هزینه خورد و خوراک با ساده‌ترین مواد غذایی چقدر تمام می شود؟

index
ب

هزینه خورد و خوراک با ساده‌ترین مواد غذایی مثل نان و پنیر، تخم مرغ آب پز و… در ‌ماه برای یک خانواده ۴ نفره چقدر تمام می شود؟

روزنامه خراسان: یکی از مشکلات این روزهای مردم تقسیم بندی حقوقی است که می گیرند. علت سختی آن هم این است که این روزها حداقل خرج از درآمد و به اصطلاح دخل مردم بیشتر شده است و هر طور هم صرفه جویی و قناعت کنی حتی اگر مستاجر هم نباشی قادر به سیر کردن خود و خانواده تان نیستی.

خورد و خوراک یک ماهه چقدر از درآمد ما را به خود اختصاص می دهد یادتان باشد که تامین مایحتاج زندگی از جمله خورد و خوراک از نیازهای اولیه هر انسان است که این روزها حتی برای کسانی که کار دارند هم به دغدغه تبدیل شده است و متاسفانه در کنار کرونا مردم را آزرده تر می کند. در این گزارش می‌خواهیم ببینیم یک خانواده چهار نفره در یک ماه چه ‌میزان باید برای سفره خود هزینه کند و این‌که آیا رقم نهایی با درآمد سرپرست خانوار هماهنگی دارد یا خیر؟ در خور ذکر است در این گزارش، میزان مصرف کمترین رقم ممکن دیده شده، یعنی در حد بخور، نمیر.

هر روز ۳ وعده تخم مرغ آب پز

ماهی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

فرض محال را درنظر می‌گیریم. کسی نمی‌تواند هر روز و هر شب یک نوع غذا بخورد. ذائقه حتما از یک جایی چنین غذایی را (حتی اگر بهترین غذای جهان باشد) پس می‌زند. علاوه براین نیاز بدن به موادغذایی متنوع را باید درنظر گرفت و این که نرسیدن مواد غذایی گوناگون به بدن حتما باعث آسیب‌های جسمی می‌شود. با این همه فرض محال را درنظر می‌گیریم، به این ترتیب که خانواده هر روز و هر شب فقط و فقط نان و تخم مرغ آب پز بخورند.

اگر هر کدام از اعضای خانواده هر وعده تنها دو تخم مرغ بخورد باید ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فقط پول تخم مرغ بدهند. در ضمن حواس مان بوده و قیمت تخم مرغ را بر اساس قیمت مصوب حساب کرده ایم. قیمت هر نان هم بعد از اعلام نرخ جدید به‌طور میانگین دو هزار و ۵۰۰ تومان است. اگر هر وعده تنها دو نان مصرف شود ماهی ۱۸۰ نان باید خریده شود که می شود ماهی ۴۵۰ هزار تومان. البته قیمت آب و گاز مصرف شده برای پخت و پز را هم محاسبه نکرده ایم.

هر روز ۳ وعده پنیر

ماهی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

اگر یک ماه بی خیال گوشت، برنج، حبوبات و اقلام خوراکی دیگر شوید و بخواهید به همراه خانواده فقط ارزان ترین پنیر موجود در بازار را با نان میل کنید هم با رقم عجیب ماهانه بیش از دو میلیون تومان روبه رو می شوید.

اگر هر نفر هر وعده تنها ۱۰۰ گرم پنیر میل کند هر وعده یک بسته پنیر ۴۰۰ گرمی استفاده می شود که هم اکنون بر اساس قیمت های اعلامی وزارت کشاورزی ۲۰ هزار تومان قیمت دارد. این یعنی روزانه ۶۰ هزار تومان و ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فقط باید به پنیر پول بدهید. خب قیمت نان را هم به این مبلغ اضافه کنید و اگر بازهم با ۱۰۰ گرم پنیر و نصف نان در هر وعده بتوانید خود را سیر کنید باید در مجموع ماهی دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان هزینه کنید.

