نکاتی برای بهبود عملکرد کبد

index
ب

بیماری کبد چرب در اثر تجمع چربی اضافی در کبد ایجاد می شود و در دهه های اخیر شیوه های زندگی ناسالم میزان بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی در بزرگسالان را افزایش داده است.

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که حدود ۹ تا ۳۲ درصد از مردم عادی در هند از بیماری کبد چرب غیر الکلی رنج می برند و افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند و همچنین افرادی که دیابت یا پیش دیابت دارند ، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

دو نوع بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود دارد. اولین بیماری کبد چرب ساده است ، بدین معنا که چربی اضافی در کبد وجود دارد اما هیچ التهابی مشاهده نمی شود و آسیبی به سلول های کبد وارد نمی شود.

نوع دوم که هپاتیت غیر الکلی (NASH) نامیده می شود ، ممکن است التهاب یا آسیب به سلول های کبدی ایجاد شود و مشکلات جدی مانند فیبروز ، سیروز و سرطان کبد را ایجاد کند.

عوامل مختلفی می توانند در ایجاد بیماری کبد چرب غیر الکلی نقش داشته باشند ، از جمله کلسترول بالا ، چاقی ، قند خون بالا ، تری گلیسیرید بالا ، سندرم متابولیک ، سندرم تخمدان پلی کیستیک و آپنه خواب.

استراتژی هایی وجود دارد که می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد .

هندوستان تایمز در مقاله ای به برخی از آنها اشاره می کند:

از گلوتن ، لبنیات و گوشت اجتناب کنید: هضم این غذاها دشوار است و بنابراین بهتر است از آنها اجتناب کنید. حتی زمانی که کبد دچار اختلال می شود ، باید از غذای خام اجتناب کرد. علاوه بر این ، غذاهای سرخ شده ، فرآوری شده ، آماده و شیرین توصیه نمی شود. بهتر است انواع غذاها را در رژیم غذایی خود بگنجانید که هضم آنها آسان باشد.

از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید: الکل و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه می توانند باعث التهاب بیشتر کبد شوند ، بنابراین چای های گیاهی توصیه می شود.

مصرف آب کافی: آب نقش بسیار مهمی در بهبود متابولیسم بدن دارد. مصرف ناکافی آب تجزیه مولکول های غذا را به منظور جذب بهتر آنها دشوار می کند.

مصرف وعده های غذایی در زمان مشخص: عدم توجه به مصرف به موقع وعده های غذایی یکی از عوامل اصلی ایجاد کبد چرب در جوانان است.

تعیین برنامه خواب: تنظیم برنامه خواب مهم است زیرا خوابیدن در زمان خاص باعث بهبود متابولیسم ، حفظ تعادل هورمونی ، کمک به تعادل وزن و کاهش استرس می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.