میزان درآمدزایی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا

index
ب

لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۱ برای پرسپولیسی ها با پاداش حدود هفتصد هزار دلاری به پایان رسید.

ورزش سه: لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۱ برای پرسپولیس با پاداش حدود هفتصد هزار دلاری به پایان رسید.

شکست پرسپولیس برابر الهلال، آخرین پرده از حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ بود؛ فصلی توام با فراز و فرود فراوان که در نهایت احتمالا بتوان به عملکرد تیمهای ایرانی در آن نمره قبولی داد. از پرسپولیس که برای چهارمین بار به یک چهارم نهایی صعود کرد تا استقلال و تراکتور که در مرحله حذفی یافتند و البته فولاد که شاید با خوش‌شانسی بیشتر می‌توانست یکی از صعودکنندگان لقب بگیرد.

لیگ قهرمانان اگرچه از نظر نتیجه اهمیت زیادی برای طرفداران ایرانی دارد اما بخش مرتبط با درآمد مالی این مسابقات نیز در سالهای اخیر برجسته شده و باتوجه به مشکلات اقتصادی باشگاه‌ها و همچنین افزایش ارزش دلار، این ارقام بیش از پیش به چشم می‌آیند.

فصل گذشته پرسپولیس اگرچه به خاطر پایبندی AFC به تحریمهای بین‌المللی نتوانست درآمد خود را از خزانه کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کند اما باصعود به فینال آسیا و کسب رقم ۲.۷ میلیون دلاری، فرصت استقراض به این پشتوانه را به وجود آورد و در نهایت به همین شکل فصل را گذراند.

* کاهش دو میلیون دلاری طلب پرسپولیس

سرخپوشان پایتخت این فصل بیشترین میزان پاداش را در بین تیمهای ایرانی به خود اختصاص دادند. آنها شش پیروزی (۳۰۰ هزار دلار) به دست آوردند و از صعود به مرحله یک هشتم و یک چهارم نیز ۲۵۰ هزار دلار به حساب خود در ای اف سی اضافه کردند.  این در حالی است که ۱۶۵ هزار دلار هم به عنوان هزینه سفر و اقامت به این باشگاه تعلق خواهد گرفت که البته بخشی از آن به گفته باشگاه پرسپولیس هزینه سفر به دوشنبه شد.

پس از پرسپولیس استقلال ۳۷۵ هزار دلار را به دست آورد. اگر آبی‌ها می‌توانستند الهلال را شکست دهند و به مصاف پرسپولیس بروند، حداقل یک تیم ایرانی می‌توانست در آستانه کسب پاداش میلیون دلاری قرار بگیرد اما این اتفاق رخ نداد. استقلال همین حدود هم برای پاداش پارسالش از ای اف سی طلبکار است.

تراکتوری‌ها باتوجه به صعود تا مرحله یک هشتم نهایی، موفق شدند چیزی نزدیک به سیصد و پنجاه هزار دلار را به دست آوردند که باتوجه به بدهیهای خارجی این باشگاه، این رقم می‌‌تواند برایشان کارساز باشد. فولاد که یک پیروزی و دو تساوی را در مرحله گروهی رقم زد، با ۱۱۵ هزار دلار فصل را به اتمام رساند.

* بحران مالی جدید در باشگاه پرسپولیس

همانطور که گفته شد سرخپوشان تهرانی اگرچه فصل گذشته نتوانستند طلب خود را به دست بیاورند اما به این پشتوانه استقراض کردند و روزهای دشوار خود را گذراندند. اما حالا با حذف زودهنگام در مرحله یک چهارم نهایی، حدود دو میلیون دلار نسبت به پاداش فصل گذشته افت داشتند و این می‌تواند کار مدیران باشگاه را برای فصل پیش رو سخت تر کند.

فصل گذشته جعفر سمیعی باوجود تامین این رقم، نتوانست قرارداد بازیکنان را تسویه کند و به نوعی این مسئولیت هم برعهده مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس خواهد بود.

با این حساب، ارزش مزایده پیش رو برای پرسپولیس افزایش یافته و باید دید باشگاه قرمزپوش پایتخت با چه رقمی با کارگزار اسپانسری قرارداد خواهد بست؛ قراردادی که اگر کمتر از حد انتظار باشد، ناچار بودجه باشگاه برای تقویت تیم را کاهش می‌دهد و به این شکل توان پرسپولیس برای ادامه نتایج درخشان کمتر خواهد شد؛ هرچند که باتوجه به عملکرد ناموفق در پنجره تابستانی، همین حالا نیز کادرفنی پرسپولیس با مشکلات زیادی در فهرست خود مواجه خواهد بود.

تیمهای ایرانی در مجموع یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ به دست آوردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.