آرمان عبدالعالی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس
ب

آرمان عبدالعلی کیست و ماجرای جسد غزاله شکور

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس

غزاله شکور دختر ۱۹ ساله ای بود که احتمالاً در سال ۱۳۹۲ هجری شمسی توسط دوست پسرش آرمان عبدالعلی کشته شد و جسدش هرگز پیدا نشد. آرمان عبدالعاملی در زمان جنایت کمتر از ۱۸ سال سن داشته است. رسیدگی طولانی به قتل غزاله شکور در نتیجه ناپدید شدن جسد و همچنین صدور چندین حکم اعدام و ابطال در لحظه آخر، این پرونده را به یکی از پیچیده ترین پرونده های جنایی تبدیل کرد.

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس

شرح واقعه آرمان عبدالعلی و غزاله شکور

غزاله شکور دختر ۱۹ ساله‌ای بود که در تاریخ ۱۲ بهمن سال ۱۳۹۲ از خانه خارج شد و پس از آن ناپدید گردید و هرگز اثری از او یافت نشد، پس از گزارش مفقودی توسط خانواده شکور، تحقیقات پلیس نشان داد که غزاله به قصد دیدار با آرمان عبدالعالی، دوست‌پسر خود از خانه خارج شده و پس از آن ناپدید شده‌است. عبدالعالی در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرد که غزاله بابت مهاجرت تصمیم داشته تا رابطه خود با او را خاتمه دهد و در نتیجه این تصمیم بین آنها درگیری روی می‌دهد و که در پی آن به سر غزاله ضربه وارد شده و از هوش می‌رود، عبدالعالی در بازجویی‌های نخستین معترف می‌شود که پس از هل دادن غزاله سر دختر دچار ضربه می‌شود، اینجاست که آرمان چندین بار با میله فلزی به سر غزاله می‌زند و پس از آن جسدش را در کیسه پلاستیکی پیچیده و به سطل زباله می‌اندازد، اما بعداً این اعترافات را پس گرفت و وارد آمدن ضربه به سر غزاله را ناشی از سر خوردن او در راه‌پله دانست و مدعی شد که از ترس بدنش را معدوم کرده.

در سال ۱۴۰۰ به نقل از وکیل عبدالعلی و رئیس مرکز حل اختلاف گزارش شد که پرونده تمام شده و حکم نهایی دادگاه قصاص است که اجرای آن بستگی به تصمیم خانواده مقتول است.

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس
رای دادگاه آرمان عبدالعلی

در جریان محاکمه، عبدالعلی حداقل دو بار در سال های ۹۸ و ۹۹ به اعدام محکوم شد که هر بار حکم قصاص به تعویق افتاد. خانواده شکور به او مهلتی یک‌ماهه دادند تا به محل رهاسازی بدن غزاله اعتراف کند، اما در همین حال وکیل عبدالعالی با توسل به این که حساب کاربری فیسبوک غزاله دوباره بازگشایی شده بود و همین‌طور خانواده‌اش برای او از دانشگاه مرخصی تحصیلی گرفته بودند مدعی بی گناهی موکلش شد و درخواست اعاده دادرسی را مطرح کرد.

عبدالعلی نیز در اثر صدور حکم اعدام طی سالیان متمادی بارها به سلول انفرادی منتقل شد. در سال ۱۴۰۰، عبدالعلی تنها در سه هفته چهار بار متوقف شد تا حکم اعدام خود را در سلول انفرادی اجرا کند. قرار بود حکم او در ۱۲ اکتبر اجرا شود، اما به ۱۵ اکتبر موکول شد. اعدام لغو شد. به گفته خرمشاهی، یکی از وکلای عبدالعلی، حکم اعدام موکلش در ۲۵ مهرماه به دلایل علنی (توقف همه اعدام ها در آن زمان) به حالت تعلیق درآمد. به سلول انفرادی منتقل شد.

علت تاخیر در اجرای حکم قصاص

مادر غزاله در پاسخ به ماجرای آن روز، بی اختیار شروع به گریه کرد: «این به تعویق افتادن‌ها قلبم را از جا می‌کند. اگر قلبم در حالت عادی صد ضربه به قفسه سینه‌ام وارد می‌کند، در زمان خبر تعویق در اجرای حکم دویست، سیصد ضربه. بعد از خبر منتفی شدن اجرای حکم ساعت‌ها طول می‌کشد تا قلبم از تکاپو بیفتد. اجرای حکم قصاص کاملا حق ماست و ما نمی‌دانیم چرا این اجرای حکم ۵ بار به تعویق افتاده است. دقیقا بار چهارم که دو ساعت به حرکت ما به سمت زندان مانده بود با ما تماس گرفتند و گفتند؛ اجرای حکم به خاطر هفته وحدت یکی، دو هفته به تعویق می‌افتد. نمی‌دانم چرا ساعت ۱۱ شب یادشان افتاد هفته وحدت است.»

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس

وی گریه اش را خورد تا بتواند حرف بزند: «من مطمئنم اگر غزاله هم زنده بود، می‌خواست به حقش برسد.» دوباره بغضش می‌ترکد ولی ادامه می‌دهد: «از دادستان پرونده طبق معمول قبل پرسیدیم؛ علت این تعویق برای بار پنجم چیست، اما باز چیزی نگفتند و باز اعلام کردند یکی، دو هفته منتظر بمانید. من متوجه نمی‌شوم این همه جوان قتل کردند چطور حکم‌شان اجرا شد، اما آرمان را حتی برای اجرای حکم قصاص تا پای چوبه دار نمی‌برند. شاید باور نکنید ما اول دل‌مان می‌خواست به بخشش فکر کنیم، اما با این تعویق‌ها و رفتار خود آرمان و خانواده‌اش از این فکر منصرف شدیم.»

آرمان عبدالعلی کیست و غزاله شکور چگونه به قتل رسید+ عکس

او ناگهان به دو سال قبل برمی گردد: «اگر چنین کاری انجام می دادم، مطمئناً با دیدن خانواده مقتول یک عذرخواهی ساده می کردم. باور کنید سال ۱۳۷۷ که در دادسرا نشسته بودیم، آرمان از داخل دادگاه گذشت. دو سه بار جلوی ما با دستبند، اما حتی یک سلام ساده هم نگفت: «خب ببینید، دیدن این صحنه ها بیشتر دل ما را برای رسیدن به حقمان تکان داد».

وی در خصوص اجرای حکم می گوید: «ما دیگر دلی نداریم که بگویم با اجرای حکم قصاص آرام می‌شویم یا نه. حداقل این است که با اجرای حکم قصاص به حق‌مان می‌رسیم. من حدود یک‌سال بعد از به قتل رسیدن دخترم با خانواده‌ای که چنین حادثه‌ای را تجربه کرده بودند و قاتل فرزندشان اعدام شده بود صحبت کردم. مادر مقتول می‌گفت؛ وقتی قاتل فرزندم قصاص شد دلم آرام گرفت. خانواده آرمان نگران جان فرزندشان هستند طبیعی است، اما خب ما چه بگوییم که فرزندمان نابود شد و حتی جسدش هم پیدا نشده است.»

سرانجام :

آرمان عبدالعالی اعدام شد

دیدگاه ها

  • الی آذر 5, 1400 :: 11:36 ق.ظ

    حیف شدن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.