پیش‌بینی عجیب یک نماینده: نارضایتی‌ در راه است

index
ب

فارس با حجت الاسلام سید کاظم موسوی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم اردبیل گفتگو کرده.

در خصوص بورس که جزو دغدغه های امروز مردم است باید چه اقداماتی صورت بگیرد و دولت در کمیسیون اقتصادی چه قدم هایی را در این زمینه بر داشته است؟

موسوی: استحضار داشته باشید که تقریباً دو سوم جمعیت کشور یعنی ۵۵ میلیون نفر از ۸۵ میلیون نفر جمعیت ایران در سازمان بورس سرمایه گذاری کردند و سهام دارند. دولت باید برای این افراد فکری اساسی کند و زیرساخت های آن را فراهم کند. در دولت گذشته آقای روحانی وعده دادند که بورس محل خوبی برای سرمایه گذاری است و اگر به دنبال جانمایی برای سرمایه هایتان هستید، بورس خوب است و بنده تعهد می دهم: اما دیدیم بعد از مدتی شاخص‌ها دچار افت شد و دلهره و تزلزلی در دل مردم و اذهان و افکار عمومی جامعه ایجاد کرد و در نتیجه یک عده متضرر شدند و عده‌ای هم سهام خود را به ثمن بخس فروختند.

گروه هایی متضرر شدند که از دهک های پائین جامعه بودند. با ۵۰۰ میلیون الی ۱ میلیارد وارد بورس شدند. در بورس، شرکتی مثل فولاد مبارکه ضرر نمی‌کند چرا که حداقل ترنور مالی آن ۲۰ الی ۳۰ هزار میلیارد تومان است. وقتی به بورس لنگر انداخته، ضرر آن هم مهم نیست و سود آن هم بی نهایت است.

فردی می‌گفت که ۴ نفره حدود یک میلیارد وارد بورس کردیم و خرید سهام انجام دادیم و سرمایه گذاری کردیم و بعد از افت شاخص‌ها، با هم درگیر شدیم و اکنون در حال رفت و آمد به دادگاه هستیم. این مسائل اختلافاتی را در بین آحاد جامعه و خانواده ها و فامیل ایجاد کرده است و این به صلاح دولت و کشور نیست.

کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه‌های قابل توجهی را جهت تنظیم و جبران ضرر سهام‌گذاران بورس از جمله «اوراق تبعی» پیشنهاد و مصوب کرده است تا بخشی از ضررهای سهام‌گذران را جبران کند.

نتیجتاً باید قبول کنیم آنهایی که متضرر شدند، مردم هستند و جبران مافات را باید برای مردم داشته باشیم. اگر دولت اقدامی صورت ندهد حتماً نارضایتی‌هایی از سوی مردم شاهد خواهیم بود. اخیرا شهرداری تهران یکی از ساختمان‌های سازمان بورس را پلمپ کرد که این زنگ خطری است برای وزارت اقتصاد و دارایی و متولیان بورس که به خود بیایند و به سهام گذاران کشور پاسخگو باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.