۶ بیماری خاموش، ولی کشنده را بشناسید!

۶ بیماری خاموش، ولی کشنده را بشناسید!
ب

تایمز آف ایندیا به برخی از بیماری های کشنده و راه های پیشگیری و کنترل آنها اشاره کرده است، از جمله:

فشار خون بالا:

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین مشکلات جسمی است که می تواند منجر به سایر بیماری های مزمن شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که ۱٫۲۸ میلیارد بزرگسال ۳۰ تا ۷۹ ساله در سراسر جهان فشار خون بالا دارند. دلیل اینکه فشار خون بالا به عنوان یک قاتل خاموش در نظر گرفته می شود این است که بدون علامت است و فرد متوجه می شود که بیماری پیشرفت کرده است. این وضعیت بر قلب و عروق خونی تأثیر می گذارد و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی جدی مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته می کند. در حالی که تشخیص آن دشوار است، معاینات مکرر و منظم فشار خون، خوردن غذاهای غنی از پتاسیم، فیبر و پروتئین و غذاهای کم نمک در کنار حفظ وزن سالم، راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. .

بیماری عروق کرونر:

بسیاری از بیماری های قلبی تهدید کننده زندگی هستند و بیماری عروق کرونر یکی از آنهاست. در نتیجه، عروق کرونر که خون و اکسیژن را به قلب می‌رسانند، باریک می‌شوند و منجر به درد قفسه سینه یا حمله قلبی می‌شوند که اولین نشانه‌های بیماری است. بدون غربالگری مناسب و سبک زندگی سالم، پیشگیری از بیماری عروق کرونر تقریبا غیرممکن است. افراد مبتلا به فشار خون یا کلسترول بالا باید وضعیت خود را کنترل کنند. برای این کار باید تغییرات لازم در سبک زندگی مانند تغذیه سالم، ورزش، پرهیز از سیگار و مصرف الکل و پرهیز از سایر فعالیت های ناسالم ایجاد شود.

دیابت:

دیابت در دو نوع یک و دو ظاهر می شود. در دیابت نوع ۱، لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند، در حالی که دیابت نوع ۲ بر نحوه پردازش قند خون توسط بدن تأثیر می گذارد. در دیابت نوع ۲، افراد ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند و تنها با پیشرفت بیماری علائمی مانند خستگی، کاهش وزن، تکرر ادرار و تشنگی را نشان دهند. در حالی که هنوز علت دقیق دیابت مشخص نیست، تمرکز بر رژیم غذایی مناسب، ورزش، حفظ وزن مناسب و غربالگری منظم می تواند از عوارض آن جلوگیری کند.

پوکی استخوان:

پوکی استخوان یک عارضه استخوانی است که در آن فرد مبتلا اغلب از وضعیت خود بی خبر است، زیرا بیماری بدون هیچ علامتی پیشرفت می کند و فرد با شکستگی متوجه بیماری می شود. به همین دلیل به آن قاتل خاموش نیز می گویند. این بیماری علاوه بر تأثیر بر تراکم استخوان، می تواند بر سلامت دهان و دندان نیز تأثیر بگذارد. خوردن غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D برای جلوگیری از هر گونه بیماری استخوانی ضروری است. همچنین توصیه می شود ورزش کنید و تمرینات بدنی و چک آپ منظم انجام دهید.

آپنه خواب:

آپنه خواب اختلالی است که در آن افراد هنگام خواب با صدای بلند نفس می کشند. این عارضه می تواند منجر به خروپف طولانی مدت، خستگی مفرط در طول روز و غیره شود. بیماران مبتلا به آپنه خواب شدید بیشتر در معرض مرگ ناگهانی و سکته در هنگام خواب هستند که آن را به یک قاتل خاموش تبدیل می کند. آپنه انسدادی خواب شایع ترین نوع این عارضه است که به دلیل آن مجاری تنفسی به طور مکرر به طور کامل یا جزئی در طول خواب مسدود می شوند.

در موارد خفیف، تغییر سبک زندگی می تواند موثر باشد. کاهش وزن، خوب غذا خوردن، ترک سیگار و درمان‌های مناسب آلرژی بینی می‌تواند به بهبود یا مدیریت بیمار کمک کند.

بیماری کبد چرب:

پیشرفت بیماری کبد چرب در بدن تدریجی است و در ابتدا تاثیر چشمگیری ندارد و همین ویژگی آن را به یک قاتل خاموش تبدیل می کند. دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد – بیماری کبد چرب الکلی و غیر الکلی که اولین آنها به دلیل مصرف زیاد الکل رخ می دهد و علت بیماری نوع دوم هنوز ناشناخته است. در مراحل پیشرفته بیماری، هر دو نوع بیماری کبد چرب می تواند منجر به سیروز و فیبروز کبدی شود. رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در پیشگیری و پیشگیری از این بیماری دارد. بنابراین توصیه می شود از رژیم غذایی گیاهی سالم پیروی کنید و از مصرف چربی های ناسالم خودداری کنید. وزن خود را کنترل کنید و به طور منظم ورزش کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.