تحقیق و تفحص از سازمان بورس – شرکت کاغذی را ۳۲۰۰ میلیارد تومان به مردم فروختند

۱۹۳۷۸۷۲۹۱۶۳۵۸۴۰۸۴۳
ب

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و زیر مجموعه‌های آن امروز در مجلس تصویب شد، گفت: یکی از موارد تخلف این بوده است که یک شرکت کاغذی با سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومانی ثبت و به قیمت ۳۲۰۰ میلیارد تومان به مردم فروخته شد.

غلامرضا مرحبا در مورد طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس که امروز در مجلس به تصویب رسید، گفت: این طرح امروز در صحن اصلی مجلس تصویب شد و کارهای مقدماتی آن انجام می شود و تا زمانی که تبدیل به قانون شود ظرف یکی دو هفته آینده تحقیق و تفحص از کل بازار سرمایه شامل سازمان بورس اوراق بهادار، بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا انجام خواهد شد.

وی در در پاسخ به این سوال که در مورد دستگاه های ماینر که در بورس تهران کشف شد، هم تحقیق می کنید، گفت: بحث رمزارزها به صورت جداگانه بررسی می شود، در مورد استخراج رمزارزها دنبال این هستیم که قانون گذاری کنیم که استخراج رمزارزها چگونه تبدیل به قانون شود و آن بحث جداگانه ای است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد محورهای تحقیق و تفحص از سازمان بورس گفت: بر اساس آنچه در جلسه علنی مجلس قرائت شد، یکی از موارد مهم این است که چرا شاخص بورس تهران سال گذشته از ۲ میلیون واحد هم فراتر رفت، اما بعد از آن بیش از ۳۰ درصد سقوط کرد و در این سقوط به ارزش ۷۰ میلیارد دلار سرمایه مردم آب شد.

مرحبا همچنین گفت: یکی از موارد این گونه است که یک شرکت کاغذی (صوری) با سرمایه اسمی ۲۰۰ میلیارد تومانی در بورس ثبت شد و سهام این شرکت کاغذی که حتی دفتر مرکزی هم ندارد، در بورس تهران به قیمت ۳۲۰۰ میلیارد تومان به مردم فروخته شد و دارندگان این سهام، الان کاغذی بیش در دست ندارند و دچار زیان فراوان شدند.

وی این را هم گفت: یکی دیگر از موارد برای تحقیق و تفحص این است که بر اساس چه پشتوانه کارشناسی سال گذشته رئیس جمهور وقت از مردم دعوت کرد و میلیون ها نفر به بورس آمدند و بعد از آن سرمایه های آنها از بین رفت.

به گفته این نماینده مجلس گزارش های مالی بورس، گردش مالی، میزان مالیات، حق کارگزاری ها به چه میزان است و درآمدهای حاصل از معاملات سال گذشته در کجا سرمایه گذاری شده، همچنین شرکت های حقوقی بزرگ سال گذشته چقدر درآمد کسب کردند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: یکی دیگر از محورهای تحقیق و تفحص این است که برخی شرکت های حقوقی بزرگ سال گذشته بر اساس اطلاعات نهانی قبل از ریزش بازار از بازار خارج شدند و سود کلانی به جیب زدند و می خواهیم بدانیم این اطلاعات چگونه به آنها رسیده است.

وی در مورد زیان ۳۰ درصدی خریداران پالایش یکم از دولت گفت: موارد متعددی در تحقیق و تفحص بررسی می شود که فعلا برخی از مصادیق را اعلام کرده ایم.

به گفته مرحبا اعضای هیات تحقیق و تفحص از سازمان بورس ۱۷ نفرند که بعد از نهایی شدن این طرح کارشان را شروع می کنند.

منبع : خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.