کمبود ویتامین های بدن را از روی صورت بشناسید

images
ب

کمبود هر نوع ویتامین در بدن می تواند به بدن آسیب برساند و انجام فعالیت های مختلف را برای فرد مشکل کند. با توجه به اینکه مصرف ویتامین ها برای رشد و سلامت بدن ضروری است، کمبود هر نوع ویتامین ممکن است با علائم همراه باشد و تغییرات خاصی در بدن از جمله صورت ایجاد کند.

مجله تایمز آو ایندیا در مورد علائم کمبود انواع خاصی از ویتامین ها و مواد معدنی در صورت گزارش کرده است:

آکنه و خشکی پوست: آکنه و خشکی پوست می تواند نتیجه تغییرات هورمونی یا در نتیجه تجمع عفونت و میکروب باشد. اما کمبود برخی ویتامین ها در بدن با تغییراتی در پوست همراه خواهد بود. کمبود ویتامین های A و E می تواند منجر به آکنه روی صورت شود و همچنین سطوح پایین ویتامین B12 می تواند باعث رنگ پریدگی پوست شود.

تورم و پف چشم: آلرژی ممکن است باعث تورم چشم شود، اما اگر این علامت به طور مرتب دیده شود، ممکن است نشانه ای از سطح پایین ید در بدن باشد. مطالعات نشان داده اند که کمبود ید با بیماری تیروئید مرتبط است، که اغلب می تواند منجر به خستگی، افزایش وزن غیرقابل توضیح و پف چشم شود.

خونریزی لثه: کمبود ویتامین C می تواند آسیب های زیادی به بدن و سلامتی وارد کند. یکی از نشانه های کمبود این ویتامین خونریزی لثه است. علائم دیگر ممکن است شامل کبودی غیر قابل توضیح، خونریزی و درد مفاصل و عضلات باشد.

تغییر رنگ لب: تغییر رنگ و تغییر رنگ لب می تواند نشانه بسیاری از بیماری های زمینه ای باشد. با این حال، اغلب یکی از شایع ترین علائم کم خونی است. وضعیتی که نشان دهنده سطح پایین گلبول های قرمز خون است. سطوح پایین آهن در خون با کاهش تعداد گلبول های قرمز همراه است و حمل اکسیژن به بافت های بدن را دشوار می کند. از این رو می تواند منجر به تغییر رنگ پوست و لب ها شود.

آسیب و خشکی مو: موهای آسیب دیده و خشک نیز ممکن است نشانه کمبود بیوتین یا ویتامین B7 باشد. بیوتین یکی از مواد مغذی است که به تغذیه مو کمک می کند، بنابراین سطوح پایین این ماده منجر به شوره سر و خشکی مو می شود. علاوه بر این، شکنندگی ناخن ها و نازک شدن موها از دیگر نشانه های کمبود این ویتامین است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.