تاثیر مخرب اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی روی سلامت روان

index
ب

بر اساس نظرسنجی اخیر از تقریبا 1500 نوجوان و جوان ، اینستاگرام بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان شناخته شد . در حالی که این پلتفرمِ مبتنی بر عکس ، امتیازاتی برای ابراز وجود و ایجاد هویت شخصی نیز داشت ، با سطوح بالایی از اضطراب ، افسردگی و FOMO یا ” ترس از دست دادن” همراه بود .

از بین پنج شبکه اجتماعی که در این نظرسنجی گنجانده شده بودند ، YouTube بالاترین نمرات را برای سلامتی و آرامش خاطر دریافت کرد و تنها سایتی بود که از نمرات شرکت کنندگان نمره مثبت خالص دریافت کرد . توییتر در رتبه دوم قرار گرفت ، فیس بوک و سپس Snapchat و در نهایت اینستاگرام در رتبه های بعدی بودند .

نظرسنجی StatusOfMind# ، که توسط انجمن سلطنتی سلامت عمومی انگلستان منتشر شد ، شامل 1479 نوجوان و جوان ( 14 تا 24 ساله ) از سراسر انگلستان ، اسکاتلند ، ولز و ایرلند شمالی بود . از فوریه تا مه سال جاری ، مردم به سوالات مربوط به نحوه تأثیر شبکه های اجتماعی مختلف بر 14 موضوع مربوط به سلامت روحی و جسمی آنها پاسخ دادند .

مطمئناً شبکه های اجتماعی مزیت هایی نیز دارند . به عنوان مثال ، همه 5 پلتفرم نمرات مثبتی برای هویت شخصی ، خود بیانی ، ایجاد اجتماع و حمایت عاطفی دریافت کردند . یوتیوب همچنین برای آگاهی از تجربیات سلامتی افراد دیگر ، قابل اعتماد بودن برای دسترسی به اطلاعات بهداشتی و کاهش سطح افسردگی ، اضطراب و تنهاییِ پاسخ دهندگان نمرات بالایی کسب کرد .

اما همه این پلتفرم ها نمرات منفی نیز داشتند  – مخصوصاً برای کیفیت خواب ، قلدری یا خشونت ، نشان دادن تصویری از بدن و FOMO ( به ترس از دست دادن یا جا ماندن می گویند – fear of missing out ) و برخلاف یوتیوب ، چهار شبکه دیگر با افزایش افسردگی و اضطراب همراه بودند .

مطالعات قبلی نشان داده بود که جوانانی که بیش از دو ساعت در روز در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانند ، بیشتر در معرض ناراحتی و مشکلات روانی هستند . در گزارش StatusOfMind# آمده : ” دیدن دوستانی که به طور مداوم در تعطیلات اند یا از لحظات خود به بهترین نحو لذت می برند باعث می شود جوانان احساس کنند که در حال از دست دادن زمان هستند و به عبارتی از قافله جا مانده اند و دیگران از زندگی لذت می برند .” این احساسات می تواند نگرش “مقایسه و حسرت و ناامیدی ” را افزایش دهد .

پست های رسانه های اجتماعی همچنین می توانند انتظارات غیرواقعی و احساس عدم کفایت و عزت نفس پایین ایجاد کنند . همین نکته می تواند توضیح دهد که چرا اینستاگرام ، جایی که عکس های شخصی در مرکز توجه اند ، بدترین نمرات را برای تصویر شخص و اضطراب دریافت کرده است . همانطور که یکی از پاسخ دهندگان نظرسنجی نوشت ، ” اینستاگرام به راحتی باعث می شود دختران و زنان احساس کنند اندامشان به اندازه کافی خوب نیست زیرا مردم فیلترها را اضافه و تصاویر خود را ویرایش می کنند تا آنها ‘ کامل ‘ به نظر برسند .”

تحقیقات دیگر نشان داده است که هرچه یک جوان از شبکه های اجتماعیِ بیشتری استفاده کند ، احتمال افسردگی و اضطراب در او بیشتر می شود . محققان می گویند که تلاش سازندگان برای حرکت بین هنجارهای مختلف جامعه و شبکه های دوست محور در سیستم عامل های مختلف می تواند مقصر باشد – اگرچه همچنین ممکن است افرادی که از سلامت روانی ضعیفی برخوردار هستند در وهله اول به چندین شبکه اجتماعی متصل شوند . برای کاهش اثرات مضر رسانه های اجتماعی بر کودکان و نوجوانان ، انجمن سلطنتی از این رسانه های اجتماعی می خواهد تا تغییراتی در پلتفرمشان ایجاد کنند .

این گزارش توصیه می کند که یک هشدار با عنوان ” استفاده زیاد “ در این برنامه ها وجود داشته باشد – چیزی که حدود 71 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی هم از آن پشتیبانی می کنند .

همچنین به شرکت ها توصیه می شود راهی را برای هایلایت یا نشانه دار کردن عکس های افرادی که به صورت فیلتر دستکاری شده اند ، پیدا کرده و همچنین به کاربرانی که ممکن است از مشکلات روحی و روانی رنج ببرند کمک کرده و آنها را راهنمایی کنند . ( ویژگی ای که سال گذشته در اینستاگرام ظاهر شد و به کاربران اجازه می دهد تا پست های مشکل ساز را به صورت ناشناس پرچم و نشانه گذاری کنند . )

در این گزارش آمده است که دولت نیز می تواند به کاهش آسیب های شبکه های اجتماعی کمک کند . این برنامه آموزشی می خواهد که ” استفاده ایمن از رسانه های اجتماعی ”  را در طول آموزش در مدارس به دانش آموزان آموزش دهد .

متخصصانی که با جوانان کار می کنند باید در حوزه رسانه های دیجیتال و اجتماعی آموزش ببینند و تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان انجام دهند . بر اساس این گزارش ، انجمن سلطنتی امیدوار است جوانان بتوانند برای استفاده از شبکه های اجتماعی ” به نحوی که از سلامت و رفاه آنها محافظت و ارتقاء داده شود ” استفاده کنند.

نمرات شرکت کنندگان در نظرسنجی در مورد اینستاگرام

Natalie Seale ( نویسنده و محقق ) در مورد دلایل ترک اینستاگرام میگوید :

1.  این اپلیکیشن شما را از داشتن بهترین زندگی (واقعی) باز می دارد .

2. مقایسه کردن زندگی خود با دیگران ، شادی و آسایش را از شما میگیرد .

دلیل بی قراری و نداشتن آرامش در زندگیمان این است که ما پشت صحنه زندگی خود را با تصاویری از زندگی دیگران مقایسه می کنیم .

3. این یک اعتیاد است و برای سلامتی شما مضر .

 

اگر از کسی در خیابان بخواهید معنی اعتیاد را تعریف کند ، فکر می کنم به برخی یا همه موارد زیر اشاره می کند :

– هوس های قوی
– ناتوانی در کنترل استفاده از یک ماده خاص ، علیرغم آگاهی از مضرات آن
– وسواس و رفتار وسواسی
– پنهان کاری و انکار
– وخامت سلامتی

ما آنقدر عادت کرده ایم که در مورد اعتیاد به موادی – مانند مواد مخدر و الکل – فکر کنیم که اغلب الگوهای رفتار اعتیادآور را در جاهای دیگر مشاهده نمی کنیم .

دکتر دیوی به ما می گوید که استفاده از رسانه های اجتماعی در واقع همان نواحی مغز را به عنوان مواد مخدر اعتیادآور مانند کوکائین فعال می کند ، به این معنی که این امر نیز می تواند برای برخی افراد به یک اعتیاد اجتناب ناپذیر تبدیل شود . احساس نیاز داشتن به توجه اجتماع با استفاده از اینستاگرام و فیس بوک تقویت می شود ، که به نوبه خود به یک ” اعتیاد [که] سلامت جسمی و روانی را تهدید کرده و عملکرد کاری شما در مدرسه یا محل کار را مختل می کند ” تبدیل می شود . مشاهده گذراندن وقت دور از اینستاگرام یا هر شکل دیگری از رسانه های اجتماعی به عنوان یک عمل ایثار یا “سم زدایی” نیز نشانه این نوع تفکر اعتیاد گونه است و می تواند استرس و اضطراب بیشتری را ایجاد کند .

