چرا باید یک زن جانشین کاترین اشتون شود؟+ عکس

چرا باید یک زن جانشین کاترین اشتون شود؟
اکنون همه بیشتر به این فکر می کنند که مقامهای مهم در کمیسیون اروپا به چه کسانی سپرده خواهد شد.

 مشاوره و رسیدن به یک توافق و تصمیم نهایی در این مورد در ملاقات سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صورت می گیرد که قاعدتا سهم هر یک از آنها یکی از کمیسیونرهای این اتحادیه است.

اما حتی قبل از رای گیری پارلمان اروپا در مورد ریاست آقای یونکر، ده کشور عضو اتحادیه اروپا نامزدهای خود را اعلام کرده اند. در این مجموعه، سیاستمداران مهم و قدرتمندی وجود دارند، از جمله سه نخست وزیر سابق.

اما فهرست افرادی که تاکنون معرفی شده اند یک مشکل بزرگ دارد و آن این است که تمامی آنها مرد هستند.

تعادل بین زنان و مردان

ژان کلود یونکر اعلام کرده که در کمیسیون آینده اروپا مثل دوران ریاست ژوزه مانوئل باروسو که از سال ۲۰۰۹ آغاز شد، باید حداقل ۹ مقام به زنان سپرده شود. او از تمام کشورهای عضو خواسته که نام دو نامزد را در اختیار او قرار دهند تا به این ترتیب او قدرت انتخاب بیشتری داشته باشد. ولی برخی از دولتهای عضو اتحادیه اروپا به این درخواست او بی توجهی کرده اند. آقای یونکر باید به این روش برخورد کشورهای عضو خو بگیرد.

اعضای زن کمیسیون فعلی که دوره فعالیت آن به زودی به پایان خواهد رسید، هفته پیش در یک نامه سرگشاده خطاب به یونکر از او خواستند که حداقل ده مسئول جدید کمیسیون اروپا را از میان زنان انتخاب کند.

اکنون به نظر می رسد که رییس آینده کمیسیون اروپا برای رسیدن به یک ترکیب مطلوب و تعادل بین تعداد اعضای مرد و زن کمیسیون، باید به کشورهای کوچکتر عضو اتحادیه متوسل شود.

یک سیاستمدار زن از یکی از کشورهای بزرگ عضو اتحادیه که یونکر به احتمال زیاد می تواند عضویت او را در کمیسیون آینده تضمین کند فدریکا موگرینی وزیر خارجه فعلی ایتالیا است. از میان مجموعه نامزدهای پیشنهادی به نظر می رسد که او برای به عهده گرفتن مسئولیت سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا به نسبت دیگران شانس بیشتری دارد.

اما کشورهای اروپای شرقی و به خصوص جمهوریهای بالتیک با دادن این سمت مهم به موگرینی موافق نیستند. این کشورها مدعی هستند که این سیاستمدار ایتالیایی تجربه کافی ندارد و شاید مهمتر از آن این نکته باشد که از نگاه آنها خانم موگرینی حاضر نخواهد شد در برابر روسیه موضع سرسختانه ای اتخاذ کند.

 327119 707 - چرا باید یک زن جانشین کاترین اشتون شود؟+ عکس
هله تورنینگ اشمیت نخست وزیر دانمارک (چپ) و فدریکا موگرینی وزیر خارجه ایتالیا (راست)

تاکنون همیشه از این موضوع شکایت می شد که اکثر مقامهای مهم به سیاستمداران قدیمی و افرادی که مدتهای طولانی در حلقه های سیاسی اتحادیه اروپا کار کرده اند، سپرده می شوند. ولی اکنون که نام یک زن ۴۱ ساله با فقط شش ماه سابقه وزارت خارجه به میان آمده، گروهی از کشورها از ناشناخته بودن و یا کم تجربه بودن او می نالند.

تعیین مسئول سیاست خارجی در کمیسیون اروپا اولین موضوع مهمی است که سران کشورهای عضو پس از رای گیری پارلمان در مورد رییس جدید کمیسیون درمورد آن تصمیم گیری خواهند کرد.

این تصمیم باید قبل از تعطیلات تابستانی گرفته شود تا شکل دادن به بقیه قسمت های کمیسیون اروپایی بتواند به آرامی و به موقع پیش برود. کاترین اشتون مسئول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه نوامبر امسال از این مقام کنار خواهد رفت.

افراد خوشبین امیدوارند که اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روزهای جاری علاوه بر مقامهای مهم کمیسیون بتواند در مورد رییس آینده شورای اروپا نیز به توافق برسد.

برخی از کشورهای عضو از نامزدی هله تورنینگ اشمیت نخست وزیر دانمارک حمایت می کنند. اما ظاهرا فرانسوی‌ها زیاد به این انتخاب علاقه ای ندارند چون دانمارک عضو حوزه یورو، پول واحد اروپایی نیست.

در پایان باید خاطر نشان کرد که گاهی اوقات نظر دادن در مورد انتخاب مقامات اتحادیه اروپا مثل قمار است و شاید در نهایت هیچ یک از افرادی که نام آنها برده شد، انتخاب نشوند.

مرجع: برترین ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید