قد بلندترین مرد جهان چه کسانی بودند؟ + عکس

جان روگان
ب

در این مطلب فهرست بلندقدترین مردانی که ممکن است زنده یا مرده باشند را مرور می کنید. با ما همراه باشید.

مرتضی مهرزاد

مرتضی مهرزاد متولد ۲۶ شهریور ۱۳۶۶ در رودسر والیبالیست ایرانی است که در تیم ملی والیبال نشسته ایران و مس شهربابک بازی می کند. او با ۲۴۶.۴ سانتی متر قد به عنوان بلندقدترین مرد ایران و دومین مرد بلند قد جهان شناخته می شود. او دومین مدال طلای خود را در پارالمپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو به دست آورد و یکی از پرافتخارترین ها در این رقابت ها بود.

رشد غیرطبیعی او از ۱۶ سالگی و قد ۱۹۰ سانتی‌متری شروع شد، در همان زمان از دوچرخه‌اش افتاد و لگنش آسیب دید. همچنین پای راست مرتضی مهرزاد حدود ۱۵ سانتی متر از پای چپ او کوتاهتر است. اندازه کف دست او حدود ۲۷ سانتی متر است.

مرتضی مهرزاد

 

ویکاس اوپال

ویکاس اوپال متولد یکم ژانویه ۱۹۸۶ و درگذشت ۳۰ ژوئن ۲۰۰۷ وی اهل هند بود که گفته می شد قبل از مرگش به دلیل یک عمل جراحی ناموفق تومور مغزی در دهلی در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۷، بلند قدترین مرد هند بود.

در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۴، مجله تریبون افزایش قد اوپال را ۲.۵۱ متر (۸ فوت و ۳ اینچ) در اواخر نوجوانی گزارش کرد.

ویکاس اوپال

سلطان کوسن

سلطان کوسن متولد ۱۰ دسامبر ۱۹۸۲ در ماردین، ترکیه است. او با ۲ متر و ۵۲ سانتی متر رکورد بلندترین مرد زنده جهان را در اختیار دارد. رکورد او در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شده است.

او همچنین رکورد بلندترین دست جهان با ۲۷.۵ سانتی متر را در اختیار دارد. همسرش مروه دیبو که او نیز یک عرب سوری است ۱۶۹ سانتی متر قد دارد و به کمر شوهرش می رسد.

دلیل رشد بیش از حد او وجود تومور در غده هیپوفیز است. رشد بیش از حد او باعث شده است که از عصا برای راه رفتن استفاده کند.

پدر و مادر، برادران و خواهران او همگی قد طبیعی دارند.

سلطان کوسن به دلیل قد بیش از حد بلندش نتوانست تحصیلات خود را به پایان برساند و در حال حاضر به شغل کشاورزی مشغول است.

سلطان کوسن

 

سیاه‌خان لپویی

سیاوش بوشهری معروف به سیاه خان لپویی، مردی ایرانی با قد ۲.۵۹ متر (بلندترین قدی که در آسیا ثبت شده) با جثه ای بسیار درشت و غیرعادی بود. او که در اوایل قرن چهاردهم در لپویی در توابع زرقان استان فارس می‌زیست، از عقب ماندگی جسمی و ذهنی نیز رنج می‌برد.

سیاه خان در سال ۱۲۹۱ هجری شمسی در روستای لپویی از توابع شهرستان زرقان استان فارس به دنیا آمد. تا سن شش سالگی به طور معمول رشد کرد، اما از آن زمان به سرعت رشد کرد. خانواده او به دلیل فقر و مشکلات جسمی سیاه خان به شیراز مهاجرت کردند و با به نمایش گذاشتن فرزندان بزرگ و غیرعادی خود در خیابان ها کسب درآمد کردند.

در اواخر شهریور ۱۳۰۹ مدتی توسط شخصی به نام خوشورخان به مبلغ ۶۰۰۰ تومان اجاره شد تا در تهران به نمایش گذاشته شود.
دکتر قربان، مؤسس دانشکده پزشکی شیراز، او را در سال ۱۳۰۱ یافت و از او حمایت مالی و پزشکی کرد. سیاه خان پس از انتقال به بیمارستان تا پایان عمر در بیمارستان بستری شد و در نهایت بر اثر ذات الریه و سپسیس درگذشت.

جمجمه او ۵.۷ کیلوگرم وزن داشت اما تنها ۱۴۷۰ سانتی متر مکعب بود. قد او ۲.۵۹ متر بود و این در شرایطی است که بین مهره های ستون فقرات به دلیل رشد غیرعادی استخوان ها فاصله ای وجود نداشت. طول دست او ۱۱۷ سانتی متر و طول پاهایش ۱۲۵ سانتی متر بود.

او سال ها از بیماری های مقاربتی، پوستی و ریوی رنج می برد. اسکلت وی هم اکنون در دانشکده پزشکی شیراز در معرض دید عموم قرار دارد.

سیاه‌خان لپویی

 

جان اف. کارول

جان اف. کارول متولد ۱۹۳۹ و درگذشت در سال ۱۹۶۹ یکی از ۲۳ فرد شناخته شده در تاریخ پزشکی بود که به قد ۸ فوت (۲۴۰ سانتی متر) یا بیشتر رسیده است.

