پ

بهترین دستگاه ام آر آی دنیا ساخته شد + عکس

بهترین دستگاه ام آر آی دنیا ساخته شد

دانشمندان به تازگی یک دستگاه MRI پزشکی ساخته اند که گفته می شود در نوع خود قوی ترین دستگاه در جهان است.

این دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) که Iseult نامیده می شود ، نتیجه بیش از 20 سال تحقیق و همکاری مشترک بین کمیسیون انرژی اتمی و انرژی جایگزین در فرانسه (CEA) و بخش بهداشت و درمان زیمنس-هیتاینیرز است.

به گفته سیسیل لرمان ، مدیر پروژه اسکنر جدید ، این دستگاه “ساختار مغز را دقیق تر مطالعه می کند”. این دستگاه اما اولین تصاویر خود را از کدو تنبل گرفت. اما چرا یک کندو تنبل و نه مغز انسان؟
آقای لرمان گفت: “این کدو دارای قطری شبیه به مغز است و دارای ساختار داخلی جالب و پیچیده ای با دانه ها و قسمت های فیبری است و البته هنوز در فصل است.”

محققان می گویند این دستگاه قبل از دریافت چراغ سبز از مقامات بهداشتی برای آزمایش داوطلبان ، نیاز به ماه ها تنظیم دقیق و آزمایش نهایی ابزارهای خود دارد.

هسته دستگاه MRI دارای قدرت 11.7 تسلا ، معادل 230.000 برابر میدان مغناطیسی زمین است. هسته دستگاههای معمولی کهربایی دارای قدرت حدود 3 تسلا است.

ساخت آهنربای اصلی و مونتاژ قطعات این دستگاه که شامل هزاران کیلومتر سیم پیچ نادر نیوبیوم-تیتانیوم به وزن 45 تن است ، نزدیک به 6 سال به طول انجامید. آهنربای مرکزی که 132 تن وزن دارد و در استوانه ای به طول 5 متر و به قطر 5 متر قرار دارد ، هزاران لیتر هلیوم مایع را در دمای نزدیک به صفر مطلق در منفی 271 درجه سانتیگراد نگهداری می کند. حفظ آهنربا به این ترتیب هرگونه مقاومت در برابر جریان الکتریکی در سیم پیچ را به حداقل می رساند.

قویترین دستگاه ام آر آی دنیا ساخته شد + عکس

قدرت بالای این دستگاه هسته مولکول ها را در معرض میدان مغناطیسی قطبی قوی قرار می دهد و امکان تعیین نوع بافت های مشاهده شده را ممکن می سازد. سپس دستگاه این داده ها را به یک تصویر محاسبه می کند.

لیونل کویتیر ، مهندس و مدیر پروژه بخش مغناطیسی دستگاه MRI جدید ، به خبرگزاری فرانسه گفت که این دستگاه “کارآمدترین تصویربردار در جهان” است.
مرکز تحقیقات تصویربرداری مغز کمیسیون انرژی اتمی فرانسه ، واقع در جنوب غربی پایتخت ، یکی از برجسته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه دستگاه های MRI در جهان است.

قویترین دستگاه ام آر آی دنیا ساخته شد + عکس

این مرکز قبلاً 7 و حتی 17 دستگاه تست تسلا ساخته است. اگرچه این دستگاه ها می توانند حیوانات کوچک را در خود جای دهند ، اما دستگاه جدید با تونل 90 سانتی متری قوی ترین دستگاهی خواهد بود که می تواند بدن انسان را در خود جای دهد.

سازندگان این دستگاه می گویند وضوح تصویر آن “کمتر از نیم میلی متر” است که در پزشکی پیشرفت بزرگی است و به دانشمندان اجازه می دهد “ساختار فضایی مغز” را بسیار بهتر مشاهده کنند.

محققان امیدوارند دستگاه جدید به درک بهتر آناتومی مغز و همچنین نحوه عملکرد آن هنگام انجام وظایف شناختی کمک کند.

محققان می گویند با بررسی به موقع ، این دستگاه می تواند از بیماری های عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر و همچنین اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی یا احتقان عروقی جلوگیری کند.

کلیدواژه : ام آر آیقویترین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید