واضح ترین تصویر از باکتری های زنده ثبت شد + عکس

واضح ترین تصویر از باکتری های زنده ثبت شد + عکس
ب

تیمی از محققان دانشگاه کالج لندن واضح‌ترین تصویر را از باکتری‌های زنده ثبت کرده‌اند که به خوبی ساختار پیچیده لایه محافظ آنها را نشان می‌دهد.

بسیاری از باکتری ها دارای یک لایه محافظ پیچیده هستند که آنها را می پوشاند. در این مطالعه، محققان انگلیسی توانستند ساختار این لایه محافظ را نشان دهند که کشتن باکتری ها در برابر داروها را دشوارتر می کند.

واضح ترین تصویر از باکتری های زنده ثبت شد + عکس
یافته‌های این تیم تحقیقاتی در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است و نشان می‌دهد که باکتری‌های گرم منفی دارای لایه‌های بیرونی محافظ هستند که مناطق قوی‌تر و ضعیف‌تری روی سطح خود دارند. چنین لایه هایی مهم هستند زیرا لایه بیرونی ضخیم باکتری از رسیدن برخی داروها و آنتی بیوتیک ها به سلول جلوگیری می کند.

محققان کشف کرده اند که غشای محافظ بیرونی باکتری ها حاوی شبکه هایی از بلوک های سازنده پروتئین است و سرشار از مولکول هایی با زنجیره های قندی (گلیکولیپیدها) است که به محکم نگه داشتن غشای خارجی کمک می کند.

واضح ترین تصویر از باکتری های زنده ثبت شد + عکس

محقق بارت هوگنبام، یکی از محققان این مطالعه، می گوید:

با مطالعه باکتری‌های زنده در مقیاس مولکولی به سلول، می‌توانیم ببینیم که چگونه پروتئین‌های غشایی شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند که کل سطح باکتری را می‌پوشاند و شکاف‌های کوچکی برای قسمت‌های غیر پروتئینی باقی می‌گذارد.

برای درک بهتر این معماری، محققان یک سوزن کوچک را به باکتری های زنده اشریشیا کلی (E. coli) وارد کردند و ساختار کلی آنها را حس کردند. از آنجایی که نوک سوزن تنها چند نانومتر عرض دارد، می توان ساختارهای مولکولی را روی سطح باکتری مشاهده کرد.

این تصاویر نشان می دهد که کل غشای خارجی این باکتری توسط منافذ کوچکی که توسط پروتئین هایی تولید می شود مسدود شده است که به مواد مغذی اجازه ورود و جلوگیری از ورود مواد دیگر را می دهد. اگرچه غشای بیرونی حاوی مقدار زیادی پروتئین شناخته شده است، اما عدم تحرک آن تعجب آور است و محققان توانستند تعداد زیادی از مناطق را ببینند که به نظر می رسید حاوی پروتئین نیستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.