ویروس کرونا امیکرون آفریقای جنوبی چیست؟

ویروس کرونا امیکرون آفریقای جنوبی چیست؟

همه چیز درباره ویروس امیکرون آفریقای جنوبی : سویه جدیدی از ویروس کرونا که با نام علمی B.1.1.529 شناخته می شود، اخیراً در آفریقای جنوبی کشف و توسط سازمان جهانی بهداشت با نام «امیکرون» معرفی شده است. اولین موارد از بیماری کرونا در ۱۱ نوامبر در بوتسوانا شناسایی شد.

هنوز مشخص نیست واکسن های کرونا ساخته شده تا چه حد می توانند در برابر امیکرون ایستادگی کند. تحقیقات برای یافتن پاسخ این سوال در حال انجام است، اما آنچه تاکنون می دانیم نشان می دهد که برخی از این جهش ها احتمالاً می توانند واکسن ها را دور بزنند.

تولیو دی اولیویرا، پژوهشگر آفریقای جنوبی توضیح می دهد که گیرنده ACE2 دارای ۱۰ جهش در سویه ویروس کرونا امیکرون است، در حالی که سویه بتا دارای ۳ جهش و سویه دلتا دارای ۲ جهش است. گیرنده ACE2 پروتئینی است که وارد بدن می شود تا سلول های بدن را با ویروس کرونا آلوده کند. اولیویرا می‌گوید گونه‌های کرونا امیکرون دارای مجموعه‌ای از جهش‌های بسیار عجیب هستند که بیش از ۳۰ جهش تنها در پروتئین اسپایک وجود دارد.

به گفته ریچارد لسلز، متخصص بیماری های عفونی، آمیکرون شباهت هایی به گونه های لامبدا و بتا دارد که ذاتاً قادر به فرار از سیستم ایمنی بودند. با این حساب، جهش جدید کرونا ویروس را مسری‌تر از قبل می‌کند و احتمالاً اثربخشی واکسن‌ها را کاهش می‌دهد.

با این حال، پزشکان و کارشناسان مکزیکی به مردم توصیه کرده اند که از گونه آمیکرون نترسند و اجازه دهند تحقیقات بیشتری در مورد این جهش انجام شود. در عین حال از همه شهروندان درخواست می شود به استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی، شستن دست ها و ادامه واکسیناسیون ادامه دهند.

ویروس کرونا آمیکرون عمدتا در جوانان یافت می شود. به آفریقای جنوبی، هنگ کنگ، چین و بلژیک رسیده است. کشورهایی مانند آلمان که پیش از این با موج چهارم کووید-۱۹ مواجه بود، برای جلوگیری از ورود آمیکرون به این کشور، ورود مسافران آفریقای جنوبی را به طور فزاینده ای مسدود می کنند.

کمیسیون اروپا نیز بسته شدن مرزهای هوایی آفریقای جنوبی را در پی شیوع B.1.1.529 پیشنهاد کرده است. علاوه بر این، سازمان بهداشت جهانی آمیکرون را به عنوان گونه‌ای نگران‌کننده توصیف می‌کند، به این معنی که جهش جدید می‌تواند نرخ شیوع بالاتری داشته باشد، نمونه‌های شدیدتری از بیماری کووید-۱۹ ایجاد کند و اثربخشی واکسن‌ها را کاهش دهد.

Astrazeneca، Pfizer / Biontech و Moderna در حال انجام مطالعات جداگانه برای ارزیابی اثربخشی واکسن های خود بر روی گونه های امیکرون هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.