هر روز ۳ وعده کنسرو تن ماهی

ماهی ۵ میلیون تومان

تا همین چند سال پیش کنسرو ماهی یکی از غذاهای کارگری و دانشجویی به حساب می آمد که هم به نسبت ارزان بود و هم در دسترس قرار داشت و با یک جوشاندن در آب، غذا آماده خوردن بود اما با توجه به قیمت های جدید دیگر کنسرو ماهی هم نمی شود خرید و خوردن دو وعده کنسرو ماهی از حداقل حقوق یک کارگر هم پیشی گرفته است. وزن کنسروهای ماهی ۱۸۰ گرم است و اگر شما بتوانید خودتان را در هر وعده با ۹۰ گرم آن سیر کنید،

باید برای یک خانواده چهار نفره هر وعده دو کنسرو ماهی تهیه کرد. اگر قیمت هر کنسرو را ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم روزانه باید ۱۵۰ هزار تومان برای خوردن کنسرو ماهی هزینه کرد که ماهانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می شود. پول نان را هم اضافه کنید تا ببینید خوردن کنسرو هم پنج میلیون تومان برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه یک ماه غذای ساده چند؟

حالا اگر تصور کنیم که یک خانواده چهار نفره یک روز در میان نان و پنیر و خیار و گوجه یا نیمرو به همراه چای را برای صبحانه انتخاب کرده باشند، برای ناهار به ترتیب روزهای هفته غذاهای ساده‌ای مانند عدسی، املت، کوکو سیب‌زمینی، ‌آش رشته، کشک و بادمجان، کوکو سبزی و یک وعده برنج ساده مانند دم‌پختک هم میل کنند و برای شام نیز به صورت چرخشی نان و پنیر، ماست و خیار و نان یا نیمرو یا املت مصرف کنند (و این برنامه هر هفته تکرار شود) باید هر هفته چیزی حدود ۶۵۰ هزار تومان هزینه کنند که هزینه ماهانه آن به همراه میوه حدود سه میلیون تومان می شود.

برای تامین این حجم از موادغذایی برای مصرف یک هفته یک خانوده چهار نفره براساس دستور طبخ هر غذا و میزان مصرف متعادل و متوسط هر نفر به حداقل موارد زیر نیاز است؛ حدود سه بسته ۴۰۰ گرمی پنیر، دست‌کم ۲ کیلوگرم گوجه فرنگی، ۲ کیلوگرم خیار، یک شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ، یک کیلوگرم بادمجان، نیم کیلوگرم سیب‌زمینی، یک کیلوگرم عدس و نیم‌کیلو گرم از هر نوع حبوبات (لوبیا چیتی و لوبیا سفید، نخود و باقلا) ۲ کیلوگرم سبزی خردشده برای‌ آش و کوکو، یک بسته کشک کوچک، ۱.۵ لیتر روغن، دست‌کم ۱۶عدد نان سنگک (یا معادل همین تعداد از نان‌های دیگر)، نیم‌ کیلوگرم برنج، چای ۲۵۰ گرم، قند نیم کیلوگرم، رشته آش یک بسته، ماست یک سطل و… . با در نظر گرفتن قیمت‌های روز برای همین منوی ساده شما باید هر هفته حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه کنید که می شود حدود ماهی سه میلیون تومان که باید در کنار آن هزینه یک وعده میوه را هم به آن افزود که حداقل ماهانه ۵۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

غصه کارگران

همان طور که می دانید، بیشتر افراد جامعه از گرفتن حداقل حقوق هم محروم هستند اما اگر تصور کنیم حداقل حقوق را هم بگیرند که برای یک کارگر با دو فرزند سه میلیون و ۹۷۷ هزار تومان است، باید همان ابتدای ماه سه تا ۳.۵ میلیون آن را برای سیر کردن شکم کنار بگذارند در حالی که هزینه هایی مثل اجاره خانه، قبوض آب، برق، گاز و تلفن و تردد در شهر را هم باید به آن اضافه کرد. این موضوع نشان می دهد مسئولان باید برای بهبود سفره مردم تلاش بیشتری داشته باشند تا مردم از نگرانی برای نیازهای اولیه خود رها شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.