پ

دکتر عبدالقادر خان پدر بمب هسته ای پاکستان کیست + درگذشت

دکتر عبدالقادر خان که در یک ماه گذشته به شدت بیمار بود صبح امروز یکشنبه در بخش مراقبت های ویژه بیمارستانی در اسلام آباد درگذشت.

این فیزیکدان 86 ساله ، بنیانگذار برنامه غنی سازی اورانیوم پاکستان ، از سال 2004 به دلیل برخی نگرانی های امنیتی تحت نظارت است و مقامات امنیتی پاکستان به دلیل ترس از خطر احتمالی جان این دانشمند پاکستانی از وی بازدید کرده و وی را ملاقات کرده اند. به آنها محافل اجتماعی را محدود کردند.

دکتر عبدالقادر خان پدر بمب هسته ای پاکستان کیست + درگذشت

مقامات پاکستانی با ابراز تاسف از مرگ بنیانگذار فناوری هسته ای این کشور ، گفتند عبدالقادر خان نقش تاریخی و موثری در تقویت دفاع و بازدارندگی پاکستان ایفا کرد.

دکتر عبدالقادر خان ، متولد 1315 ، فیزیکدان هسته ای پاکستان و مهندس متالورژی است که بنیانگذار برنامه غنی سازی اورانیوم در این کشور است. یکی از بزرگترین برنامه های وی برنامه غنی سازی اورانیوم برای پروژه بمب اتمی پاکستان بود. در سال 1976 ، او آزمایشگاه تحقیقاتی Kahota (KRL) را در نزدیکی اسلام آباد تأسیس کرد و تا زمان بازنشستگی (2001) در آن مرکز به عنوان مدیر کل و محقق ارشد به کارهای علمی و تحقیقاتی پرداخت.

از عبدالقادر به عنوان پدر بمب هسته ای پاکستان یاد می شود و او را بخاطر اینکه کشورش رقیب سنتی پاکستان در آسیای جنوبی در ردیف هند قرار داده است ، اما مخالفت وی با اقدامات امنیتی همیشه بحث برانگیز بوده است.

کلیدواژه : بمب اتمپاکستان
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x