 

استرس رسانه های اجتماعی

مطالعه ای بر روی 1،839 دانشجو در دانشگاه لاک هاون پنسیلوانیا نشان داد که مدت زمانی که آنها در فیس بوک می گذرانند تأثیر منفی بسیار قوی و قابل توجهی بر معدل کلی آنها (GPA) داشته است . مطالعه ای دیگر در دانشگاه Regis در کلرادو استرس ناشی از رسانه های اجتماعی را با مشکلات مربوط به سلامت جسمی مانند عفونت های تنفسی مرتبط دانست . همچنین نتیجه گرفت که شبکه اجتماعی شما هر چه بزرگتر باشد – یعنی. هر چه تعداد فالوئرها بیشتر باشد ، و به تعامل بیشتری نیاز باشد – میزان استرس ناشی از آن نیز بیشتر است . این نشان می دهد که اگرچه احساس اضطراب اجتماعی ، پارانویا ، تنهایی در میان کسانی که احساس می کنند هیچ فالوور یا مخاطبی ندارند شایع است ، اما کسانی که دارای شبکه های اجتماعی بزرگ و پرمخاطب هستند به طور مساوی با سطح بالای کورتیزول ، استرس مزمن ، فرسودگی شغلی و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند .

اگر صبح که از خواب پا میشوید شبکه های اجتماعی اولین چیزی که چک میکنید و شب که میخوابید آخرین چیزی باشد که چک میکنید ، متأسفانه این نشانه دیگری از اعتیاد است  – و درست در کنار ترس از عدم دسترسی یا استفاده از آن قرار دارد . این که بتوانیم ببینیم دیگران چه کار می کنند ، می پوشند ، می گویند یا غذا می خورند یکی از مواردی است که ما بیشتر در اینستاگرام دوست داریم ، اما این به روز رسانی های مداوم ” می تواند علاقه مندی صرف به شبکه های اجتماعی را به اجباری ناسالم و استرس زا تبدیل کند . فقط بر سطح استرس تأثیر می گذارد ، اما منجر به احساس عدم کفایت و عزت نفس پایین می شود. ”

شکایت های اخیر در مورد اینستاگرام نیز نشان می دهد که چقدر می تواند برای سلامت جسمی و روحی خطرناک باشد ، زیرا در دسترس بودن مطالبی در مورد خودآزاری در این برنامه با خودکشی نوجوان انگلیسی مولی راسل ارتباط دارد .

هرچند که رشد اکانت شما ممکن است بهتان احساس قدرت بدهد ، اما در حقیقت پیگیری این شبکه و اطلاعات مضر است . مضر برای سلامتی جسمی ، ذهنی و عملکرد شما .

به علاوه تمام اینها ، شبکه های اجتماعی قاتل انگیزه شمایند .

میپرسید چطور ؟

آیا این چک لیست ، برنامه روزانه شما نیست ؟

       شما دائماً فیس بوک را باز می کنید (حتی هنگام شام خانوادگی) تا پست های جدید را بررسی کنید

        شما باید عکسهای اتفاقات شاد زندگی خود را در اینستاگرام بارگذاری کنید

        شما شب ها برای بررسی لایک های جدید بیدار می مانید

        شما دائماً منتظر لایک ها و سیو و اشتراک گذاری پست های خود هستید

        شما می خواهید مردم را تحت تأثیر قرار دهید

        شما بدون توجه صفحه اینستاگرامتان را بالا پایین میکنید 

        شما دائماً یک سری اکنت خاص اینستاگرام را بررسی می کنید

        شما خودتان را با دیگران مقایسه می کنید

 

با وجود این موارد آیا انگیزه و زمانی برای رسیدگی به خود و انجام فعالیت های مفید باقی می ماند ؟

منبع : [time]   [complex]   [qz]   [happy-neuron]   [psychalive]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.