مردان باید از طریق این ۵ راه سلامت بدنشان را کنترل کنند

Stay-Healthy-After-50-Step-16
ب

متخصصان می گویند همه مردان باید همیشه سلامت خود را از طریق این ۵ روش زیر نظر داشته باشند تا حتی در صورت ابتلا به این بیماری، روند درمان به موقع شروع شود.

به خاطر داشته باشید که تقریباً همه بیماری های جدی دارای علائم و نشانه های اولیه هستند و آگاهی از این علائم همراه با نظارت مداوم بدن می تواند به شما کمک کند حتی اگر این بیماری ها را دارید، روند درمان را به موقع شروع کنید. به گفته متخصصان، این تشخیص به موقع می تواند سرنوشت روند درمان شما را تغییر دهد و به تیم مسئول درمان شما برتری قابل توجهی نسبت به بیماری بدهد.

فراموش نکنید که انجام هر ۵ روش چند دقیقه بیشتر از شما وقت نمی گیرد، اما اگر همه مردان همین چند دقیقه را صرف کنند، هزینه های درمان، مرگ و میر و سایر آسیب های بیماری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

۱. به دنبال توده ها و غده ها باشید

به همه مردان توصیه می شود حداقل ماهی یک بار در تمام سطح بیرونی بدن خود به دنبال توده ها و غده هایی باشند که قبلاً ندیده اند. همین متخصصان البته تاکید می کنند که این جست و جو باید در نواحی مانند بیضه و سینه با دقت بیشتری انجام شود (برخلاف تصور رایج، مردان نیز به سرطان سینه مبتلا می شوند).

توجه داشته باشید که برای مثال در بریتانیا، طبق NHS، سالانه حدود ۳۵۰ مرد به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و تعداد بیماران مرد مبتلا به سرطان بیضه در بریتانیا حدود ۲۳۰۰ نفر در سال است.

اولین علائم سرطان بیضه در مردان معمولاً زمانی ظاهر می شود که یک توده یا غده روی بیضه ظاهر شود. به خاطر داشته باشید که این توده یا غده می تواند در لمس احساس بی درد و بی درد را در شما ایجاد کند و به طور کلی به هرگونه تغییر در شکل و شکل بیضه ها حساس هستید.

۲. ضربان قلب را کنترل کنید

انواع مختلف بیماری های قلبی همواره یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان بوده است و به عنوان مثال در انگلستان سالانه حدود ۱۲۰۰۰۰ مرد جان خود را از دست می دهند.

یکی از علائم هشدار دهنده اولیه این نوع بیماری، تعداد غیرعادی ضربان قلب در دقیقه است. به طور کلی، تعداد طبیعی ضربان در دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ است و به خاطر داشته باشید که هر چه بدن شما تناسب بیشتری داشته باشد، ضربان قلب شما در دقیقه کاهش می یابد. به عنوان مثال، برای ورزشکاران حرفه ای، ۴۰ تا ۶۰ ضربه در دقیقه یا کمتر معمول است.

اما اگر ضربان قلب شما دائماً بیش از ۱۲۰ یا کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه است، حتماً با یک متخصص مشورت کنید تا تشخیص دهند که آیا این تعداد ضربان طبیعی است یا خیر.

نکته دیگر در اندازه گیری ضربان قلب این است که به فاصله بین دو ضربان توجه کنید تا مطمئن شوید ضربان قلب شما منظم است و بین دو ضربان ضربان قلب ناقص و نیمه نداشته باشید.

۳. به هرگونه تغییر در ادرار خود حساس باشید

البته بهتر است در ابتدا بگوییم که بسیاری از تغییرات مانند تعداد دفعات ادرار یا رنگ ادرار شایع است و ممکن است به دلیل تغییر رژیم غذایی یا تغییر دارو باشد. در عین حال، به گفته متخصصان، تغییرات ناگهانی در تکرر ادرار در روز (کم یا زیاد) می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

افزایش تکرر ادرار در روز یا مشکل در دفع مدفوع می تواند نشان دهنده سرطان پروستات باشد. سرطان پروستات یکی از جدی ترین تهدیدها برای سلامت مردان در جهان است و به عنوان مثال در بریتانیا سالانه ۵۰۰۰۰ مرد به این بیماری مبتلا می شوند. توجه داشته باشید که بزرگ شدن غده پروستات به مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می کند) فشار وارد می کند و این فشار می تواند روند ادرار را دشوار کند یا باعث شود شما همیشه نیاز به ادرار کردن داشته باشید.

آگاهی از وقوع هر یک از این تغییرات در نهایت می‌تواند منجر به شناسایی سریع‌تر تهدیدات جدی سلامتی شود و این تشخیص سریع بیماری‌ها، به گفته کارشناسان، تأثیر مثبت قابل توجهی در ساده‌سازی روند درمان دارد.

۴. بهداشت دهان و دندان را بررسی کنید

طیف گسترده ای از بیماری ها و تهدیدهای جدی برای سلامت مردان با شروع علائم در دهان شروع می شود، از جمله سرطان حنجره، سرطان دهان و بیماری لثه.

مردان می توانند با استفاده از یک انگشت تمام سطح لثه خود را لمس کنند تا هر نوع غده، برآمدگی یا ناحیه سفت را پیدا کنند و سپس روند بهبودی همه این غدد و زائده ها را زیر نظر بگیرند. زیرا اگر هر یک از این رشدها در مدت زمانی که انتظار دارید بهبود نیافت، حتماً برای بررسی بیشتر با یک متخصص مشورت کنید.

سایر موضوعاتی که به مردان توصیه می شود در ناحیه دهان در نظر داشته باشند عبارتند از: زخم هایی که در زمان مورد انتظار بهبود نمی یابند، لق شدن دندان ها، هر قسمتی از لثه که سفید یا قرمز است (متفاوت از رنگ لثه معمولی) و ناگهانی. تغییر در گفتار و بی حسی در هر قسمت از دهان.

علاوه بر همه اینها، در صورت مشاهده هر نوع پوسیدگی یا خونریزی در لثه، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و به یاد داشته باشید که گوش دادن به یک مراجعه ساده به متخصص ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

۵. مراقب خال ها و زائده های پوستی جدید باشید

همه ما به طور طبیعی لکه ها، کک و مک ها و زائده های مختلفی روی پوست خود داریم و در حالی که همه اینها می توانند رایج و بی ضرر باشند، تغییر در هر یک از آنها می تواند نشانه ای از یک تهدید جدی باشد.

اگر هر یک از خال های شما به طور قابل توجهی بزرگتر یا تیره تر شود یا به طور ناگهانی تغییر شکل دهد، ممکن است نشانه ای از ملانوم باشد. همچنین، اگر هر یک از زائده های پوست شما شروع به خارش، خونریزی یا سفت شدن کرد، حتما با یک متخصص پوست صحبت کنید.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که اگر هر یک از زائده های پوستی شما (خال، زگیل، جوش و …) دچار چنین تغییراتی شد، حتما با متخصص مشورت کنید: عدم تقارن، تغییرات مرزی، تغییر رنگ، تغییر قطر و تغییر قد. .

به یاد داشته باشید که برای مثال در بریتانیا، مردان بیشتر از زنان به سرطان پوست مبتلا می شوند و در بریتانیا، سالانه ۱۵۷۰۰۰ مورد جدید سرطان پوست در میان مردان گزارش می شود.

برگرفته از برترین ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.