روستایی ایلام به ۵۵٫۹درصد رسیده درحالی‌که نرخ تورم سالانه در روستاهای استان تهران ۴۳٫۲درصد بوده است.

در شرایطی که مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات را در پایان شهریورماه امسال ۵۹٫۵درصد برآورد کرده، اما همین نهاد آماری می‌گوید: شهروندان ساکن استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، آذربایجان شرقی، گلستان، هرمزگان، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، ایلام، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه، لرستان و فارس با تورم دوازده‌ماهه بالای ۶۰درصد در خرید کالاهای خوراکی و آشامیدنی مواجه شده‌اند.

کلیدواژه : تورم
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x