عجیب ترین بیماری های سندروم را بشناسید! + عکس

images
ب

در این مقاله به بررسی اسامی برخی از بیماری های بسیار نادر و البته عجیب و باورنکردنی می پردازیم و در مورد هر یک از این بیماری ها و اختلالات روانی اطلاعاتی به دست می آوریم.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

افراد مبتلا به این سندرم عموماً چیزها را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هستند می بینند و این می تواند منجر به سردرگمی، اضطراب و درد شود.

به دلیل این تاثیر عجیب، نام این سندرم از رمان آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارول انتخاب شده است (احتمالا یکی از فیلم های اقتباسی از این رمان را دیده اید) زیرا شخصیت اصلی این رمان، آلیس، بسیار در قسمت های مختلف است. از داستان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ شد، و در نتیجه، تصور می‌شد که اجسام دوردست، مانند آنهایی که به این سندروم مبتلا هستند، بسیار بزرگتر یا کوچکتر از اندازه واقعی هستند.

لیکانتروپی بالینی یا من می توانم حیوان شوم

لیکانتروپی بالینی یا من می توانم حیوان شوم

این سندروم که به گفته روانپزشکان نیز بسیار نادر است، فرد مبتلا را به این باور می رساند که یا از نظر جسمی می تواند به حیوان تبدیل شود یا اینکه قبلاً حیوان شده است.

افرادی که این شرایط را دارند دقیقاً مانند یک حیوان رفتار می کنند و علاوه بر تقلید از رفتار حیوانی که فکر می کنند تبدیل شده اند، عموماً به مکان هایی می روند که انتظار می رود حیوانات در آنجا بیشتر دیده شوند، مانند پارک ها یا جنگل ها.

سندرم دست بیگانه

این سندرم باعث می شود که افراد به طور ناگهانی احساس کنند که کنترلی بر یک دست یا قسمت دیگر بدن خود ندارند، گویی با وجود سلامت کامل جسمانی آن عضو، فرد آن عضو و در نتیجه فرد به سمت آن را از دست داده است. بدن او احساس بیگانگی می کند.

بسیاری از افرادی که با این سندرم دست و پنجه نرم می کنند، پس از مشورت با پزشک متخصص ابراز می کنند که به نظر می رسد یک دست یا قسمتی از بدن آنها اراده خاص خود را دارد و مانند سایر اندام ها از مغز دستور نمی گیرد. اکثر افراد مبتلا به این سندرم در گذشته، آنها به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و همچنین ممکن است در نتیجه جراحی بر روی مغز فرد به سندرم دست بیگانه مبتلا شوند.

آپوتمنوفیلی یا من دیگر این عضو را نمی خواهم

آپوتمنوفیلی بیماری افرادی است که به طور ناگهانی میل شدید به قطع عضو پیدا می کنند. چنین افرادی اضطراب و رنج زیادی را متحمل می شوند.

برخی معتقدند که این بیماری با آسیب به سمت راست لوب مغز همراه است، با این حال، کارشناسان هنوز نتوانسته اند علت اصلی آپوتنوفیلی را کشف کنند.

بوئنتروپ یا من یک گاو هستم

افراد مبتلا به بوئنتروپی معتقدند که آنها گاو هستند و سپس مانند گاو رفتار می کنند و یا علف می خورند. .

محققان پزشکی بر این باورند که وضعیت این افراد ممکن است با یک رویا تحریک شود. با این حال، تعدادی از افراد مبتلا به این بیماری در نتیجه تجربه هیپنوتیزم درمانی به این بیماری مبتلا شده اند.

توهم کاپگراس

این یکی نیز مانند همه بیماری های روانی جدی، درد و سردرگمی زیادی را برای فرد مبتلا به همراه دارد. افراد مبتلا به این توهم بر این باورند که عزیزان و اقوامشان جای خود را به افراد دیگری داده اند و مثلاً فرد فکر می کند که همسرش کلاهبردار است و فقط نقش همسر واقعی خود را بازی می کند.

این بیماری نیز بسیار نادر است و افراد بسیار کمی این شرایط سخت را تجربه می کنند. به نظر می رسد شیوع بیماری در هنگام آسیب مغزی تشدید می شود و افراد مبتلا به زوال عقل، اسکیزوفرنی و صرع بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

اختلال هویت

این عارضه که گاهی به عنوان اختلال چند شخصیتی نیز شناخته می شود، اختلالی است که در آن فرد بین دو یا چند شخصیت مختلف گیر می کند و بسته به شرایط و زمان به افراد مختلف با رفتارهای متفاوت تبدیل می شود.

به دلیل سختی تجربه چنین شرایطی و البته احتمال بروز رفتارهای غیرقابل پیش بینی، افراد مبتلا به این اختلال یا در کلینیک های روانپزشکی و یا تحت نظر دائم پزشک نگهداری می شوند.

سندرم استاندال

خوشبختانه این سندرم علاوه بر نادر بودن، یک سندرم موقتی است و افراد مبتلا فقط برای مدت کوتاهی آن را تجربه می کنند.

افراد مبتلا به این سندرم پس از مواجه شدن با یک اثر هنری، دچار افزایش شدید ضربان قلب، دچار اضطراب و سردرگمی می شوند.

سندرم Klüver-Bucy

این سندرم باعث میل به خوردن و بلعیدن اشیاء غیر معمول در افراد مبتلا می شود.

به طور کلی تشخیص این سندرم برای پزشکان بسیار دشوار است و برخی معتقدند علاوه بر ارتباط احتمالی این سندرم با از دست دادن حافظه، افرادی که در تصادف به یکی از لوب های مغز خود آسیب جدی وارد شده، نیز ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.