او از انحنای شدید و دو بعدی ستون فقرات (کیفوسکولیوز) رنج می برد.

او در ۱۴ اکتبر ۱۹۵۹ در ۲۷ سالگی قد ۸ فوت و ۱/۴ اینچ (۲۴۴ سانتی متر) داشت، اما طبق محاسبات یک مهندس، قد او ۸ فوت ۷+۳⁄۴ اینچ (۲۶۴ سانتی متر) بود.

با فرض انحنای طبیعی ستون فقرات. او بعداً در سال ۱۹۶۸ در ۷ فوت ۱۰+۱⁄۲ اینچ (۲۴۰ سانتی‌متر) اندازه‌گیری شد، که به دلیل بدتر شدن وضعیت ستون فقراتش از نظر قد کوچک شده بود.

جان اف. کارول
جان اف. کارول

جان روگان

جان روگان در هندرسونویل، تنسی به دنیا آمد. او پسر برده سابق ویلیام روگان، به عنوان چهارمین فرزند از دوازده فرزند بود. جان در سن ۱۳ سالگی به سرعت رشد کرد .

این منجر به آنکیلوز(سفتی غیر طبیعی مفاصل اسکلتی) شد. در سال ۱۸۸۲، او نمی توانست بایستد یا راه برود.

اگرچه روگان به دلیل شرایطش نمی توانست کار بدنی انجام دهد، اما با فروش پرتره و کارت پستال در ایستگاه قطار امرار معاش می کرد.

مقاله ای در سال ۱۸۹۷ در ژورنال کانزاس سیتی اشاره می کند که تعدادی از نقاشی های او منتشر شده است.

علیرغم موفقیتش در این زمینه، او همه پیشنهادات خود را برای شرکت در کارناوال ها و نمایش های فرعی رد کرد.

در سال ۱۸۹۹ قد او اندازه گیری شد و ۸ فوت و ۶ اینچ (۲.۵۹ متر) بود،

با توجه به قد بیش از حد بلندش ولی او تنها ۱۷۵ پوند (۷۹ کیلوگرم) وزن داشت .

طول دست های روگان ۱۱ اینچ (۲۸ سانتی متر) و طول پاهایش ۱۳ اینچ (۳۳ سانتی متر) بود.

در زمانی که قد او به ۸ فوت و ۹ اینچ (۲.۶۷ متر) رسید وی تنها ۲۰۵ پوند (۹۳ کیلوگرم) وزن داشت.

در مقاله‌ای قدیمی در روزنامه، گفته می‌شود که پدربزرگ مادری او نیز غول‌پیکر بوده و هنگام اسب‌سواری، به زین بزرگ‌تری نیاز داشت و به احتمال ارث ژنتیکی جان اشاره کرد

روگان در ۱۲ سپتامبر ۱۹۰۵ درگذشت، که طبق گزارش ها تنها ۱۰۵ پوند (۴۸ کیلوگرم) وزن داشت و به عنوان “اسکلت زنده” توصیف شد.

جان روگان

رابرت وادلو

رابرت پرشینگ وادلو (۲۲ فوریه ۱۹۱۸ – ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۰) بلندترین مرد تاریخ بود که در تاریخ مکتوب ثبت شد.

رابرت وادلو به قد ۲.۷۲ متر و وزن ۲۲۲.۷۱ کیلوگرم رسید.  او تا زمان مرگش به رشد خود ادامه داد. رشد بیش از حد او به دلیل هیپرتروفی غده هیپوفیز بود که باعث می شد بدنش هورمون رشد بیش از حد ترشح کند.

او در ۲۲ سالگی در خواب از دنیا رفت و در آن زمان ۱۹۹ کیلوگرم وزن داشت. حدود ۴۰۰۰۰ نفر در مراسم تشییع جنازه او شرکت کردند و از سال ۱۹۷۵ مجسمه ای به اندازه واقعی در مقابل دبیرستان دندانپزشکی ادواردزویل در دانشگاه ایلینوی جنوبی نصب شده است.

رابرت وادلو در ۴ ژوئیه ۱۹۴۰ در حین اجرای عمومی از ناحیه مچ پا آسیب دید که باعث گسترش عفونت در سراسر بدن او شد. پزشکان او را با عمل جراحی و تزریق خون درمان کردند، اما وضعیت سلامتی او رو به وخامت گذاشت. رابرت سرانجام در ۱۵ جولای همان سال بر اثر عوارض ناشی از یک بیماری خودایمنی در حالی که خواب بود درگذشت.

تابوت او ۳.۲۸ متر طول، ۸۱ سانتی متر عرض و بیش از ۴۵۰ کیلوگرم وزن داشت. با کمک ۲۰ نفر حمل شد و در زادگاهش به خاک سپرده شد.   پس از مرگ رابرت، در سال ۱۹۸۶، مجسمه ای در اندازه واقعی از او در مقابل موزه شهر آلتون نصب شد.

در سال ۲۰۰۵، سوفیان استیونز، خواننده و آهنگساز، اثری با عنوان بلندترین مرد، پهن ترین شانه ها با اشاره به رابرت وادلو تولید و منتشر کرد.

رابرت وادلو
رابرت وادلو
رابرت وادلو
رابرت وادلو

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.