آیا واکسن کرونا مردان را عقیم می کند؟

۲۳۶۴۳۴۶۳
ب

واکسن کرونا موضوع شایعات بسیاری از جمله عقیم سازی مردان بوده است. یک گروه تحقیقاتی آمریکایی این ادعا را بررسی کرده و به نتیجه غیرمنتظره ای رسیده است که خلاف آن را می گوید.

این شایعه جدیدی نیست، اما تا کنون باقی مانده است. شایعات حاکی از آن است که واکسن کووید-۱۹ می تواند مردان را عقیم کند. اما چندین مطالعه تایید کرده اند که این ادعا درست نیست.

محققان آمریکایی اسپرم مردان را قبل و بعد از دریافت واکسن mRNA بررسی کردند. نتایج نشان می دهد که واکسن کرونا حتی کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد.

در این مطالعه که در مجله جاما شبکه منتشر شد، محققان دانشگاه میامی نمونه‌های اسپرم ۴۵ مرد ۱۸ تا ۵۰ ساله را که واکسن بیوناتک/فایزر یا مدرنا دریافت کرده بودند، مقایسه کردند. این اسپرم ها هر کدام ۲ تا ۷ روز قبل از دریافت واکسن اول و ۷۰ روز پس از واکسن دوم زیر میکروسکوپ قرار گرفتند.

بر اساس این مطالعه، هیچ تفاوت کیفی در اسپرم‌ها مشاهده نشد، مگر در یک جزء تعیین‌کننده: در هشت شرکت‌کننده که به وضوح تعداد اسپرم‌های آنها قبل از دریافت واکسن کم بود، پس از دریافت واکسن، تعداد اسپرم‌های آنها به‌طور معنی‌داری افزایش یافت. .

آیا واکسن کرونا مردان را عقیم می کند؟

آیا واکسن کرونا مردان را عقیم می کند؟

اندازه گیری ها به وضوح نشان می دهد که واکسیناسیون هیچ اثر نامطلوبی بر باروری انسان ندارد. هنوز مشخص نیست که آیا این واکسن واقعاً کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد یا خیر. با این حال، افزایش مشاهده شده در تعداد اسپرم ممکن است به این دلیل باشد که آزمودنی ها برای مدت طولانی قبل از نمونه گیری دوم رابطه جنسی نداشتند. اولین نمونه برداری اسپرم در آذر و دومین نمونه در اسفند و فروردین انجام شد.

تحقیقات نشان می دهد که کیفیت اسپرم در طول سال تغییر می کند. به این ترتیب در تابستان کیفیت بهتری نسبت به زمستان دارند.

این گروه تحقیقاتی می گوید آنچه مسلم است این است که واکسن کرونا برای باروری مردان کاملا بی خطر است. اما نتایج دیگری برای ویروس کرونا گزارش شده است.

ابتلا به ویروس کووید-۱۹، حتی پس از پایان بیماری، می‌تواند بر قوای جنسی فرد تأثیر منفی بگذارد.

محققان آمریکایی و ایتالیایی سال گذشته دریافتند که برخی از مردان مبتلا به کووید-۱۹ پس از بهبودی، اختلال نعوظ طولانی‌تری داشتند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Andrology تأیید می کند که مردانی که از بیماری کووید-۱۹ بهبود می یابند، شش برابر بیشتر در معرض خطر اختلال نعوظ هستند که در موارد نادر منجر به ناباروری می شود.

اما به گفته رنجیت راماسامی متخصص اورولوژی، این یافته ها به هیچ وجه غیرمنتظره نیستند. وی در مقاله ای در Conversation نوشت: ویروس های دیگری مانند ویروس اوریون یا ویروس اوریون و ویروس زیکا نیز می توانند باعث التهاب در بیضه ها شوند و بر باروری تأثیر بگذارند.

راماسامی می گوید: «هرچه روند بیماری دشوارتر باشد، خطر ناباروری و اختلال نعوظ بیشتر می شود.

این محقق تاکید می کند: من فقط می توانم به هر مردی توصیه اکید کنم که واکسینه شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.